şükela:  tümü | bugün
 • http://www.knowthematrix.com/contributions.htm#mk1 adresinde yazisi bulunan, matrix uzmaninin adi.
 • turk edebiyatinin buyuk elestirmeni, edebiyat tarihi profesoru.cumhuriyet devri turk siiri adli incelemesi turk edebiyatinin baseserlerinden biridir suphesiz
 • (bkz: buddy)
 • şiir tahlil tekniği konusunda uzman rahmetli ayarmatör. siyasi düşüncesini beğenmediği şairlerin şiirleri hakkında öyle ağır laflar eder ki insan ciddiye alsa şiir yazmayı bırakabilir.
 • kafayı ana rahmine dönüşe ve psikanalize fena takmış ve her şiirde böyle bir yön bulmak için fazla zorlayan,
  nazım hikmete verip veriştirirken necip fazılı göklere çıkaran* profesör.
 • 1915 sivrihisar/eskişehir doğumlu yeni türk edebiyatı profesörüdür. şiir tahlilleri isimli eseri onun profesörlük tezi olmuştur. türk edebiyatı üzerinde araştırmalar serisi, hikâye tahlilleri ve şiir tahlilleri onun en önemli eserleridir. bu kitaplar bugün birçok üniversitede ders kitabı olarak okutulmaktadır. ahmet hamdi tanpınar'ın ölümünden sonra onun eserlerinin basılmasını sağlamış ve onlara önsözler yazmıştır. bugün istanbul üniversitesi mezunu olan birçok öğretim görevlisinin hocasıdır. öğrencileri üzerinde çok etkili olduğu anlatılmaktadır. bazı konuların üstünde bir dönem durduğu söylenir.

  hocanın bir eksisi vardır o da taktığına takar. bir kişinin kötü olduğuna eğer inanırsa bu özelliğini onun eserlerini incelerken sürekli dile getirir ve böylece o eseri objektif bir şekilde değerlendirmenin önüne geçer.
 • marmara üniversitesi türk dili ve edebiyati bölümünün, yeni türk edebiyati anabilim dali'nin bir nevi peygamberi olan merhum edebiyat profesörü. bölümde kitaplarinin hepsinin bir sekilde mezun olunana kadar okutulmasinin sebebi okuldaki hocalarin hepsinin bir kaplan havarisi- ay pardon- ögrencisi olmasi. cümleleleri, "kaplan hoca der ki", "mehmet kaplanin da x kitabindaki x sayfasinda yorumladigi gibi" seklinde kurarlar. benzer ifadeleri, mehmet kaplan'in geldigi ekolden olup da var olan edebiyat tarihlerini derleyip iki cilt halinda hazirlayan inci enginün icin de kullanirlar. yetistirmek istedikleri ögrencilere kendi ekollerinden hocalarin derslerini sectirirler vs..mehmet kaplan yahya kemal ve tanpinar'dan aldigi eli istanbul üniversitesi'nde degil de yetistirdigi hanim asistanlari vesilesi ile marmara üniversitesi türkiyat enstitüsünde aktarmistir gelecek nesil akademisyenlerine..
 • türk dili ve edebiyatlarında akademik bir tavrın önündeki en büyük engellerden biri olmuş zatı muhterem. akademiye politik görüşlerle eleştiri pratiğini sokmuş kişidir. hiçbir akdemisyen, elbette, politik düşünceden yoksun değildir, olmamalıdır ama bunu incelediği her konuya sokmamalıdır. bir yüksek lisans mülakatında mehmet kaplan'ın tevfik fikret hakkında yazdığı kitabın epigrafında kullanmış olduğu "sis" şiirinin son iki dizesi dahi sorulmuştur. o, ulaşılmaz, dokunulmaz ve eleştirilemez bir şahsiyet olarak kalacaktır!
 • 1971 gaziantep doğumlu, türk asıllı isveçli politikacı.
 • yazdığı tevfik fikret kitabı, yeni türk edebiyatı kürsülerinin kutsal kitaplarındandır.
hesabın var mı? giriş yap