şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rus öykü dünyasının başarılı isimlerinden andrey platonov'un metis yayınları'ndan çıkan ve yazarın dokuz öyküsünün derlendiği kitap. çeviri günay çeteo kızılırmak'a ait.
 • andrey platonov'un sair 9 öyküsünden oluşur. eser adını muhteşem vahşi dünyada öyküsünden alır. kanımca eserdeki en sert, nüfuzlu ve insanı yerleyeksan edebilecek öykü yedinci kişi'dir. ondan sonra da yepifan savakları öyküsü alır. platonov'un beşer tecellisi nazarı, b o z k ı r / i n s a n ve toprağın insanını şairane ve alimane bir yönden nakış gibi işlediği rahatlıkla görülebilir. eserde bir mektuplaşma yeri vardır ki okunduğunda okuyucuyu aleme temaşaya gark eder...
 • - insan ruhu âlemde var olduğu müddetçe kahır çeker...
 • insanın doğayla ve makinayla ilişkisini, inancını, sabrını, dayanışmasını anlatan öykülerden oluşsan platonov kitabı... diğer kitaplarda da olduğu üzere muhteşem bir günay çeteo kızılırmak çevirisi... bir avcının sakalındaki barut ve ekmek kırıntısının öyküsünü anlatan platonov; sana ne demeli...
 • platonov'un ,elektrik mühendisi olması sebebiyle sanırım, bazı öykülerinde fazla teknik ayrıntı aktarmış. bu teknik ayrıntılarla boğulmayan öyküler ise açık ara çok iyi. yedinci kişi, afrodit, muhteşem vahşi dünya... okundukça sorgulatır, keyif kaçırır.
 • yedinci kişi gibi muazzam bir öyküye sahip olan kitap.
 • 2014 yılında yayımlanan bir andrey platonov öyküler kitabı. hayvanlar ve bitkiler arasında, yepifan savakları, muhteşem vahşi dünyada, afrodit, yedinci kişi, elektriğin yurdu, lobskaya dağı, antisexus, iki kırıntı isimli 9 öyküden oluşan bu kitap inceliğine rağmen tekrar tekrar okunan paragrafları ile zevkle vaktinizi alıyor.

  özellikle ve sırasıyla yedinci kişi, afrodit, muhteşem vahşi dünyada, lobskaya dağı ve iki kırıntı öyküleri insanı derinden etkiliyor. bu kadar sade bir anlatıma ne çok şey sığabileceğini keşfedip, bonkörce kullandığınız kelimelerden vazgeçebilir hatta bir müddet konuşmamayı bile yeğleyebilirsiniz.

  "zamanımızda, düşmanın çelişkilerden muzdarip huzursuz insanlığı katledip geriye bir tek perişan kölelik posasını bırakmaya karar verdiği savaşlar çağında, canilik esin dolu ve doğru bir şey gibi görünebiliyor, çünkü şiddet insanın içinden eski kutsal muhtevasını çıkardı ve yerine caniliği yerleştirdi; kötülüğe önce çaresizlikten, sonra inanç ve tatminkârlıkla sarılır oldu insan, dehşetten ölmemek için. kötülük ve iyilik artık aynı esinli, dokunaklı ve cazip suretle çıkıyor karşımıza. çağımıza özgü bu hal eskiden ne bilinirdi ne de olanaklıydı; insan eskiden de caniliğe meyledebilir ama onu talihsizlik olarak görür, üstesinden gelince de tekrar hayatın tanıdık sıcak iyiliğine sokulurdu; şimdiyse beşer kendini ve başkalarını yakarak ısınıp yaşayabilme kabiliyetine kavuşturuldu." (sayfa: 112 - yedinci kişi)
 • yedinci kişi adlı öyküsü -ki çok methedildiği için ondan başladım- bana biraz ömer seyfettin'i anımsattı; fazla menkıbevi.
  yine de devam ediyorum öykülere; platonov bir şansı daha hak eden güçlü bir kalem.
 • maksim gorkinin keşfettiği, eserleri belli bir tanınmışlık düzeyine ulaştığında stalin ve çevresi tarafından ağır eleştirilere uğrayan, 2. dünya savaşında savaş muhabirliği yapan andrei platonovun kısa ama tadına doyulmaz hikayelerinden oluşan okuması keyifli kitabın adıdır.

  muhteşem vahşi dünyada'nın en sevdiğim hikaye olması diğer öykülerin kötü olduğu anlamına gelmiyor. hepsi ayrı bir dünya...