• şu hayatta hugo'da küfreden çocuk ile birlikte beni en fazla meraka salan husus, milliyet arşiv'i görüntülemek için ne yapmam gerektiği oldu:
    - ekşi'deki başlığında yazılan bütün çözüm önerilerini harfiyen uygulamaktan tut da hangi chrome eklentisini kullanmam gerektiğine, youtube'da "milliyet gazete arşivi'nden gazete küpürü nasıl indirilir?" videolarından küpürleri açabilen binbir türlü tarayıcılara kadar her türlü yolu denedim. öyle ki daha önce adını bile duymadığım maxthon'u bile indirdim ve hatta öyle ki milliyet arşiv küpürlerinin bu tarayıcının son sürümünde değil, ancak maxthon 5'te açılabildiğini bile biliyorum...

taa 1892 tarihli osmanlıca servet-i fünun'dan sebilürreşad'ına kadar onlarca gazeteye mükemmelen ulaşım sağlayan gastearsivi.com'un yaptığını koca milliyet'in nasıl olup da yapamadığına hayıflanıp dururken dün muzaffer tema hakkında bir haber için milliyet arşiv'e yanlış tarayıcıdan girip tam maxthon'a geçecekken müthiş bir bayram süpriziyle karşılaştım: siteyi yenileyip gazeteleri ve küpürleri, okunurluğu artıracak şekilde yeniden taramışlar. yani milliyet arşiv şu an cillop gibi çalışıyor! hoşçakal maxthon 5!

http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/
  • milliyet gazetesi internet sitesinin yanılmıyorsam bugün başlattığı uygulama.
    "milliyet gazete arşivi, 3 mayıs 1950 ile 30 haziran 2004 tarihleri arasında yayımlanmış milliyet gazetelerini içermektedir. "

yanlız helal olsun, bütün haberleri tek tek dijital olarak işlemişlerki, keywordlerle arama yapıp çok eski haberlere ulaşılabiliyor.
    büyük kolaylık, hayırlı olsun.

şöle;
    http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/anasayfa.aspx
  • tek kelimeyle harika bir hizmet. artık darbeden bir gün önce ve sonra gazetenin ne yazdığını okuyabiliyoruz.
  • sayfa ve küpür kaydetmek çok basit. ama bilmeyenler oluyor, açıklayayım:

1) safari ile adrese girilir.
    2) mümkünse tek pencere ve tek sekme olur.
    3) okuyacağımız küpür/sayfa tamamen açılır.
    4) window>activity ilen adı üstünde "activity" penceresi gelir.
    5) en aşşalara gidilir.
    6) tabii tüm elemanlar genişletilir.
    7) "hedehodo/goster/ticket=hedehodo_x3d_" dosyasına çift tıklanır.
    8) yeni açılan pencereden sağ tıklanarak jpeg formatında kaydedilir.
    9) bitti.
  • bu gazetenin ve arşivinin ne kadar vurdumduymaz, kadir kıymet bilmez ve beş para etmez insanların elinde ziyan edildiğini anlamak için; genel kullanıcının elinin altındaki tarayıcılardan zaten yıllardır muhtelif problemler eşliğinde girilebilen arşiv tamamen kapatılalı bir aydan uzun zaman geçmesine rağmen, milliyet.com.tr ana sayfasında linkinin unutulduğunu, çalışmayan linkin şu an bile sayfanın en alt kısmında kuzu gibi yattığını görmek yeterlidir..

görsel

geçen sene flash desteğini kaybettiklerinde arşivin formatını bir şekilde güncellerler herhalde diye umuyordum.. nereden nereye..

söylenecek çok şey var ama sözlerin hiçbir anlamı yok..

zamanında bu arşivi benzersiz bir çevrimiçi kaynağa dönüştürmek için uğraşmış insanların emeklerine üzülüyorum sadece.. bir zamanlar bu projede çalışmış kim varsa hepsine tek tek ve şahsen teşekkür ediyorum.. o kadar çok faydalandım, o kadar uzun saatler geçirdim ki bu arşivin sayfaları arasında, hakkınızı asla ödeyemem..

