• "her kim ki mutluluğu varılması gereken bir ruh hali sanır, o mutsuz olur. yolculuğun tadını çıkaramayana denir mutsuz."
    * atlantis mut kut ya sabır yazıtları
  • cemal süreya imzalı bi şiir:

mut(suz)
    kim istemez mutlu olmayı
    ama mutsuzluğa da var mısın?
  • hiç unutmayan, unutmak istemeyen, bunun için de hep geçmişe doğru yürüyen..

"mutsuzluğumu yeterince hak etmek için
    geri döndüm kilometrelerce yürüdüm."*
  • mutlu olmayan

(bkz: bedbaht)
  • üzgün, kırgın, tatmin olmamış olabilir; herhangi bir sebepten mutlu olmayan insandır.
    bazen öfkelidir de.
    bazen insan sürpriz bekliyor hayattan, onu çok sevdiğini söyleyen insanlardan. bazen birşeylerin hala güzel olduguna inanmak istiyorsunuz, birileri sizi inandirsin istiyorsunuz.
    gün geçiyor gidiyor, beklentinin yıkılmasından doğan hayal kırıklığı kalıyor elinizde.
    dogmusum, doğmamışım ne yazar diyorsunuz.
    mutsuz oluyorsunuz.
    (bkz: çok mutsuzum)

edit: hayatın ne kadar değişken olduğunu gecen 2 buçuk saatte daha da iyi anladım. mutluluk krizine girdim. beklediğim sürpriz, artık onu beklemeyi bıraktığım anda karşımdaydı. onun mutluluğu paha biçilemez..
  • mutsuz; ani gelen ve mutluluğa yol açması beklenen durumlarda, şaşkın tavuk misali hiç bilmediği bir yerde, boşlukta kalakalır. hatta acemi mutsuz tepki verip oracıkta ağlayabilir bile. birçok insan mutluluktan ağladığı yorumunu yapsa da, aslında mutsuz, bildiği alıştığı dünyası birden sarsıldığı için bu tepkiyi verir. mutsuzluğun tatlı rehavetinin sıcacık yorganına sarınıp uyumaya devam etmek ister.
  • "... bir kişi bir yandan hatırlaması gereken bir şey olmasını umut eder sürekli... diğer yandan umut etmesi gereken bir şeyi getirir aklına hep.... sonuç olarak umduğu şey geçmişte kalır, hatırladığı şey ise gelecektedir... bu kişi daima hedefine hem çok yakındır, hem de uzak; o anda onu mutsuz eden şeyin ne olduğunu fark eder, çünkü o an o şeye sahiptir, diğer bir deyişle, bu kişi böyle bir mizaca sahip olduğu için, birkaç sene önce buna sahip olmuş olsaydı, bu kesinlikle onu mutlu edecek bir şey olacaktı, ancak o zamanlar da buna sahip olmadığı için mutsuzdu." *
  • "mutsuz olacağını herkes önceden bilir."**
  • manyak ötesi indigo albümlerinden biri. introsunda geçen diyalog (monolog?) bile çok efsane bana göre. yani tespitlerin efsaneliğine ek, bir de küçümseyici iç sesle girilen tartışmayı muhteşem yansıtması söz konusu. bayılıyorum.

--- spoiler ---

- bazen mutsuzluklar, uzunluk birimleriyle açıklanabilirler
    + mesela?
    - aynen
    + örnek?
    - mesela birisinin mutsuzluğu 3300 km olabilir
    + başka kaç oluyo? ölçülebiliyo mu? kaç?
    - istemeden üflediği doğum günü pastasındaki çirkin krem şanti de olabilir
    + yani demek istediğin tam olarak ne?
    - ya da yeni aldığı ayakkabının pişmanlığı da olabilir. yargılayamazsın, o kişi bi şekilde mutsuz olabilir. bi şekilde kendi böyle görüyorsa da aslında olanlar öyle değilse de onun yaşadığı bu
    + tamam, benlik algısı
    - başkalarının tarifine göre yaşamayacak ya?
    + muhakkak
    - sadece sebebi söyle yeter, tamam. kimseyi hiç bi şeye ikna etmen gerekmiyo
    + mutsuz olmak için ha?
    - ama bunun için de söylediklerinden hiç kimsenin hiç bi şüphesi olmadığından emin olman gerekiyo
    + bu önemli

--- spoiler ---
  • lanet bir halet-i ruhiye içinde olan insanlar bütünü. çok hayal kurarlar ondan olur. inanmak isteseler de inançsızlaştırıldıklarından mütevellit olur. ne kaybedendir ne tutunamayan, düpedüz mutsuzdur. ilaçsızdır yani, öyle diğerleri gibi karizmatik de değildir. itibarsızdır. sonrası işte şarkılar türküler içkiler göbek atmalar. böyle böyle erteleyendir, o uzanamadığı kornişlerin ardında hep kendini perdeleyendir.
hesabın var mı? giriş yap