• -bizim bucak bu yıl ilçe olacak.
    -nahı ye; hep nahiye olarak kalacak...
  • osmanlı'daki taşra yönetim örgütünde en küçük yerleşim birimi..
  • osmanlı'nın son, cumhuriyeti'nin ilk yıllarında merkezi yönetimin taşra örgütlenmesinde yer alan bir yönetim birimi. sıralama şöyledir: vilayet (il), kaza (ilçe), nahiye (bucak), kariye (köy).

nahiye'ler merkezden atanan nahiye müdürü tarafından yönetilirdi.
  • bir kadin ismi*. sevgi dolu, kücücük ilce gibi bir kadin.
  • belediye ile yönetilen ilçeden küçük yerleşim birimi.
  • (bkz: bucak)
  • bucak; bölge; kenar; kısım; çevre anlamında.
  • inha sözcüğünün arapça kökü haber vermek, kesinleştirmek, sona erdirmek anlamına geliyormuş. bunun bazı köken akrabaları nahiye, nihai ve nihayetmiş.
  • cumhuriyetin ilk yıllarında ilçeden küçük köyden büyük olan yerlere verilen isim. merkezden atanan kişilerce yönetilirdi.
  • osmanlı zamanından cumhuriyetin ilk yıllarına kadar bu isimle anılan, 1950'lerden itibaren de bucak ismiyle belirtilen idari bölgeler.

bu bölgeler bağlı oldukları ilçelere genellikle uzak mesafede olup (kısa mesafelisi de olmuştur elbette), ilçe belediyesinin ya da kaymakamlığının hizmet yükünü hafifletmeye yardımcı olmaya çalışmıştır, aynı zamanında büyük nüfuslu bazı kasabalara belde belediyesi kurulması gibi. birbirine yakın köy ve kasabalar bu idari bölge adı altında birleştirilir ve aralarında merkezi konumda olan bir köy veya kasaba nahiye/bucak merkezi haline getirilirdi. çoğu durumda nahiye/bucak merkezi olan köy/kasabanın ismiyle nahiye/bucağın ismi aynı bile değildi ki daha sonra ilçe olacak çoğu nahiye/bucak kendi ismiyle ilçe olmuştur, köy/kasaba ismiyle değil.

1970'lerden itibaren eğer bir nahiye/bucak müdürünün görevi dolduysa yerine yenisi gelmemiştir, böyle böyle de en son 2014 yılındaki idari kanunla faaliyetleri sonlanmıştır.

farkettiğim bir durum; bir karayolunda giderken bir kavşakta atıyorum x ilçesine dönüş tabelası varsa (klasik mavi tabela üzerine beyaz yazıyla) ve altında küçük bir yerleşim yerinin (köy veya mahalle) ismi de yazıyorsa, o yerleşim yeri büyük ihtimalle eski bir nahiye/bucaktır. çünkü normalde köylerin yön işareti beyaz üstüne siyah yazılı küçük tabelalarla verilir. nahiye/bucakların halen ilçe dönüşlerinin tabelalarında da yer alması muhtemel.
hesabın var mı? giriş yap