• gerçek hastalarla psikosomatik bozukluklu kişileri ayırt etmeye yardımcı radyolojik incelemelerden biridir aslında. bu türden bir cihazın içine giren kişi, eğer hastalık numarasıyla ilgi toplamaya çalışan bireyse, yaptıklarından vazgeçip hızlı bir iyileşme sürecine giriyor. "daha tarama ve inceleme aşamaları bu kadar eziyetliyse, snrasında bana kimbilir neler yaparlar" düşüncesi midir bunu sağlayan pek iyi bilmiyorum, ancak zırt pırt bayılan, kaynanasından çok şikayetçi bir gelini mr incelemesinden geçirdikten sonra bayılma nöbetleri kaybolabiliyor. bakın konversiyona karşı da etkiliymiş.
  • bu aksam itibariyle amerikan hastanesinde içine girdigim dev delik. hakkinda sözlukte yazilanlardan sonra önyargiyla yaklastim önce bu koca deliğe ama saolsun amerikan hastanesi paraya kiymis hizli bir makine almis, 15 dakika surmedi bir dizin mr i..cikardigi seste hic o kadar rahatsiz edici değil. istanbul trafigine aliskin birisi icin az gurultulu bile denilebilir. kulakliktan verilen muzikte power fm olunca zaman cabucak akip gecti. benim gibi uzun boylu iri adamlar icin biraz delik dar olsa da 15 dakika katlanilabilirdi..:) ilk defa girecek arkadaslara tavsiyem mr makinesinin icinde osurmamalari. sonuclar katlanilmaz oluyor..:)
  • bel alti icin bel ustu kadar insani daraltmayan faydali eser. vucudun bolgesine gore uzunlugu degissede "tartartartar zooonk tortorot trak" ve "gupcissgupciss" sesleri standarttir. pantolon dugmeleri, sutyen kopcalari gibi malzemeler sorun teskil etmese de oncesinde "doktor bey bakin benim uzerimde bunlar bunlar bunlar var" diye gostermeniz hem makinanin hem sizin omrunuz icin buyuk yarar saglar. girmeden once zaman zaman size ne kadar vakit kaldigini soylemelerini rica edin aksi takdirde elinizdeki "imdat butonu" yavas yavas buyumeye ve "bana bas bana bas" diye bagirmaya baslayacaktir. sesler kesildiginde nefes alip mr acisindan hayati olmayan yerlerinizi bir iki gerebilirsiniz ancak bunun icin bir kac saniyeniz oldugunu unutmayin, zorda kalmadikca denemeyin. acaba oynadim mi, kipirdadim mi gibi heycanlara kapilmayin, vucudun normal seyirmeleri vs pek o kadar problem yaratmamakta, bir kismi da psikolojik. aletin ici soguk olabilir ya da bir sure sonra usume hissedebilirsiniz normaldir. cok genis hayalgucunuz yoksa aletin ritmine muzik uydurmaya calismayin moral bozuyor, onun yerine meditasyon yapmaya calisin bir seyler dusunun, panik durumundan uzaklasmaya calisin en guzeli bir kerede bitmesidir. ozellikle boyun-bas bolgesi klostrofobik olmayan insani bile daraltabilir, sakin olun hepsi sizin sagliginiz icin.
    her ne kadar moral bozucu olsa ve dusmanin basina bile olmasin diyeceginiz cins bir sey olsa da bundan yararlanabildiginiz icin minnettar olun.
  • sadece tıp alanında, benim bildiğim üç anlama gelen kısaltma:
    mr: manyetik rezonans
    mr: mental retardasyon
    mr: menstruasyon regülasyonu
  • yıllar boyu çalışıpta primlerinizin kesildiği ve bir ssk'lı olduğunuz için utanmanızı gerektiren işlemdir... doktorumun istediği mr'ı çekilmek için hastanemden aldığın mr çeken anlaşmalı yerlerin listesini sırası ile arama sebebimdir.

size ilk sordukları soru özel sigortanız ya da ssk'nız olup olmadığı. ssk dediğiniz anda size randevu veriyorlar ama örng. perşembe gece 04.00, yalnış mı duydum acaba diye düşünürken tekrarlıyor ya da cumartesi akşam 22.30. la havle diyorsunuz, parasıyla yaptırsam ne zaman gelebilirim diyorsunuz, telefondaki bayan size bugün 13.30 diyor üstüne birde ssk lılarıa %50 indirim yapılıyor sadece 200 ytl diyor.

