• bir camel parçası.

aralarında herhangi bir bağlantı olup olmadığını bilmiyorum, amma velakin bana her daim snow queen, yani andersen'in bildiğimiz şu karlar kraliçesi hikayesini anımsatmakta. saçmalama dostum neler uyduruyorsun der iseniz, şöyle düşündüm ben.

önce sözlerine bakalım:

have you seen the mystic queen
    riding in her limousine
    over hills and dales 'til morning...

ıf you like ı'll take you there
    find some colours you can wear
    colour that you've only seen while sleeping

bir mistik kraliçemiz var, limuzini içerisinde dağ tepe seyir halinde. şarkıyı söyleyen ise ona öyle bir yer vaat ediyor ki orada sadece düşlerinde görebileceği renkler mevcut, ve bu renkleri isterse giyebileceğini belirtiyor.

bildiğimiz gibi karlar kraliçesi de limuzini olmasa da, o devire göre limuzin sayılabilecek bir at arabasına sahip ve gündüz gece demeden dünyayı, şarkıda belirtildiği gibi dağları, tepeleri, nehirleri, türlü coğrafik oluşumları aşmaktadır. ve yine karlar kraliçesinin giyindiği tek renk, hatta gördüğü tek renk beyaz olduğundan mütevellit, şarkının sözleri ona türlü renkleri göstermeyi vaat etmekte, isterse onları giyebileceğini söylemektedir.

bu da böyle bir çağrışımdı.
  • bu şarkıyı dinleyince akşamüstü güneşinin sızdığı, loş bir oda geliyor gözümün önüne. odada eşya yok, duvara dayanmışım, köşede yerde oturuyorum. aklımda ne varsa siliniyor. ağlamaktan yorulmuşum. uyuyup kalıyorum o odanın o köşesinde. çok güzel, ama gerçekten çok güzel bir camel şarkısı. buradan da dinlenebilir.
  • memleketin rockerları tarafından kadri kıymeti bilinmemiş gruplardan camelın, gitarı, vokali insanın içine işleyen güzel şarkısı.
  • alkollü bir ortamda dinleniyorsa, içilen şeyi daha bir hızlı tüketmenize sebep olur bu güzide camel eseri. peşine never let go'yu sakın dinlemeyin, ocağınız söner.

yaktınız lan beni...
  • şukela bir camel parçası. grubun ilk albümünde yer alır.
  • ninni gibi camel parçası. loop a alınır ve otobüslerde uyunur.
  • özellikle sözlerden hemen sonra giren klavye melodisi ve 2.dakkanın ortalarında giren acaip hüzünlü gitar melodisi ile gönülleri dağlayan camel şarkısıdır.
  • bilmeyen dinlemez dinlemeyen bilmez. bilen dinlemez dinleyen bilmez. öyle enfes.
  • her saniyesinden güzellikler dökülen şarkı.
  • sözlerin ilk başladığı andan itibaren öyle bi vuruyor ki. ayrıca ah be peter bardens.
hesabın var mı? giriş yap