• megadeth'in rust in peace gibi bir albümü vardır, metallica'nın yoktur.
  • metallica seksenli, megadeth doksanlı yıllarda coşmuş; akabinde her ikisi de ikibinli yıllarda sıçmışlardır.
  • artık devri geçti falan ama bu muhabbete on yıllar gözüyle bakmak daha mantıklı sanki.

80'ler:bu dönemde efsanevi bir metallica,iyi bir megadeth var olmaktadır.tamam peace sells'ler onlar bunlar var ama master of puppets gibi bir albüm var hacı onu bırak ...and justice for all var,yetmedi mi ride the lightning var.metallica her türlü alır.

90'lar:burada da tabi ki megadeth ortalığın amına koymakta.rust in peace,youthanasia,countdown to extinction gibi 3 baba albüm var.metallica ne yaptı dersek the black albümle dünya çapında tanındılar ancak ondan sonra çıkan load-reload ile tamamen sıçışa geçtiler.

2000'ler ilk çeyrek:burada da megadeth yer almakta.the world needs a hero gibi bir sağlam ancak hakettiği değeri görmemiş bir albüm,the system has failed gibi 2.bir youthanasia var.metallica'nın ne yaptığını söylemeye gerek yok.st.anger her şeyi özetler nitelikte.

2000'ler ikinci çeyrek:burada metallica.death magnetic var daha ne olsun.megadeth 3 albüm çıkarmıştır bu evrede.en iyisi endgame bana göre.
  • - zihinler ve algılar dünyasında megadeth, metallica'dan ayrılan dave mustaine'in kurduğu grup iken, metallica dave mustaine'in ayrıldığı grup değildir. direkt metallica'dır.

- metallica bozdu, sattı, piyasa oldu muhabbetlerine -ki yerinde muhabbetlerdir- konu olur. buradan iki şey çıkar. o kadar iyi işler çıkmış ki, o eşikte oynama olunca yıllara varan bir sohbet konusu ortaya çıkıyor ve işin tuhafı bu yine gruba konuşulurluk anlamında olumlu dönüş sağlıyor. megadeth'in bazı denemelere girmiş olsalar da müzik yapısında daha istikrarlı bir çizgisi olmuştur.

- metallica sadece rock/metal dinleyicinin değil, tüm dünyada her kesimden insanın, tanımasa dahi ismini bildiği bir marka değeri halini almışken, megadeth biraz daha konuya ilgi duyan kesimin zihninde, dilinde yer etmiştir.

- metallica'nın elemanlarının ıvırı zıvırı, hikayesi vs. megadeth üyelerine göre çok daha fazla bilinmektedir.

- metallica'yı -popülerliğinin etkisi var mıdır bilmem- dinlemek/aglılamak daha kolaydır. megadeth biraz daha emek ister.

- tarih olarak yakın işleri dinlediğimde megadeth hala daha rock duygular hissettirir iken metallica marka olmanın ekmeğini yer gibidir.

edit:hede kapsama alanının düzeltmesi.
  • lan arkadaş illa yazdırıyorsunuz.

yine bilinçsizler şuursuzlar doluşmuş.

metallica ve megadeth'i direkt olarak aynı kategoriye koyup karşılaştıramazsınız. illa bir karşılaştırma yapılacaksa öncelikle farklılıklarını tanımlamak lazım.

iki yarış arabası düşünün, birisi mesela lamborghini olsun. lamborghini çok hızlı, teknik olarak çok müthiş bir arabadır ama esas özelliği tarzıdır. o araba iyi olmasa, hızlı olmasa bile çok tarzdır herkes beğenir sever. birisi de mesela mclaren olsun. herkesin beğeneceği bir araba değildir. gördüğünde iyi bir şey olduğunu anlarsın ama tarz olarak hiç sevmeyebilirsin. ama teknik olarak çok iyidir.

metallica lamborghini gibi bir gruptur, çok iyidir ama esas numarası tarzıdır. entersandman gibi, nothing else matters gibi, no leaf clover gibi basit ama acayip etkileyici şarkılar da yapar, one gibi acayip teknik şarkılar da yapar. hetfield'ın sesi bile tek başına etkileyici bir unsurdur.

megadeth mclaren gibidir. çok tarz değildir, hiç bir şarkısında bir wherever i may roam tarzı bulamazsın, kızların çok beğeneceği hemen etkileneceği bir yapısı yoktur. bir çokları için mustaine'in sesi iticidir ama megadeth çok tekniktir, içi çok doludur. bir holywars, bir ashes in your mouth kolay kolay her gruptan çıkmaz. metallica çalmak o kadar da zor değildir, marty friedman sololarını hakkıyla çalmak inanılmaz zordur. megadeth'in şarkı sözleri çok içeriklidir, dahiyanedir.