bu projeye emek vermiş kişiler olarak muhakkak buraları okuyorsunuzdur; hepinize minnettarım..
  • maxthon 5 isimli tarayıcıyı kurunca arşivin adobe flash sayfaları açılıyor.
    (bkz: #119509089)

edit: bir gazete sayfasının nasıl indirileceğini gösteren şöyle bir video çekilmiş. ancak ilgili eklenti flash video downloader, maxthon 5 için yok sanırım.
    maxthon 5'e uygun başka bir eklenti işe yarayabilir.
    bununla birlikte biri şöyle bir yorum yapmış, denedim kaliteli şekilde sayfayı indiriyor:
    görmek istediğiniz sayfaya sağ tıklayıp "resmi yeni sekmede aç"a basın.
    url'de yer alan /sayfa/ kısmını silip /goster/ yazın.
    böylece ilgili sayfa kaliteli şekilde görüntüleniyor.
    bu sayfaya sağ tıklayıp "farklı kaydet" ile bilgisayarınıza aynı kalitede indirebilirsiniz.
  • hazır geri dönmüşken bu güzelim dijital arşivin ne emeklerle oluşturulduğunu ve bu işe katkı sağlayan ekibin isimlerini -arşivde hala bulunabildiği şekliyle- aşağıya yedekleyip alıntılayalım..

--- alıntı başlangıcı ---

arşiv nasıl oluşturuldu ?

proje adımları
    1. ciltlerin sökülmesi

• sayfaların cilde yakın olan kısımları iyi görüntülenemediğinden, arşivimizde bulunan 470 cilt sökülmüş, tarama sonrasında yeniden ciltlenmiştir.

2. kağıt baskıların elektronik ortama alınması

• tarama işlemine 2006 yılı temmuz ayında başlanmış, 2008 yılı nisan sonuna kadar arşivimizde bulunan sayfaların taranması tamamlanmıştır.

• eskime nedeniyle yıpranmış sayfalar beyazıt devlet kütüphanesi’nden sağlanmış ve ağustos 2008 ile mayıs 2009 tarihleri arasında taranarak sistemimize katılmıştır.

• tarama, iki gazete sayfasını aynı anda tarayabilen tepeden kameralı bir tarayıcı ile yüksek çözünürlükte yapılmıştır.

• beş kişilik bir ekip ile iki vardiya çalışılarak, günde ortalama 600 sayfa elektronik ortama alınmıştır.

3. sayfa özelliklerinin kaydedilmesi

• geliştirilen bir uygulama ile tarama sırasında sayfa özellikleri (tarihi, sayfa adı, yayın adı, baskısı, sayfa başlığı, renkli mi siyah-beyaz mı olduğu, fotoğraf içerip içermediği, hasarlı olup olmadığı) veri tabanına kaydedilmiştir.

4. sayfa kontrolleri ve onarımı

• zaman içinde yıpranma ya da başka nedenlerle hasar gören sayfalar çok hasarlı, içerik kayıplı hasarlı veya içerik kayıpsız hasarlı şeklinde sınıflandırılarak kayıt altına alınmıştır.

• içerik kaybı olmayan sayfalardaki hasarlar, operatörlerce uygun yazılım kullanılarak giderilmiştir.

6. kupürlere ayırım

• sayfalar, iç kaynak ile geliştirilen bir yazılımı kullanan operatörler tarafından haber kupürlerine ayrılmıştır.

• bu işlem için, zaman içinde bir ile dört arasında operatör çalışmış olup, tüm doğan gazetecilik teknik grup çalışanları boş zamanlarında katkı sağlamıştır.

