şükela:  tümü | bugün
 • sunulan bir urun ya da hizmetin tuketicisi, herkes, hepimiz, biz.
 • - velinimet olan, her zaman hakli olan kisidir..
 • (bkz: client)
 • cıldırma noktası.
 • kisaca soylemek gerekirse, "musteri her seydir". zira o olmazsa, yasayamayiz, “olume dogru surukleniriz”. dolayisiyla bir isletmede yapilan her sey, musteriye odaklanmis bir hal ve tavir icinde icinde gerceklestirilmelidir. buna kisacasi her sey “musteri odakli” olmali da diyebiliriz. peki “bunu niye yapalim ki? musteri hep sorun cikarip durur! onun gibisine niye odaklanayim ben?!” diye serzeniste bulunacak olursaniz, bilin ki hata edersiniz, zira olaya tek bir acidan bakiyorsunuzdur.

  soyle bir dusunursek daha iyi anlasilir belki...
  soru: musteri neden bagirip cagirir?
  cevap: isletmede problem oldugu icin.

  yani asil problem, musteri degildir. gercek problem, isletmedir (patron, mudur, eleman, satilan urunler, unulan hizmetler, savunulan fikirler, vs vs...). musteri ise sadece, var olan bu probleme tepki veren bir mekanizmadir. ve bu baglamda bize bedavaya (bkz: beles) bir geri bildirim sundugu icin ona bu konuda tesekkur bile borcluyuzdur, kanimca. sonucta her sey duzgunse, durup dururken bir musteri niye bagirip cagirsin ki??!! begenilecek gibi yapilan bir sey hakkinda niye olumsuz elestiride bulunsun ki??!

  yani musteri, ilerlemenizi ve kendinizi gittikce gelistirmenizi saglayan onemli ve asla ikame edilemeyecek vazgecilmez bir unsurdur. o olmasa, ne kadar gelisiriz acaba? o olmasa, ne kadar ilerleriz?
  ya da gunumuzde yasaminizi surdurmek icin ihtiyac duydugunuz paranizin ne kadarini kazanirdiniz, eger musteri olmasaydi???

  yani coooook uzuuuun lafin kisasi, bir musterin sorun cikariyorsa, bil ki gercek sorun sende!

  bir de unutmadan belirteyim..... ben de bir musteriyim.
 • gün itibariyle sözlükte pek beğenilmeyen kişilerdir.

  (bkz: sikerim musteriyi de hakkini da)
  (bkz: musteriye soylemek isteyip de soylenemeyenler)
  (bkz: musteri sikme odakli sirketler)

  hayır alışveriş yapıcaktım iş çıkışında,tırsıttınız beaa...
 • musteri, her zaman tuketici olmayabilir. bir mali alip, baskasina satan kisi, mal aldigi sirket icin musteridir fakat tuketici degildir.
 • parası olan ve kendinde, işini yapan kişiye hakaret etme (hatta daha da ileri gidip) üstüne bir de neredeyse arkasını dönmesini isteme hakkı bulduğu iddia edilen topluluğun genel adı. her haltı bildiğini sanır bunlar. maksimum yalakalık, ultra çaba, ilgi ve emek beklerken minumum para vermek isterler. her istedikleri olmalıdır, mümkün olup olmaması mühim değildir. bunlarla iyi geçinmek için flexible olup bin takla atmalı, yüzünüze sahte bir gülücük yapıştırmalı, bünyenizde çelik gibi sinirler bulundurmalı, gururunuzu ise çöpe atmalısınız. (bkz: suyundan da koy)
 • satış elemanı için veli ve nimet.
hesabın var mı? giriş yap