şükela:  tümü | bugün
 • turkiye'ye kacak olarak girebilen ve tedarigi cok zor olan ilac.normal eczanelerde satilmiyor, findikzade'deki tac eczanesinde bile yoksa hicbi yerde yoktur denilebilir. artik son zamanlarda orada da hic bulunamiyor, muadili olan ilaclar ise malesef onun kadar etkili degil.ihtiyaci olanlarin allah yardimcisi olsun..
 • folik asit antagonisti.

  mitoz bölünme sırasında aktif rol oynayan ve vitamin b9 olarak ta bilinen folik asiti bloke eder ve mitoz bölünmeyi durdurur.*
  bu özelliğinden ötürü en hızlı mitoz bölünmeye uğrayan hücre aktivitelerini düşürerek üremelerini engeller.
  böylelikle otoimmun hastalıklarda bağışıklık sisteminin* aktivasyonunu azaltır, kanser hastalığında kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurur.

  hamilelikte kesinlikle kullanılmaması gerekir. penisilin ile birlikte kullanımında ölümcül allerjik reaksiyonlara* neden olabilir.
 • sadece haftada bir gün alınan bir ilaçtır. tam etkisi bir iki ay içinde ortaya çıkmaktadır. haftada birden fazla günde ve önerilen dozdan fazla sayıda ilaç almayınız. seçtiğiniz günün (tercihen pazar günü) sabahı önerilen dozun hepsini birden alabileceğiniz gibi, sabah-öğle-akşam şeklinde de alabilirsiniz. ancak kafanıza göre asla kullanmaya başlamayınız. metotreksatı kullandığınız sürece ayda bir kez; tam kan sayımı, tam idrar, sedimentasyon, sgot, sgpt, kreatinin tetkikleri gerektirmesi gibi külfetleri vardır.
 • erişkin still hastalığı nedeniyle 2 sene boyunca haftada birgün(ki o gün pazardı) kullanmak zorunda kaldığım ilaçtır. ilacı şuan bırakmış olamam rağmen o lanet pazar psikolojisini tam anlamıyla üstümden atabilmiş değilim.
  her defasında eve hapis, lavaboda kronik mide bulantısıyla geçen pazar günleri..ve "bir insan günde kaç kere kusabilir ki" diye diye sınırlara gelmelerim...bu kusmaların belli bi sayısı yokmuş arkadaşlar, ve kullandıkça bünye falanda alışmıyormuş, 2 sene boyunca ististanız her pazar çektim bu işkenceyi. doktorum ilacı kesiceğimizi söylediğinde yeniden doğmak nasıl bir şeymiş anlamıştım.adını bile duyduğumda tüylerimi diken diken eden ilaçtır..
 • antineoplastik tedavide kullanılan antimetabolit grubundan olan ve folik aside benzeyen ilaçtır kendileri. dihidrofolat redüktaz enzimini bloke ederek malign hücrede folatın aktif formu olan tetrahidrofolat oluşumu engellenir ve böylece de dna ve rna sentezi bozulur. birçok yan etkisi olmakla beraber nefrotoksisite kendine has bir yan tesirdir.

  metotrekasat zehirlenmelerinde leukovorin ile kurtarma tedavisi uygulanıp bloke enzim bypass edilip folat sentezi devam ettirilir.
 • ektopik gebelik'in tedavisinde kullanılır. yanında folik asit de verilir ki vücuda zararı daha aza insin. 1. 3. 5. 7. günlerde metotreksat, 2. 4. 6. 8. günlerde folik asit verilir.
 • dış gebelik tedavisinde kullanılır. tek doz ya da multi doz şeklinde uygulanır. tek doz tedavi protokolu hasta tarafından daha iyi tolere edildiği daha çok tercih edilir. tedavinin başarısı gebelik kesesini büyüklüğü, beta hcg değeri, fetal kalp atımının varlığına göre değişkenlik gösterir.
 • türkiye'de bulunması eskisi gibi zor olmayan, herhangi bir eczaneden rahatlıkla temin edilebilecek bir ilaçtır artık. pazar günü kullanılan ilacın yarattığı bulantı vb. yan etkiler pazartesi gününe de sarkarak insana tüm bir pazar ve pazartesi gününü eziyet haline getirmektedir. adeta insanın küçük dili şişmiş bir balona döner ve yerinde durmak istemez, boğazı rahatsız eder, bu da kusma isteği oluşturur. fenadır ama devadır da aynı zamanda. hastalığa göre 3-4 hafta sonra etkilerini göstermeye başlar, 2-3 ay sonra tam randıman verir.
 • onkoloji ilaçlarında kullanılan bir etken madde

  house dizisinde psikopat polis'in house'a muayene olmaya geldiği, yani ilk piyasaya çıktığı bölümde nihayetinde yarı-kardeş çıkan çiftin tedavisinde denenir.
 • romatoid artrit nedeniyle 2 yılı aşkın bir süredir kullandığım ilaç. mideye verdiği rahatsızlık nedeniyle ilacın alındığı gün ve ertesinde midenizi yormayacak hafif şeyler yemeniz, kafeinli ve asitli içeceklerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir.