şükela:  tümü | bugün
 • https://odatv.com/…t-belge-de-gidiyor-10021803.html

  sasirtmayan haberdir.
  liberal liberalligini yapmis, ülkeyi batirmis simdi gemiyi terketmektedir.
  2003 gibi bir tarihte, bir gazete yazari "liberaller kasiniyor mu ?" diye güzel bir makale yazmisti.
  "bu adamlar simdi akp'nin kucagina oturuyorlar ama tuzlari kuru. is sarpa sarinca, baslari derde girince hepsinin kaçacagi yer var. kiminin oxford'ta, kiminin michigan üniversitesi'nde kürsü kadrolari hazir"
  demisti.
  kimdi biliyormusunuz ?
  o zamanlar daha uzan'a ait olan "star" gazetesinden engin ardiç !
  hey güzel ülkem sen nelere kadirsin ...

  edit: bazi sözlükçü arkadaslar ardiç'in makalesini sordu. tam basligi ve yayin tarihi söyle:
  liberaller kasiniyorlar mi ? (star 17.12.2003)
  ardiç'in benzer bir yazisi:
  çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar (star, 30.10.2003)
  "bazi liberal arkadaslar, türkiye cumhuriyeti'ne duyduklari nefretten ötürü çok tehlikeli bir oyun oynamaktadirlar. gerçi türkiye cumhuriyeti de onlari küstürmek için elinden geleni yapmistir ama ... bu gidip de seriatçinin kucagina oturmayi gerektirmez"
  falan diye gidiyor yazi.
  edit 2: sagolsun sözlükçü bir arkadas "liberaller kasiniyorlar mi ? (star 17.12.2003)" yazisinin yeni linkini bulup gönderdi:
  https://web.archive.org/…rg:80/arsiv/arsiv2591.html
  "çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar (star, 30.10.2003)" linkini halen aramaktayim. "liberallerin michigan üniversitesi'ndeki hazir kürsüsü" mevzu orada yazilmisti.
 • komünist üniversite öğrencilerinin haklı şu çıkışlarını hatırlıyorum.

  (bkz: kaçmak kurtuluş değil memleketi seveceksiniz)

  yetmez ama evet diyorum. diğer çeteni de al git belge'cim.

  yurt dışına kaçma ‘hayali’ ve memleketi sevmeyi öğrenmek.kırmızıhap
 • beni daha çok, hale soygazi’yi de yanında götürecek mi, diye merak ettirmiş haber. evet, saçımı tarıyorum *
 • yetmez ama evet saçmalığının bayraktarlarindan biri olup kendisini mahvetmisti. benim cok sevdigim degerli bir hocamdi. saçma sapan dinci politikalarin bayrak tasiyicisi durumuna nasil düşebildi, liberal olacagim derken hayat boyunca karsi durduğu söylemlere nasil arka durdu anlamak mumkun degil.
 • şimdi ingiltere düşünsün dediğim başlık. artık londra'da şeriat isteyenlere karşı gelenlere de kemalist statüko diye ağlar. o değilde bu lalenin suç ve cezaya (iletişimden çıkma) önsöz yazması hala sinirlerimi bozuyor. aydınmış. kibrit kadar değeriniz yok lan. kolpacılar. yarın birgün buradaki zulüm bitecek işte o zaman kalkıp dönüp, "ben sürgündeyken" minvalinde laflar edersen murat, senin feleğine rövaşata atarım, tur attırırım.
 • zannedersem şiir üzerine çıkarttığı son kitabına gelen çok sağlam eleştiriler nedeniyle gerçekleşen mevzu. keza edebiyat çevrelerince çok ağır eleştirildi, eski dosyalar açıldı. siyasal bir mevzu olduğunu düşünmüyorum, tamamen edebi.
 • bugün sol haber portalında çıkan şu köşe yazısını okusun bay murat.

  "birikim dergisi ve 'liberal sol' düşüncenin bu topluma verdiği en büyük zarar nedir?"

  "birikim dergisi’nde hilal kaplan, abdurrahman dilipak, ali bulaç, yasin aktay gibi kişiler çeşitli vesilelerle yazdılar ve solun aklına girdiler. bugün iktidar aygıtı içinde yöneticilik yapan, siyasal iktidarın ideoloğu olan birçok islamcı yazar, bundan 5-10 yıl önce birikim dergisi’nde “özgürlük”, “mağdurluk”, “demokrasi”, “hoşgörü” yazıları yazmaktaydı.

  “aylık sosyalist kültür dergisi” birikim’de said-i nursi, che ile aynı cümlede solun aklına servis edilmişti (1).

  liberal sol diye tanımlanan bu çevreler, topluma zorla dayatılan dinselleşmeyi, cemaatleşmeyi, siyasal islam’ın devlet ve toplum içindeki örgütlenmesini sosyalistlerin gözünde önemsizleştirdi. uyarıda bulunan yazarları ise despotlukla, darbecilikle ve hatta faşistlikle suçladılar.

  birikim dergisi ve liberal sol çevre, siyasal islamcıları toplumun gözünde mağdur, ezilen, baskı gören insanlar ve kurumlarını masum sivil toplum kuruluşları olarak meşrulaştırdı."link

  türkiye'de nasıl hatırlanacağını merak ederse şimdiden söyleyelim, iyi bilmezdik.
 • ülkede zamanla kurulan despotik rejime verdiği desteği unutmadım.

  (bkz: esfel-i safilin)

  ayrıca;
  (bkz: murat belge/@toroslardir benim yurdum)