şükela:  tümü | bugün
 • ön düzeltme; her ne kadar mahkum edilen meb olsa da cezanın rücu edeceği yer okul müdürü ve bir öğretmen olacakmış.

  olayın özeti şöyle:
  biri kız diğeri erkek iki öğrenci okulda öpüşürken tespit ediliyor ve müdür bunları tek tek odasına çağırıyor. erkek olanına müdür odasında fırça atarken çocuğun gururu inciniyor ve balkondan atlıyor. aşağı atlayan çocuk felç kalıyor. bunun karşılığında davalar açılıyor ve sonuçta okul müdürü ve o esnada yanında bulunan bir öğretmen 1.7 milyon tl tazminata mahkum ediliyor.
  yorum sizin...

  haberin linki de şöyle : link
 • eğitimi iş edinmiş kişiler genç psikolojisine uygun davranmazlarsa böyle olur. gence yazık.
 • iki ucu boklu değnek
 • sevindirici bir karardır. öpüşme özünde sevgi olan bir eylem biçimidir. öpüşülmesinden rahatsız olan kişi ruhen patolojik durumdadır. tedavi edilmesi gerekir.

  edit: şu an posta kutum, dışarıda öpüşen insan görünce birer zombiye dönüşüp titremeye başlayan sözlük feodallerinin ağır bombardımanı altında.

  arkadaşlar sizler öpüşmeyi, sevmeyi ayıplayan yasaklayan zihniyetin ürünüsünüz. biraz empatik olmaya çalışın lütfen. bir bakın o özendiğiniz, ilk fırsatta kapak atmaya çalıştığınız batı neden bu kadar mutlu? acaba orada okullar nasıl, öğretmenler, öğrenciler nasıllar, aile ortamı nasıl, hiç mi merak etmiyorsunuz? koca dünya bir tek sizin etrafınızda dönüyor, sizin doğrularınızdan başka doğru yok mu sanıyorsunuz?

  hakaret edenlerin topunu engelledim, nedenine gelince; kızdığımdan falan asla değil, konuşarak kendinizi ifade ve müzakere kültürünüz maalesef gelişmemiş, ne desem dinlemiyorsunuz bile. teşekkürler...

  edit2: şu hale bak. entry 1 satır, anlamayan ibiklere açıklaması 111 satır...

  edit3: işbu entry ile yıllık hakaret yeme istihkakımı doldurmuş bulunuyorum sevgili suserler... aha bir daha da çomar-magnet başlıklara yazarsam iki olsun... gelecek yıl aynı gün ve saatte buluşmak dileğiyle...
 • parayı müdür değil meb yani milli eğitim bakanlığı ödeyecek.
  "mahkeme meb'in öğrenciye 1 milyon 700 bin tl tazminat ödemesine karar verdi."

  gene bize girdi. bizim vergilerle ödenecek gene. her türlü zarardayız amk
 • tam ekşilik konu. şimdi burada olayın minicik bir detayını bile bilmeden sayısız aptalca yorum gelecek. okul bahçesi öpüşmek için uygun bir yer değildir, müdür odasına çağırıp uyarmakta haklıdır. içeride neler yaptı bilemeyeceğiz tabi.
 • öpüşmeyi, sevişmeyi ahlaksızlık olarak görmek gibi bir problem var toplumda.
 • şu ekonomik kriz ortamında umuyorum öğrenciler tarafından emsal olarak görünmeyecek olay sonrası yaşanan tazminat mahkumiyeti...

  millet ekonomik krizden dolayı kendini yakıyor. ailelerden müdürün fırça atarsa atla camdan telkini gelir ise inanın şaşırmam.

  saraydan gözükmüyor milletin hali ancak halk bombok durumda...
 • bir hayatın ederi olarak az bile bulduğum miktardır. yönetici olarak davranışlarınızın sorumluluğunu almak zorundasınız.

  okul içinde uyulması gereken davranışlar ve bunlara uyulmadığında yaptırımları bellidir ve bunu olabildiğince o gelişim çağındaki çocukların içinde bulundukları çağın gereklerine uygun olarak yerine getirirsiniz. öpüşüyor olmaları, onların ahlaksız olduklarını değil, sağlıklı bir hormonal gelişimleri olduğunu gösterir. aradaki çizgi çok incedir ve dikkatli olunması gerekir.

  buradan yargısız infaz yapmak istemiyorum ama sonuç olarak bir hayat yok yere söndü.

  not: kamuda bir okul yöneticisi.

  edit:

  gelen bir talep üzerine editleme ihtiyacı duydum. ortaögretim kurumları ögrenci davranışları değerlendirme ve disiplin yönetmeliği 4.kısım"cezalar ve davranışlar"
  1.bölüm disiplin cezaları
  madde 12: cezayı gerektiren davranışlar altında bulunan b. bendindeki "okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezasını gerektiren davranışlar" madde listesinde bulunan ilgili madde aşağıdaki gibidir.

  1) kişilere, arkadaşlarına söz ve davranışlarla sarkıntılık, hakaret ve iftira etmek veya ahlak kuralları ile bağdaşmayan davranışlarda bulunmak ya da başkalarını bu gibi davranışlara kışkırtmak.

  dolayısıyla okulun disiplin kurulu bu maddeye göre pekala işlem yapabilir. ancaaak orası bir mahkeme salonu olmayıp eğitim kurumu olduğu için bunun tatbikinde çok dikkatli olunması gerekiyor. örneğin:

  ceza takdirinde dikkat edilecek hususlar madde 16 –(1) disiplin cezaları takdir edilirken;
  a) öğrencilerin 18 yaşına kadar çocuk olduğu bilinciyle hareket edilmesi,
  b) öğrencilerin yararlarının temel alınması,
  c) soruşturma sürecinde gizlilik ilkesine uyulması,
  ç) sınıf rehber öğretmeni ve öğrenci velisinin de öğrenci ile ilgili görüşlerinin alınması,
  d) öğrencinin ailesi ve çevresiyle ilgili bilgilerden de yararlanılması, mümkünse sosyal inceleme raporu düzenlenerek öğrencinin içinde yaşadığı ortamın araştırılması, gerektiğinde sosyal araştırmacılardan da görüş alınması,
  e) öğrenciyi suça ya da kabahate iten tahrik unsurlarının göz önünde bulundurulması; kararda hükmün yanı sıra olaya neden olan etkenlere de yer verilmesi; suç ya da kabahatin kanıtlanmış olması..

  kaldı ki, biz okulda her türlü pisliği yapan bir öğrenciye okul değiştirme cezasını vermek için kırk dereden su getirdik. milli egitim bu konularda artik cok hassas. dolayısıyla bir, o yöneticinin o ögrenciyle, aralarinda psikolojik danışmanın da bulunduğu kurul dahilinde görüşmemesi en büyük hatası. ikincisi, her ögrenci farkli ve nabza göre durum degerlendirmesi yapilmaliydi.
  belki baska bir ögrencide ters tepecek bir yöntem, bu ögrencinin hayatini karartmis.

  cok cok ince bir mevzu. muhataplari icin cok üzüldüm.
 • --- spoiler ---
  öğrencilerin iddiasına göre müdür ayşe ersoy, "yediğiniz haltları anlatın, bakalım. öpüşmüşsünüz" dedi. öğretmen nevin ayan da h.i'ye, "senin bacına yapsalar ne düşünürdün. seni okuldan atacağız" diye tehditte bulundu.
  --- spoiler ---

  eğitimciler (!) iddia edildiği şekilde mahalle kabadayısı gibi davranmışlarsa isabetli olduğunu düşündüğüm karardır.