daha çok şey söylenebilir. bu iki arabayı piste koyarsan mclaren pataklar ama vitrine koysan çok büyük çoğunluk lamborghini'yi seçer.

ne hissetmek istiyorsanız ona göre dinleyiniz efendim. iyi metal müzikler.
  • albüm satışları baz alınarak kıyaslama yapılmasını gerçekten anlamıyorum. bu, sagopa kajmer'in türkiye'de jazz müzik hakkında yaptığı sığ yorumları hatırlatıyor bana.* ne birinin toplam albümlerinin daha çok satması o grubu daha iyi yapar, ne de asilik yapıp "ben gidiyom yea" diyen abinin grubunu daha iyi yapar. ben metallica'nın şarkılarını daha çok seviyorum. dolayısıyla metallica daha iyi gruptur. türkiye'de albüm satış rekorunun coşkun sabah'ta olması, onu türkiye'nin en iyisi yapmayacağı gibi, beni de coşkun sabah fanı yapmayacak elbette.
  • metallica'nın sadece cliff geyiği vardır diyerek müzikten anlama eğilimini de öğrendik sözlüğün. black albümü mahmut tuncer çıkardı zaten. lan oğlum mal mısınız iki tane taş gibi grup. hala yaşıyorlarken dinleyin zaten heavy metal, thrash metal kavramlarının son taşıyıcıları bunlar. tadını çıkarın. messi ile ronaldo bitti bu başladı amk.

edit: album kiyaslamasi yapmiyorum bir cumle agizdan cikacaksa dusunup konusulmali. sadece cliff geyigi demek 100 milyon album satan grubu direk cope atmaktir. metallica bazi zaman dilimlerinde rock'a yakinsamistir ama bu neden basarisizlik olarak gorulur? outlaw torn, mama said, until it sleeps, fuel vb nice load, reload sarkilari sahaserdir. s&m albumunden sadece no leaf cloveri koysam tartinin ucu kacar. rezalet denilen album st.angerda bile frantic, st.anger, the unnamed feeling gibi hit sarkilar vardir. death ve beyond magnetic basarilarina girmeyecegim bile. rust in peace muthis bir albumdur ama master of puppets metalin kurani kerimidir. bu megadeth'i basarisiz mi yapar? asla. kendileri bile big fourda eski defterleri kapatip biralarini yudumlarken bizim ergene baglamamiz beni uzen.
  • metallica candir. megadeth kandir.
  • metallica billboard listelerine arka arkaya beş tane albümü birinci sıradan sokmuştur ve beatles'ın rekoruna ortak olmuştur. megadeth ise billboard listesinde sadece bir defa birinci olabilmiştir.

..and edit for all: beatles'ın rekorunu kırmışlar. dünyada tekler.
  • naçizane...

bunca yıllık "megadeth siker hacı" insancığıyım. 2015 yılı itibariyle dünyanın geldiği nokta öyle acayip bir hal ki şu tartışmalar insanı bir yandan mutlu ediyor, bir yandan da üzüyor.

mutlu etmesinin sebebi bir ruha yeniden kavuşma hevesi. o sokaklarda yürüyen uzun ıspanak saçlı, slayer, megadeth, testament, kreator, metallica tişörtlü arkadaşları bu haldelerken ancak küçükçiftlik parkta değil, ihtiyacın olduğunda bir yumruk gibi kadıköy'de, yanı başında bulabilme hissi. "menemen yiyen halterciler diye grup ismi mi olur lan" diye tartışmak değil de "ben children of bodom'u goldwave'de* yüzde 20 yavaşlatıp dinliyorum hacı ehehe" esprileri yapmak, bir thrashçi olarak sert olmak ama glam'le de eğlenmek, onu da sevmek... lan öf ya...

üzmesinin sebebiyse geldiğimiz noktada bu tartışma tam bir kardeşi kardeşe vurdurmak meselesi. yapmayın ağalar! kaç kişi kaldık bu devranda? her pilav gününde bir kişi eksilen lise arkadaşları gibi olacağız yakında. bizi ayıran sembolleri bile aldılar lan elimizden. kimse uzun saçlı olmak için bedel ödemiyor artık. lan liseliler bile saç uzatıyor oğlum! bir de bize bak. biz savaşmıştık resmen lan. küpelerimizin bedelini kanla ödediğimiz zamanlar oldu. şimdi o ergendir bu bilmemney... n'apıyoruz biz şimdi?

çok mu ciddiye aldım lan acaba? bu konuda hassasım lan ben! şeyapmayın bana böyle.
hesabın var mı? giriş yap