delirmemek içten değil, hasta olupta harcanan paralara bakıyorsunuz, yaşadığınız muameleye bakıyorsunuz, yıllardır çalışıpta devletin kestiği primlere bakıyorsunuz.. bu kadar kolay işte ssk lı birisinin mr çektirmesi. bu aksam gidicez bakalım, hatta yanıma basın'ı alıp gitme isteği duymadım değil.. ancak para önemsiz, önce sağlık!!!! diyoruz ya...
  • bir hasta açısından tomografinin daha sıkıcı olanı. 3 kez beyin 1 kez kalp 1 kez de ayak bileği için o aletin içine girmiş biri olarak şunu söylebilirim ki mr çekilen oda hep soğuktur. lakin ayak için çektirirken vücut dışarda olduğundan çok rahattır çektirmek biraz gürültü gelir o kadar kafanızı elinizi kolunuzu oynatabilirsiniz kaşınabilirsiniz, ana beyin için çektiriken zaten dibine kadar girdiğiniz için o gereksiz alete zaten bi sıkıntı basar insanı ustune bir de kafanızı sabitlerler bir de konuşma kıpırdama vesaire derler, sabit durma zorunluluğuna inat yuzunuz oranız buranız kaşınır, hapşurmakdan korkarsınız. mr gürültüsü ise aslında gayet komik ve saçma seslerdir.

bir de şu var ki kapalı mekan korkusu olanlar için bazı hastanelerde tomografi benzeri açık mr aletleri var, çok sıkıntı çekeceğinizi düşünüyorsanız tercih edilmeli;
    ancak mr sıkınıtısının temel sebebi soğuk gürültülü bir oda da yalnız ve bir yeriniz sabitlenmiş olarak kalmak olduğu için her türlüsü sıkıcı bir iş.
  • özellikle özel hastanelerde; doktorların grip dışındaki her hangi bir şikayet için, hastadan istediği tetkik. hele bir de özel sağlık sigortanız varsa, hiç kaçarınız yoktur.

emar çektirme sonrası editi: sevgili okuyucular,
    bu yazıları okuyorsanız muhtemelen emar çektireceksiniz...şayet öyleyse, hiç tırsmayın. yazılanları okuyup, bu deneyimi yaşayanlardan hikayeleri dinledikten sonra bugün, üçbuçuk ata ata gittim ama klostofobik değilseniz, pek de feci bi deneyim sayılmaz. üzerinizde metal olmasın, bir de kredi kardı vs tadında manyetik kartlarından kurtulun... gözlerinizi içeriye girmeden kapatın, sonra oh misss, böyle yatay kaydırak gbi içeri giriyorsunuz... sesleri de hani pazar sabahı matkap kullanan, çivi çakan komşunuz gibi düşünmeyip; deneysel perküsyon çalışması gibi, einsturzende neubauten konserindeymişsiniz gibi algılarsanız, eğlenmeyi bile becermek mümkün... ama fazla eğlenip gülmemek gerek zira kıpraşmıycaz, bu önemli.. uzun lafın kısası, yolun sonu değil yani. geçmiş olsun.
  • ciddi anlamda atığa sahip olan tıbbi tanı cihazı. newyork şehrindeki mr cihaz sayısının, istanbul'da sadece nişantaşı semtindeki mr cihaz sayısına eşit olduğu söyleniyor. bizdeki sık kullanım da göz önüne alındığında, sağlık sıhat sağlayayım derken, çevreye zehir saçıyoruz adeta.
  • dün gece 01:00 civarında başlayıp 2:30 sularında sonlanan şölen.. özellikle beyin ve servikal mr kontrastlı çekildiği zaman bir hayli uzun oluyor .. ama bir kaç defadan sonra artık eğlenceli bile oluyor özellikle o inanılmaz gürültü artık melodi gibi geliyor..
    bu arada özellikle üniversite hastanelerinde çekilen mrlar çok daha yoğun ve ayrıntılı oluyor *
hesabın var mı? giriş yap