şükela:  tümü | bugün soru sor
  • megalitik yapılar inşaa edip, sonra karşısına geçip, hayran hayran bakma davranışına verilen addır. bir zamanlar hem gerçek(!) tanrılar için tapınak hem de insan-tanrılar için mezar olan bu devasa yapılar günümüzde "mega projeler" olarak karşımıza çıkıyor.

    eski olanlarına bakıp; o zamanki mühendislik, lojistik, planlama, matematik becerilerine şaşıran bizler, günümüzdeki megalit yapılara bakıp; kendi vergileriyle, zaten bu hizmetleri yapsınlar diye kendi seçtikleri iktidarlarca, zamanın teknolojisine göre sıradan ve fakat muadillerine göre nedense 2-3 kat pahalı olarak inşaa edilen versiyonlarının bu durumunun çoğunluk tarafından garipsenmemesine, önemsenmemesine şaşırıyoruz.

    insan-tanrı pozüsyonundan kendi isteğiyle feraget eden düşük profilli bir yönetici, sırtını inşaa edilen bu megalitik yapıya verip, kendisini normalde seçimle gelmesi gereken o pozüsyona atayarak getiren daha yüksek mertebedeki hatta en yüksek mertebedeki insan-tanrıya oy devşirmeye çalışabiliyor.

    her gece gökyüzünde beliren ve aslında sedece küçük bir parçası görünen ama buna rağmen yine de bizim varlığımız karşısında görkemiyle dudak uçuklatan evrenden, hakkında neredeyse hiç bir bilimsel bilgisi olmadığı için etkilenmeyen (ki bu bilgiye ulaşmak artık çok kolayken) ama gözünü zaten pek ayırmadığı yer yüzüne çevirip, kendi türünün yetenekleri göze alındığında sıradan kalacak, üstelik finansmanı beceriksizce sağlandığından oldukça pahalıya gelecek ve muhtemelen sık veya hiç kullanmayacağı/kullanamayacağı yapılara bakıp etkilenen insanların bu bozuk değerler sisteminden nemalanan insan-tanrılar, bu şekilde hem ikitidarlarını haklı göstermeye ve korumaya hem de "hak etmedikleri bir ölümsüzlüğe" ulaşmaya çalışıyorlar. en azından geride bırakacakları isimleri için...

    ancak zaman bize gösteriyor ki hatırlanan ve övülen hemen her zaman tüm bunları mümkün kılan bilim, teknik ve harcanan emek oluyor.