761 entry daha
  • dünya gözüyle iki sefer gördüm kendisini.

ilki bir bar performansıydı. kapının yanındaki masalardan birine oturmuş, anons edilen saati bir miktar geçiren babanın teşrifini bekliyorduk. derken mekanın önünde bir taksi durdu, kapının önünde bekleyen elemanlar taksinin kapısını açtı ve içeriden hayal meyal seçilen bir figür indi. akabinde mekanın kapısı açıldı, elinde mikrofonla müslüm gürses belirdi ve içeri adımını atar atmaz şarkıya girdi. bir alkış tufanı koptu, bizlerde bir heyecan. şarkı söyleyerek mekana girerken fevkalade karizmatikti, görmeniz lazım. ilerleyen saatlerde masa masa dolaştı, diğer masalarda yaptığı gibi bizimkinde de bir süre duraklayıp şarkıyı bize bakarak söyledi. yaşına ve belirgin sağlık sorunlarına rağmen bu alçakgönüllülüğü ve performansı ile kazanmıştı kalbimi o gece.

ikincisi ise en olmayacak şartlarda, en tahmin edilmeyecek zamanda gerçekleşti. askerdeydim, evci iznine çıkmıştım ve soluğu girne'de almıştım. limana doğru yürürken bir restoranın önündeki kalabalık gözüme çarptı, elinde mikrofon olan iki kişiyi çembere almışlar, bir de kameraman var. noluyor ne bitiyor diye bakarken müslüm babayı gördüm, yanında yunus bülbül vardı. tam bilmiyorum ama kıbrıs televizyonu için bir program çekiyor olduklarını düşündüm. adam bildiğin müslüm baba, sokakta insanlara şarkı söylüyor, eğlendiriyor. her zamankinden daha yaşlı ve yorgun görünmesine rağmen, her zamanki kadar enerjik. günün geri kalanında manasızca gülümsedim, bilen bilir evci izni askerlikte statü farkı yaratan, kıskançlık sebebi bir olay. üstüne bir de dönüşte tertiplere müslüm babayla karşılaştığımı söyleyince iyicene delirdilerdi. sivil hayattan bir şekilde tanıdık olan her şey güç veriyor insana o zor dönemde, görmen duyman bile yeterli oluyor bazen. farkında olmadan müslüm gürses de güç vermişti bana kalan günlerim için.

hiçbir zaman büyük bir hayranı olmadım, bildiğim şarkısı çok fazla değildir ama insanlığına dair birkaç şey söyleyebilecek kadar kendisini deneyimleyebildiğim için şanslı hissediyorum. bununla beraber, genellikle cover yapılmasını pek hoş karşılamadığım ortaçgil şarkılarından sensiz olmaz yorumu ile de ayrıdır bendeki yeri.

mevcut bilgi kirliliğinden dolayı hala hayatta olup olmadığını bilmiyorum ama işbu entry'nin amacı ile alakalı değil sağlık durumu. bu bir taziye mesajı değil çünkü, müslüm gürses'in yaşamının bir kutlaması. ve iyi ki yaşamış.
2009 entry daha
hesabın var mı? giriş yap