şükela:  tümü | bugün
 • modanin nasil olmasi gerektigine kasan bir meslek sahibi insan.
  "- ben diyorum ki moda insanlara mutluluk versin, hastalara yardim etsin, fakirlige care olsun..."
  "- yok lan. moda boyle amcik boncuk bi$ey olsun. salak karilar ilgi gostersin, motorlar alsin, para doksun. gotu ba$i acik giysileri kaskallar hem maliyetten kisar hem de baldir bacak seyrederiz."
  "- tamam amina koyim, oyle bir $ey olsun moda!"
 • (bkz: trend setter)..
 • moda insanın kendine yakışanı giymesidir lafına muhtemelen gıcık olan ve için için öyle olmasından tırsan meslek grubu. o zaman aç kalır lan bunlar, değil mi sözlük?
 • nişantaşı'nda butik açmanın moda tasarımcısı olduğunu zanneden zihinlerce "ee söyle bakalım nedir bu senenin moda rengi?", "sence bu üstümdeki nasıl?" gibi birbirinden salak sorulara maruz kalan fakat sabırla tebbessüm edip susan insanlardır. acı olan, bu soruların "ciddi, önemli iş" bölümü okuyan gençler tarafından söz konusu moda tasarımcısını veya adayını yermek amaçlı sorulmasıdır. moda tasarımının günümüz popüler kültüründe magazinleştirildiği, alışveriş yapmayı seven hanım kızlarımızca özellikle tercih edildiği doğrudur ama bir mesleği bu yüzden gereksiz veya anlamsız saymak düpedüz gerizekalılıktır. moda tasarımı aynen grafik tasarım ya da endüstriyel tasarım gibi gerekli, yapıtaşı bir meslektir. moda tasarımcısı, insan vücuduna uygun kıyafetler üretir. insanı sadece güzel ya da çirkin göstermekten öte, hareketlerimizi kontrol eden tasarımlardır bunlar, işlevleri vardır. "üstümdeki tshirtü bir senedir giyiyorum, ne olacak ki" diyen arkadaşlara sesleniyorum: sen gereksiz bulduğun moda tasarımının, son derece önemli olduğunun ayaklı kanıtısın. o tshirtü bir senedir giyebilmen, onu tasarlayanın senin uzun süre giyebileceğin; son derece rahat ve kullanışlı bir ürün tasarlaması sonucudur. o kadar iyi bir buluştur ki, 50'lerden beri tüm insanlık tarafından kullanılmaktadır. lütfen karşımızdaki insanı seçtiği "kız mesleği" yüzünden otomatik olarak salaklıkla, zengin koca arayıp butik açma niyetinde olduğuyla suçlamayalım. bu mesleğin günlük hayatımızı yönlerdirdiğini kabul edelim ve kendimizi iyi hissetmek için karşımızdakini ezmeden duramıyor isek, bunun yerine gidip işletme okuyan arkadaşlarımızla dalga geçelim.

  edit: ben değil ev arkadaşım.
 • bunalımdan bunalıma koşan çoğu kişinin varacağı son noktalardan biri. evet. hayatından, okulunu okuduğu mesleğinden memnun olmayan kimi gördüysem, türlü hezeyanlar sonunda kendinde müthiş bir moda ve tasarım vizyonu olduğuna karar veriyor. sonra da bu ve bu gibi şeyler çıkıyor ortaya işte. aferin.
 • baba ya da koca parası yiyen hanım kızlarımızın, boş vakitlerini değerlendirmek adına kendilerine mesgale edindikleri meslek.
 • erkeklerde dj ne ise, kadinlarda* da budur.