• profesör michael bar-zohar ve deneyimli tv programcısı nissim mishal tarafından yazılan bana göre dünya'nın en güçlü istihbarat örgütünün iç yüzünü, çeşitli operasyonlarını ve diğer istihbarat örgütleriyle olan iletişiminin anlatıldığı kitap . koton kitap tarafından 2012 yılında basılmış olup çevirisini ebru sürmeli yapmıştır . okumaya başlayınca bırakılamayan , insanı detaya boğan , sürükleyici ve etkileyici bir kitap . pek çok yerden yaklaşık 20 lira civarı son derece makul bir ücretle temin edebilirsiniz , tavsiye ederim .

--- spoiler ---

adolf eichmann'ın yakalanmasından tutun , iran'ın nükleer tehdidine yönelik yapılan operasyonlara , 2007'deki bostan operasyonundan tutun , arap-israil savaşına kadar pek çok olay son derece sade ve akıcı bir dille anlatılmış . en çok dikkatimi çeken olaylardan biri de gerçek kişilerle olan diyaloglar bire bir aktarılmış . emin abimiz de zamanında hafiften alıntı yapmıştı .

--- spoiler ---
  • vakti zamanında iran-fransa arasındaki uranyum alışverişine ajanlarını alman işadamı kılığında yollayıp, paravan şirket kurdurup, fransa'nın iran'a satacağı uranyumları çalıp, almanya ile başka ülkelerin arasının açılmasına neden olan gizli servis. adamlar almanlarla her yerde uğraşıyorlar artık, durduramıyoruz.
  • victor ostrovsky eski mossad ajani olarak bu kurum hakkinda almanca "der mossad" ingilizce "by way of deception"ismiyle cikan bir kitap yazmistir. bu kitap'da aksiyon filmlerini aratmayacak sekilde operasyonlar cok sürükleyici bir dil ile anlatiliyor. benim okudugum bu ve benzeri kitaplar sonrasi söyle bir kaniya vardim; mossad kesinlikle cok kuvvetli bir istihbarat agina sahip ve süphesiz dünyanin sayili istihbarat teskilatlarindan birisi. bunun baslica sebebi yahudi kavminin karakter özelikleri bu meslek icin cok uygun olmasi. ancak kitap'larda verilen o yenilmez, bilegi bükülemez istedigi her hedefi 12'den vurur mossad imaji bence bilincli olarak sisirilmis bir efsanedir.
  • gazze'ye kendi imkanlarıyla yaptığı 2 iha'yı gönderen tunuslu bir uçak mühendisine, tunus'ta suikast düzenlemiş istihbarat örgütü.

pkk ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğine güzel bir örnek. avrupa'da cirit atan pkk'lılara destek verenlerden 3-5 tanesi mit tarafından öldürülse, kimse çıkıp rahat rahat pkk'yı destekleyemez...
  • israil istihbarat servisidir. en büyük ilk 3 gizli servisten birisidir. a öcalan kahpesinin yakalanmasını sağlamışlardır. mit ten 100 kat falan daha iyiler sanırım. israil de canlı bomba olarak patlayan kişinin tüm ailesini yok etmişler ve bir daha canlı bomba saldırısı olmamış denmekte. gizli servisin yapması gereken ve yapabileceği her şeyi layıkıyla yapmaktadırlar. sevgili mit imizle de gurur duyacağımız günleri görürüz inşallah.
  • hakkında yazdığınız entrylerin, mossad database'ine girdiği, vize başvurusu yapacağınız zaman, mossad/israil/yahudi ile alakalı yazdığınız herşeyin dosya olarak direktörüne ulaştıran, vize verilirse ensenizde bu arkadaşlardan 1-2 tanesinin nefesini hissedeceğiniz israil gizli servisinin adı. tam adı ha-mossad le-modi'in u-le-tafkidim meyuhadim. tek bir teşkilat değildir. dünya üzerinde kendisi ile birlikte/kendisi için çalışan 4 büyük gizli servis daha vardır. korkmayın lan new world order falan demeyeceğim. sadece yazdıklarınızın bu arkadaşlar tarafından sürekli denetlendiğini bilin istedim. olur da birgün vize falan istersiniz, olur da bir gün devlette önemli bir yere falan gelirseniz diye topluyorlar bu bilgileri.
  • yol göstereni olmayan ulus düşer, danışmanı bol olan zafere gider.

"where no counsel is, the people fall, but in the multitude of counselors there is safety." (proverbs xi:14)
  • suriye konusunda başlayan istihbarat paylaşımı ve yardımlaşma kapsamında fransız ajanlarını "çifte ajan" haline getirdiği iddia edilen israil istihbarat servisi.

http://www.france24.com/…double-agents-syria-israel
  • 13 aralık 1949 tarihinde kurulmuş olan israil istihbarat servisi.steven spielberg'un yönettiği 2005 yapımı munich filminde kullandığı yöntemler ve yapısına dair pekçok ipucu bulunabilir.1972 münih olimpiyatlar'ından sonra pekçok suikast ile kısasa kısas felsefesiyle intikam almaya çalışmış sonucunda öldürdüğü kişiler gitmiş yerine yenileri gelmiş kısaca beklediği sonucu alamamıştır.
  • bünyesinde casusluk alanında yeni fikir ve tekniklerin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla fon kuran israil istihbarat kuruluşu.

http://www.ntv.com.tr/…kurdu,vnaak3avguenw0x6pw1zzg
hesabın var mı? giriş yap