• homm 4 life kalesinden cikartabileceginiz heroine. healing buyuleri yapar falan, guzel tatli bir de resmi vardir.
  • hannah gadsby isimli avusturalyalı komedyenin 2017 tarihli, insanın tüylerini diken diken eden, türü hem komedi hem dram denebilecek stand-up şovu. önce gülerek başlıyorsunuz, gadsby performansın yarısına doğru komedyenliği bırakacağını açıkladıktan sonra da duygusal roller coastera bindiriyor sizi. ben şahsen hele sonlara doğru bir gülüp bir ağlayarak manyak oldum. şovda cinsel kimlik, homofobi, akıl sağlığı, kadın-erkek eşitsizliği, bir tür olarak komedi, sanat tarihine değiniliyor; bu kadar derin mevzuları anlatırken bir dakika bile sıkmıyor. şov boyunca ya güldüm ya da ağladım, arası pek olmadı bende. 2018 yazında netflix'e gelmesinden sonra dünya çapında inanılmaz bir popülariteye ulaşan bu 1 saatlik leziz performansı izlemenizi, hannah gadsby'nin hikayesini öğrenmenizi canıgönülden tavsiye ediyorum. fragmanı için şuradan: *
  • netflix'te sukse yapmis hannah gadsby eseri. ikinci yarisi rahatsiz edici. amac da o zaten.
  • hannah gadsbynin stand-up(!) şovu. son zamanlarda izlediğim en iyi gösteri!

kuralları biz yazdık, o da açıp okuyor.
  • benim adıma rahatsız edici şeylere yumruk vuruyormuş gibi güldüm.

turnusol işlevi de var. rahatsız olanlar: dark side'tasınız. umarım sorgulatıcı ve iyi kararlar almanıza vesile olur.
  • heavy metal kadar sert ve kedi tüyü kadar yumuşak. nasıl bu kadar bir arada olabilir. inanılmaz.
  • stand up'tan ziyade hannah hanımın hetero beyaz erkeklere didaktik tiradı.

abla her ne kadar biraz self-important olma illetinden muzdarip olsa da bu dediklerinin çoğunda çok haklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

abla haklı olmasına haklı da bu şovu komik yapmıyor tabi. ayıp olmasın diye araya serpiştirdiği espriler de pek öyle komik değil. hani çok öven olmuş ama dikkat ettiyseniz kimse komik dememiş. değil çünkü. kadınlar beğeniyordur belki ama bir hetero erkek olarak ben yandım siz yanmayın kardeşlerim.

zaten ablanın derdi şovun komik değil vurucu olması. şovun netflix halinde yine esprileri çoğaltılmış durumda. nanette turuna ilk başladığında şovda espri yok gibi bişeymiş. kadın resmen bir saat boyunca yüzlerine çemkirmek için milletin parasını alıyormuş. çok tepki olunca hakikaten de ayıp olmasın diye aralara biraz serpiştirmiş.
  • yerinde esprileriyle kahkahanın diyarına götüren kısımları dışında tüylerinizi diken diken eden kısımları için izlenesi, muazzam şov. özellikle *straight white male*lere izletilmesi gerek.
    (bkz: hannah gadsby)
  • "bir çocuk utanç içinde kalınca beyinde özsaygı fikrini taşıyan nöronlar gelişmez. kendinden nefret etme dışarıdan ekilen bir tohumdur. ama bunu bir çocuğa ekerseniz öyle güçlü bir yabani ot çıkar ve öyle hızlı büyür ki çocuk doğrusunu bilemez. bu yerçekimi kadar doğal gelir."
  • hannah gadsby’nin netflix’ten izleyebileceginiz 2018 yapimi stand-up gosterisi. oncelikle, stand-up dedik gulmeye geldik ama oyle degilmis gibi seyler duyduysaniz bunlari dikkate almayin. bir saat sekiz dakikalik show boyunca hem guldurup, hem de aralarda durdurup insani duyduklarini dusunmeye iten basarili bir gosteri. komedinin temelinde acinin ve gercegin oldugunu bizlere hatirlatiyor. diger showlardan farkli gorulmesinin sebebi, anlatilanlarin birinci elden hannah gadsby tarafindan deneyimlenmis gender based travmatik olaylar olmasi. yarim saat once kahkahalarla dinledigimiz bir olayin, basrolunde iken neler hissettirecegini cok guzel yuzumuze carpiyor. bireyin bebeklikten itibaren deneyimledikleri ve deneyimlemedikleri sonucu olusturdugu gender bias engelinin bu tur acik ve cesur kisisel aciklamalarla alt edilebilecegine dair guzel umutlar veriyor.
hesabın var mı? giriş yap