• 1977 yılında bir yakınıma* cezaevinde yapılan işkence ile ilgili bir köşe yazısı yazmış cumhuriyet gazetesinde, tesadüfen öğrendim, yıllar geçmiş aradan... şimdi arasam bulur muyum acaba arşivlerde?
  • tarıma, köylüye ve insana gönül veren bir eski tüfekti. tarıma, köye ve enstitülere karşı ilk bilgilerimi cumhuriyet'teki yazılarından öğrenmiştim. müthiş duyarlı bir üslubu vardı. öldüğünde üniversite sınavlarına hazırlanıyordum. ailemden biri ölmüş gibi ağladığımı anımsıyorum.
  • öğlen öğlen aklıma takıldı.
    sevimli sempatik enerji dolu bir yazardı. nerede panel etkinlik orada olurdu. öğrenciler gözaltında hooop mustafa ekmekçi haberdar edilirdi. 12 eylül koşullarında insanın dostu yazar sayısı bir elin parmaklarıydı işte.
    lisede dergi çıkartırken, bir baktım iki tane güzel kız. babaları mı göndermişti, kendileri mi çıkıp gelmişti hatırlamıyorum. biri ince biri hafif toplu. hafif toplu olan çok güleç samimi bir insandı. diğeri biraz daha cool.

sonra dikili'de karşılaştık. dikili'de festival olur da mustafa ekmekçi çağrılmaz mı? gelmiş tabi. yanında yine kızları. sandım bunlar gazeteci kızı bizi hatırlamaz. yok işte babaları gibiydi onlarda, herkesle her yerde sohbet eden, zerre kibir yok.

ölümü sırasında izmir'deydim bir kaç gün sonra gazeteden öğrendim tesadüfen. cenazesine gidemediğim için üzüldüğüm insanlardandır.
    nur için de yatsın.
  • ara ara yabancı kelimelere türkçe karşılıklar önerirdi köşe yazılarında. aklım kalan iki tanesi;

bypass - yangeç
    basur - geri memesi
  • yayınlamıştı dergisinde
    "ikili anlaşma anıtı”nı
    çağrıldı yargılandı kim bilir kaçıncı kez
    suç adam

esmiş yıkık evlerle dolu bir yel
    konya bozkırından
    basının başkentini yaşar
    köy adam

ne olmuştur nerde olmuştur niye olmuştur arar o
    bulur ulaştırır çabucak