• ataerkil bir toplumsal yapıda var olmak yerine dayatılanların ötesinde var olma çabası içerinde olan erkeği tanımlar bazen bu ifade. toplumun yine kendisine biçtiği bir hayatın baş rol oyuncu olarak.

nedir ölçüsü? nasıl olmalıdır? nelerle başarılır diye düşünmekten alamıyor insan kendini. artık her şeyin karma karışık olduğu bir ülkede ve hatta dünyada kimin belirlediği ölçüleri taşıyan erkek moderndir? hangi çizgiler bir erkeği modern kılan keskinliktedir belli değil.

yaşama ve insana hak ettiği değeri verdiği, insanca yaşamayı seçtiği, kendisine yüklenmeye çalışılan ve başkalarının olan değerlerin kölesi olmadığı ve her konuda tamamen özgürleştiği zaman mı? yoksa ekonomik yeterlilik ve daha pek çok etkene bağlı olarak değiştikçe mi modern olur bir erkek?

sanırım öyle kolay ard arda dizilecek özelikleri yok bu kalıbın. nasıl ve ne yapılarak bu modern kimliği kazanabilirim sorusunun ucu hep açık kaldı hayatımızda. ve sanırım öyle kalmaya da devam edecek.

(bkz: türkiye'de erkek olmak)
  • modern erkek yoktur, anlaşılamamış erkek vardır.

en modern geçineni bile bilinç altına işlenmiş kadın-erkek iş bölümünden mütevellit, bir gün geçer karşınıza e tabiki bunu sen yapacaksın çünkü sen kadınsın der.

bu iş bölümünü kalbiyle, zekasıyla sorgulasa aslında neden ben bunu ben değil de ''o'' yapmak zorundanın aslında mantıklı bir cevabı olmadığını göreceği gibi kadına biçilen toplumsal rolün ne kadar ezici olduğunu ve kadını hırçınlaştığını anlayabilir.

erkek cinsinin neden bazı şeyleri imtina ile sorgulamaktan kaçındığı ile ilgili düşüncelerim karışık. bir kısmının kötü niyetten anlamamazlığa verip, kral gibi hayatına devam etmek istediğini, bir kısmının da hareketlerinin doğru ve doğal olduğuna safça inandığını düşünüyorum.

bir erkeğin saydığımız sebeplerden ilki nedeniyle sizi köle/hizmetçi gibi gördüğünü düşünüyorsanız kaçın.

bir erkeğin saydığımız sebeplerden ikincisi nedeniyle sizi köle/ doğal hizmetçi gibi gördüğünü düşünüyorsanız ve anaç bir yapınız varsa zaten mecbur kalıp katlanacaksınız. eğer anaç değilseniz fakat seviyorsanız arafta debelenip duracaksınız maalesef.son olarak eğer güçlü bir karakterseniz anaç da olsanız seviyor da olsanız sonunda sessizce kapıyı çekip çıkacaksınız.

hiçbir yaşam başkasının yaşamı daha iyi ve daha rahat olsun diye harcanacak kadar değersiz değildir.
  • ilkellikten günümüze evrilerek son halini alan erkek. vücuduna reklam almaya kadar varabilir bu modernizm. asıl merak edilen kadınların böyle bir erkek hakkında ne düşündüğü. fight club vücut geliştimenin bir masturbasyon aracı olduğunu söyler de kadınlar ne der. sorularıma samimi bir cevap bulamadım daha önce.
hesabın var mı? giriş yap