• mühendis kelimesini değil engineer kelimesini dikkate alıyoruz.

engineer kelimesi genius yani deha kelimesinden geldiğine göre,

genius kelimesi de genie kelimesinden gelmesinin de cuk oturacağına göre,

genie "cin", genius "cin gibi" demektir,

ingenious "zeki ve hünerli" anlamında olacağından,

engineer "harika ve hünerli işler ortaya çıkaran kişi" anlamındadır.
  • arapçadır.
  • yanlış önermedir. engine (motor/makine) kelimesinden gelmektedir.

mühendis ise arapça muhandis (arazi ölçen) kelimesinden gelmektedir.

not: bir mühendis.
  • adamım bitir su işi artık anlamına gelen , man end this `dir.
    çivi çakan adama denmiştir. evet ilk mühendisler sadece çivi çakıyordu. mıhçı.

edit: farsça, ingilizce ve almanca karışımı bir sey yani.
    zaten mühendislik dendi mi almanlar gelir akla, biliyorsunuz.
  • muhandis arapçadır ve arazi ölçen anlamını taşır. handasa kökünden türemiştir. handasa/hendese ise ölçü, ölçme, geometri anlamlarını taşır.
    aslında orta farsça'da handaçak sözcüğünden alıntıdır.
    handaçak : ölçü, ölçme anlamlarını taşır.
    anlayacağınız handaç fiilinden arapça'ya geçmiş daha sonra mühendis kelimesi ile türkçe'ye kazandırılmıştır.

fiilin kökü endazeye kadar gitmektedir.

not: bir türk dili öğrencisi.

edit:alttaki yazar yahudi bir adamdan geldiğini kanıtlasın hesabımı sileceğim. hadi bakalım cehl efendisi seni.

edit 2: engineer latin kökenli ''ingignere'' kelimesinden türemiştir ve bu kelime ise yaratan, icat eden anlamlarını taşır.
  • (bkz: hendese)
  • 2010 ya da 2011 yılları olacak. kim milyoner olmak ister yarışması var. kenan ışık sunuyor. programın henüz sapıtmadığı yıllar. orta seviyelerde bir yerde bu soru soruldu: mühendis kelimesinin kökeni olan hendesenin anlamı nedir? dört şıktan ikisi hesap yapmak ve geometri. diğer iki seçeneği hatırlamıyorum. süresiz bir soruydu. yarışmacı soruyu düşünüyor. o senelerde de abim üniversitede, inşaatta okuyordu. biliyor mu diye merak ettim şıkları vermeden mesajda soruyu sordum buna. hesap yapmak diye cevap verdi. yarışmacı ne cevap verdi onu da hatırlamıyorum ama cevap geometriymiş...

bizim eve derslerimizi etkilemesin, oyuna, sohbete dalıp gitmeyelim diye okul dönemlerinde internet alınmazdı. yaz tatillerinde bağlatılırdı. yani sorunun cevabına açıp internetten de bakamamıştım. o yüzden televizyondaki bir bilgi yarışmasından öğrendiğim ve hiç unutmadığım bir detaydır bu.
hesabın var mı? giriş yap