7. sözcük aramasına uygun formata çevirim

• optik karakter tanıma (ocr) yazılımı ile sayfa ve kupürlerin içeriği, sözcük araması ile bulunabilecek şekilde “yazı” biçiminde sisteme kaydedilmiştir.

8. sistem oluşturma

• arşiv arayüzünün tamamına yakını ile uygulamanın geliştirilmesi ve altyapının düzenlenmesi doğan gazetecilik bilgi teknolojileri ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir.

• arşiv, doğan telekom’da kurulu sistemler üzerinden internete açılmıştır.

proje sponsorları

hanzade doğan boyner, doğan gazetecilik yönetim kurulu başkan vekili

faik açıkalın, doğan gazetecilik eski icra kurulu başkanı

sedat ergin, milliyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni

proje ekibi

proje yönetimi
    yücel okan şentürk

proje operasyonu yönetimi
    abdurrahman dolar

yazılım ve sistem
    alper hankendi, ali çetin çetinel

tarama
    ibrahim sedef, metin özkara, irfan erkunt, bilal ergüç, ali baştuğ

sayfa onarımı
    şeyhmuz özkerim, eyyup özkerim, salih özten, erol çalış, metin kahrıman

kupürlere ayırım
    emine köse, nazife ercan, barbaros kaynar, asuman usta, cenk sedef

proje çalışmalarına katkıda bulunanlar

hayri gürbüz, ali arslan, necdet sunker, erdem atlı, osman taşyapan, hakan muhaciroğlu, özkan ülgen, hakan beşer, özgür çetin, tufan ayman, ramadan gültaşlar, sunay akıncı, erdal kuzgun, tuncay kurt, cem demir, ilhan genç, olgun toraman, cüneyt turna, nedim bora, mehmet akbaş, erol seyitoğlu, deniz karacehennem, uğur sönmez, hakan coşkun, servet bulut, ergün akel, yüksel yılbaşı, selçuk bahtışen, ibrahim akkılıç, bülent yılbaş

teşekkürler

cilt katkısı yapan beyazıt devlet kütüphanesi müdürü şerafettin kocaman'a, md. vekili süheyla şentürk'e,

beyazıt devlet kütüphanesi ile ilişkileri yürüten doğan gazetecilik belge bilgi merkezi şefi bülent ağaoğlu'na,

kültür bakanlığı ile temasları yürüten milliyet muhabiri ömer erbil'e,

milliyet.com.tr ile bütünleşmede işbirliği yapan doğan gazetecilik internet grubu'na,

sunucu barındırma hizmeti veren doğan telekom'a,

tarayıcıya bakım desteği veren bordo firması’na

teşekkür ederiz.
    --- alıntı sonu ---
  • basit bir chrome eklentisiyle* flash problemi sıkıntısızca çözülebilmektedir.. yeni browser yüklemelere falan gerenk yok..

https://chrome.google.com/…bicdddpdlhbchhpblmhefngh
  • 14 eylül 1980 tarihli manşetinde "hayat normale döndü" başlığını kullanan bir gazetenin arşivi.

uçak seferleri başlamış, amerika ve almanya ekonomik yardımı sürdürecekmiş, sağ ve sol davalarından tutuklu mahkumlar barışmış...

o gazetenin basıldığı saatlerde kaç kişinin işkence tezgahlarından geçirildiği, kaç ana-babanın siyasi şube önlerinde sabahladığı kimsenin umrunda olmamış yani.

tanım: medyanın geçmişten günümüze pek de bir ilerleme kaydedemediğini gösteren oluşum.
  • siteyi kapatmışlar. çok üzgünüm. yaptıkları çok büyük bir ayıptır. sürekli giriyordum ve geçmiş yıllarda neler olmuş, nasıl bir ortam varmış diye takip ediyordum. siteyi tamamen kapatmışlar. yaptıkları tek kelimeyle rezilliktir. isyan ediyorum ve ayıplıyorum kendilerini. bunu neden yaptınız?
hesabın var mı? giriş yap