• bu kirli dünya da en zoru çocuk olmak. özellikle şu dönemde diye düşündürmüştür.
  • biraz önce gördüğüm çocuk.
    çocuk lan. kimbilir ne kadar yoruldu, üşüdü lan o çocuk.

ben çocuğumu hangi okula göndereceğimi, hangi yemeği yedireceğimi dert ederken aynı yaşta bir çocuğun mendil satarak hayatını kazanmak zorunda olduğu dünyaya lanet olsun.

çocukların yaşayamadıkları çocukluklarının yükü üzerimizdeki lanet zaten.

edit: anası babası zorla çalıştırıyor olsa da, bu hareketi belki öğretilmiş bir hareket olsa da çocuk lan o. bazı çocuklar kuş tüyü yastıklarda uyurken bu çocuk ha çalışıyor ha çalıştırılıyor, ne fark eder.
    olay çocuktan mendil alıp almamakta değil, böyle böyle heba olan bir nesilde. bu çocuğun geleceğinde iki yol var. ya "hayat vurdu sillesini, herkesin ağzına sıçıcam ben de" yolunu seçecek ya da "ben bu hayata rağmen ayakta kaldım, okudum. hayatımı çocukluğunu benim gibi kötü geçirmiş çocuklara yardım etmeye adıyorum" diyecek.
    hangisini seçerse seçsin yargılayabilir misin? sen onu söyle sözlükçü önce.

büdüt: çocuk suriyeli olabilir, amerikalı da olabilir, türk de olabilir. çocuk abd'de bir sokağın köşesinde üzerinde "homeless" yazan bir kartonun altında uyuyor da olabilir. türkiye'de bir metrobüste anası babası tarafından öyle öğretildiği için uyuyor taklidi yaparak insanların vicdanına oynuyor da olabilir. çocuklar bir hamur ve siz nasıl şekil verirseniz o şekli alırlar. mesele bu çocukları kurtarabilmekte. ülkene soktuğun suriyeliler tavşanlarla yarışırcasına ürüyor diye sokakta gördüğün suriyeli çocuğu nasıl tekme tokat dövemezsen bu çocuğa üzülenleri de aynı şekilde yargılayamazsın. zira bu çocuk eğer imkan verilse idi elbette bu durumda olmak istemezdi. olay suriyeliler ile ilgili sorunu çözmek, olay doğum kontrolü, olay arap kültürü, olay savaşlar, olay cahillik. onu eleştir, bu çocuğa üzüleni değil.
    eleştirilerimiz bile o kadar konforlu ki, benim aklım almıyor.
  • büyüklerin yanlış politikaları sonucu bu hayatı yaşamak zorunda kalan çocuktur. hohlayarak ellerini ısıtasım geldi lan, gözlerim doldu...

lanet olsun beee....
  • uyuya kalan değil, uyuyakalan çocuktur.
    (bkz: kurallı birleşik fiiller)

edit: başlık düzeltilmiş.
  • hayat bazen küçük bir omza kocaman bir yük yükleyebilir. acımasızdır hayat, bir düşmeyegör ardı ardına sıralar tekmelerini.
    bu yavrucak büyüklerinin yaptığı yanlışların cezasını çekiyor. en tatlı çağlarında en büyük sorunla boğuşmak zorunda.
  • günün koşullarında çocuğa üzülmek sadece bugün duygusal mastürbasyon için gerekli fantaziyi sağlıyor. bu çocuk ne olacak ? 10-15 yıl içinde toplum içinde suç işleme olasılığı ne kadar ? kişisel gelişimi için ne yapacağız ?
    bugün üzüldüğümüz çocuk yarın gasp tecavüz cinayet faili olursa kim hatırlayacak o çocuğun 4 yaşında metrobüste uyuklayarak hayata tutunmaya çalıştığını ?
  • o çocuca o mendilleri sattıranı allah bildiği gibi yapsın
  • cocuk mendil satarken uykusu geliyor ve comelip tanimadigi birinin dizine kafasini koyup uyuyor. ulan nasil gercekci nasil gercekci anlatamam.

su vicik vicik duygusalliga bahane ariyan tiplere de hastayim. dosemis dram yuklu manzumeyi.

aglatmadin cocuk aglatmadin.
  • duyar yapılacak bir konu değil, toplumsal bir soruna işaret eden haldir.
    (bkz: türkiye'de her gün 125 suriyeli çocuk doğması)
  • valilik mi olur, belediye mi olur; artık birilerinin müdahale etmesi gereken dramın başrolündeki çocuktur. kaldırımda uyuya kalan suriyeli çocuk olayının benzeridir. yetişkin ve acımasız biri ya da birileri tarafından kullanılmaktadır. ve ilk cümlede dediğim gibi birileri artık bu görüntülere müdahale etmelidir.

sağda, solda, sokakta, metrobüste veya herhangi bir yerde gördüğünüz çocuklar size bilerek, acıma duygunuzu arttırmak için o şekilde gösterilmektedir. ince giydirilerek, başları açık bırakılarak bilerek üşütülmekte, burunları yüzü kızartılmaktadır. ayakları bilerek çıplak bırakılmaktadır. ya uykusuz bırakılmakta, ya da uykusuzmuş rolü yapmaya zorlanmaktadır.

ve amaç, sizdeki acıma-vicdan duygusuna dokunabilmek, "yardım" etmenizi sağlamaktır.

aynı entryde üçüncü tekrar olacak ama olsun. devlet artık bu drama, çocukların böyle acımasız şekilde kullanılmasına müdahale etmelidir.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap