• rezalet gibi rezalettir, oku ve gör!

-piyasada stok bulunamayan acil renkli toner ihtiyacı için arama yapılır, ortalama 300 tl olan toneri "orjinal ürün+faturalı ürün" olarak tanıtan bir magaza 190 tl olarak satmaktadır, siteden "ürünler orjinal mi? piyasadan çok daha ucuz, seri numaralarından kontrol edebiliriz" mesajımıza "05******* whatsapp hattımız ekleyin resmini gönderelim kontrol edin" cevabını dönerler, tonerlerde yüksek fiyat farkları çıkabildiğini bildiğimiz ve firmanın yanıtı ve aciliyete binaen sipariş verilir.

-ürünler gelir ama fatura gelmez, herhalde e-arsiv fatura gönderecekler ya da sonra gelecek diye düşünülür, bu arada bitiş sinyali veren tonerler bir süre daha yazdırır ve biter, yeni gelen tonerler takılır, o da ne? "orjinal toner takın" mesajı ve %20 doluluk oranı.

-ilgili firmaya durum bildirilir, yanıt şöyledir , “bilgimiz yok bizim, aldığımız yere soralım vs vs, iade edin ürünleri madem” cevabı dönerler fakat “fatura göndermediniz ki iade edelim, önce faturasını gönderin “ talebine “faturanız burada kalmış, kargoda unutulmuş, ama siz nasıl olsa iade edeceğiniz için göndermeye gerek yok” derler ? “peki ama şirket olduğumuz için fatura olmadan size iade ürün gönderemeyiz, hatta kartımızdan çekim yapıldığı için mecburen fatura kesmek ve göndermek zorundasınız” dediğimizde, “size fatura göndermek için kargo parası ödeyemem” cevabı verirler.

-ilanda faturalı + orijinal yazılan ürünler faturasız ve sahte çıkmıştır.

-n11 site canlı destek ve telefon ile ietişim kurulan 6 farklı kişi “ürünleri iade edin , ödeme iade süreci başlasın” çözümünden başka bir şey anlayamaz, “fatura olmadan kargonun nasıl gönderileceği” konusuna çözüm bulmayı bırakın anlamaları bile sağlanamaz.
    siteden faturalı + orijinal ürün diye ilan vererek ürün satan firmanın iyi niyetini sorgulamalarını beklemek zaten hayaldir
    -hala sitenizde aynı şekilde ilan veriyor , ne yapacaksınız dediğimizde konu “çözüm merkezine aktarılıyor”
    -bankaya dilekçe verilerek ödemenin iptali istenir, banka durumu dolandırıcılık birimine aktarır,
    -dilekçe akabinde whatappdan yazan kişi ve firmanın muhasebecisi olduğunu iddia eden kişi arayarak “fatura bilgisi verin faturanızı keselim, hesap bilgisi verin paranızı iade edelim “ diye iletişime geçerler, “biz ürünü n11 üzerinden aldık, ödeme oraya yaptık, bu konuyu n11 ve bankaya aktardık, bizi bu konuda aramayın “ diyerek irtibat kesilir, yani fatura kargoda kalmamış, fatura daha kesilmemiş ?

sonuç : sahtesi üretilebilecek ve bir bakışta anlayamayacağınız ürünler için bu platformlardan uzak durmak gerektiğini, n11 gibi doğuş + koreli ortak girişimi olan platform bile olsalar güvenilemeyeceğini (her gün biri sizi arayacak, çözüm merkezi ilgilenecek dediler ama bir allah’ın kulu ne aradı ne ilgilendi) anlamış bulunduk.
  • yahu ben mi öğreticem herşeyi size. kardeşim ürünü yolla. yolladığın kargo numarasını al not et. bir a4 kağıda dilekçe yaz şu şu tarihte aldığım şu ürünü şu kargo kodu ile yolladım cayma hakkımı kullanmak istiyorum paranın tarafıma iadesini istiyorum yoksa yasal haklarımı kullanacağım yazıyorsun. ptt den iadeli taahhütlü mektubu yolluyorsun .paran birkaç güne yatıyor. böyle çakallara pabuç bırakmayın. faturaya gerek yok. zaten bir nüshası onlarda var rahat ol
  • rezalet hakkında yorum yapan arkadaşların kurumsal ticaretteki kuralları sanırım bilmedikleri için (kasıt yoktur) yanlış tavsiyeler verdikleri rezalettir, bizim bildiğimiz kadarı ile;

1-şirket adına gönderilerde evraksız gönderi yapamazsınız, sevk irsaliyesi veya fatura ibraz etmeniz gerekir, kargo kabul etmiyor, evraksız kargo gönderiminin cezası var. mal girişi yoksa mal çıkışı da olmaz, fatura olmadan iade faturası düzenlenemez.

2- ticari kartınızdan çekilen bir para var , karşılığında fatura yok ise nasıl muhasebeleştireceksiniz ?

3-n11 bu rezaletin neresinde diye soran olmuş? 4 adet site üzerinden canlı destek ve 2 adet canlı telefon görüşmesine hiç dönülmemiş olması, daha doğrusu fatura-irsaliye-muhasebe meselesini hiç anlayamamaları ve sürekli "iade kargo bilgisi" istemeleri başlı başına bir rezalet değil midir?
  • faturası olmayan ürüne neden onay vermiş alıcı anlamadım. hem de şirket adına bir işlemde. kargo poşetine bantlı fatura gelmiyorsa hiç kargocudan teslim almayın malınızı. başınız da ağrımamış olur.

n11'in sözlükte temsilcileri var. muhtemelen başlığı açan arkadaş ile iletişime geçer ve problemi çözerler. ama satıcı milleti silkelemeye devam edecek. bu tarz pazar yeri sitelerin iş modeli bu. sonuçta her silkelenenin sözlük hesabı yok ve sesini duyuramıyor.
  • n11 gibi e-ticaret sitelerinin önüne gelen firmayı satıcı olarak kabul etmesinden kaynaklı rezalet.

zaten hangi ürünü ararsanız arayın 500 kişi aynı ürünü aynı yerden almış satıyor. ürünün içeriği hakkında fikir sahibi bile değil. al sat yapsın para kazansın yeter. klasik leş dropshipping işte.

umarım hepimiz bunlardan alışveriş yapmayı bırakıp bu sistemi hakkın rahmetine kavuştururuz.
  • rezalet puanım n11'e 10/8
    satıcıya 10/10
    ya herşey mükemmel ilerlese bile n11den aldığım her ürüne bi kuşkuyla yaklaşıyorum.ya çizik ya kırık ya teşir ya bok ya püsür çıkıyo.tekrar geri göndermekle falan uğraşıyorum yarım saatte halledeceğim işi 2 3 güne çıkarıyor.
  • rezalet puanımın 10/10 olan rezalettir. mağduriyet ve sahtekarlık var.
  • baş harfi m ile başlayan ünlü marketler zincirinden yıllar evvel apple'ın klasik kablolu kulaklığı olan apple marka earpods aldım, kalitesi yıllardır ortada olan earpods'un kalitesini iphone kullanan herkes bilir, neyse kulaklığı kutusundan çıkardım derken içinde noktalar şeklinde dikkatli bakıldığında farkedilen siyah nokta şeklinde kirlerin olduğunu gördüm, zaten bu şüphelenmeme yetti, ama sağlık ürünü olduğu için kutuyu açtıktan sonra iade almıyorlar, hemen telefon bağladım rezalet bir ses geliyor kulaklıklardan, hadi yeni kulaklıktır olur öyle şey koskoca m marketi çakma kulaklık satacak değil ya dedim, ilerleyen zamanlarda kulaklığı eski earpods'larımla detaylı şekilde güneş ışığının önüne koyup kıyasladığımda her noktasının birebir aynı olduğunu ancak kulaklığın ses çıkış ucundaki hoparlör tellerinin yeni aldığım kulaklıkta bir tık büyük olduğunu çok net şekilde farkettim, belki yeni versiyonlar böyledir diye gidip arkadaşımın birkaç ay önce yeni aldığı airpodslarıyla da kıyaslama yaptığımda çakma ürün aldığımı anladım, o kulaklıklarla birlikte kulaklarımda ağrılar oluşmaya başladığında kesin kanaat getirdim, tam da 27.gün sağ kulaklık bozulunca derhal soluğu m marketinde aldım, bütün şikayetlerimi anlattığımda mağaza müdürü sağolsun ilgilenip derhal ürünü geri alıp para iademi yaptı, gidip apple'ın kendi sitesinden orijinal kulaklık aldım, bu yüzden artık hangi ürünü alacaksam üreticiden doğrudan sipariş veriyorum, üretici türkiye'de satış yapmıyorsa amazon gibi kaliteli sitelerde satıcısı yalnızca amazon veya amazon germany olan ürünlerden alıyorum, satıcısı farklı olan ünlü sitelerden aldığınız her üründe problem yaşama ihtimaliniz çok yüksek, gerek iade konusunda gerekse çakma ürün satma ihtimalleri nedeniyle uzak durun, illaki hepsi aynı olacak değil keza m marketleri şokundan sonra maalesef piyasaya hiç güvenim kalmadı, market alışverişine kadar her şeyini internetten satın alan biri olarak 1 yıldır bu şekilde alışveriş yapıyorum ve son bir yıldır 1 kez bile hiçbir problem yaşamadım.
  • abi diyecek birşey bulamıyorum ama istersen biten tonerlerin çipini yeni tonerlere tak. yazıcı toner boş uyarısı verse de işin görülür döküm sırasında uyarı verir sadece.
    ps: tüm yazıcılar için geçerli değildir.
    ps2: çip değişimi her toner için (bkz: youtube)
    ps3: muadil toner kullanmak zorunda kalan (olan) suser.
    ps_son_platinum: tüketim çok nabalım :(
  • zamanında bir kozmetik bir ürün aldım buradan.

gelen ürün her zaman kullandığımız ürünle alakası koku ve renk olarak olmayan, minik kahverengi şişe üzerine sadece marka adının yazılı olduğu, üretim yeri, üretim tarihi, skt'si ve içerik bilgilerinin yazmadığı renkli yazıcıdan çıkma bir etiket yapıştırılmıştı.

sonuç olarak durumu n11'de ilettik.
    onlar da mağazayla iletişime geçmiş ve sattıkları ürünün orjinal olduğuna dair belgeler sunmuşlar.

mağazanın "orjinal olmayan evet doldurma ürün satıyorum" demeyeceğine göre.

sonuç olarak ürünler çöpe gitti.

son olarak şunu söyleyeyim:
    n11 olsun başka e-ticaret firması olsun genelde firmadan yana tavır alıyorlar. aynı mağazalar diğer sitelerde de mevcut zaten.

iyi mağazaya denk geldiniz geldiniz yoksa haliniz tüm popüler e-ticaret sitelerinde durum aynı.

ha, olay ekşi'ye düşüp de olay botut değiştirince hemen arayıp ilgilenmeye başlarlar bir zahmet.

edit: bunarada fişsiz faturasız gelen ürünlerden bahsetmiyorum bile.
hesabın var mı? giriş yap