• ateşten zehrini tattım bu okun,
    bir anda kül etti can elmasımı.
    sanki burnum, değdi burnuna (yok)un,
    kustum, öz ağzımdan kafatasımı
  • ölümle ilgili şiirleriyle tanıyıp şiir yazma kabiliyetine hayran olduğum ve en çok;

o demdeki perdeler kalkar, perdeler iner,
    azraile "hoşgeldin" diyebilmekte hüner

şiirinden etkilendiğim büyük şiir üstadı.
  • sakarya, istanbul, çile, kaldırımlar, beklenen, bekleyen... inanılmaz derecede güzel şiirleridir...

beklenen

ne hasta bekler sabahı
    ne taze ölüyü mezar
    ne de şeytan bir günahı
    seni beklediğim kadar

geçti istemem artık gelmeni
    yokluğunda buldum seni
    bırak vehmimde gölgeni
    gelme artık neye yarar..

bir de bekleyen vardır ki "sen kaçan ürkek bir ceylansın dağda, ben peşine düşmüş canavarım, istersen dünyayı çağır imdada, yeryüzünde bir sen bir de ben varım... seni korkutacak geçtiğin yollar, enseni yakacak ateş nefesim..." diye sürer gider...
  • bu coğrafyada yaşayan insanlar oldukça olup biten her olgunun başına gelen şey onunda başına gelmiştir yani geniş ufka sahip olmanın; kuralları olan her şeyin dar olduğunu düşünen ve az bilgiyle çok yorum yapma cihetini tutan akıl cücelerinin ısmarlama yorumlarına maruz kalmış bir ustadır....
  • şair diye bilinir ama bunun yanında büyük doğu yayınlarından çıkmış 60'dan fazla kitabı vardır. 'bir adam yaratmak' adlı tiyatrosu mükemmeldir.
  • "1934'e kadar necip fazil daldan dala ucuyor, hasariliklar, ucariliklar... siirinde mistik temalar hep var ama, "kadin bacaklarindan" da vaz gecmiyor. o yil naksibendi seyhi seyyid abdülhakim arvasi hazretleri ile tanisiyor:
    "allah dostunu gördüm, bundan alti yil evvel
    bir aksamdi ki, zaman, donacak kadar güzel"
    o yildan itibaren necip fazil sairliginin yanina islam davasi diye tanimladigi siyasi mücadele bayragini asiyor. bu öyle bir asis ki fazlaca müttefik aradigi falan yok. hatta tek kisilik ordu olmak, kendisine haz veriyor...

gecmisini su mısralarla anlatıyor:
    "tam otuz yil saatim islemis, ben durmusum,
    gökyüzünden habersiz, ucurtma ucurmusum""

fazla söze ne hacet. ruhun sad olsun.
  • eserleri, fikirleri, şiiri ve hayatıyla türk düşünce ve sanatına damgasını vuran, ama hep "ağrıyan akıl dişi" ile yeryüzünde gezen ve azaplı bir ruhun çırpınışı içinde sürekli "hakikat''i arayan büyük şair ve fikir adamı.türk edebiyat tarihinin son yüz yılı dikkate alındığında en büyük hece şairi. kelime ve kafiyeye olan hakimiyeti kısa sürede sultanul şuara olarak anılmasında büyük rol oynar.
    fikir ve varoluş çilesini büyük bir ustalıkla nakış gibi işlediği şiirleri çile isimli kitabında toplanmıştır. yazın türünün her alanında eser veren üstadın hayatı hapislerde geçmiştir. muhalif, sorgulayan, haksızlık karşısında daima doğruyu söyleyen tavrı ömrünün her safhasında başına iş açmıştır. nüktedan ve hazarcevap kişiliği de dikkati çeken necip fazıl'ın hakkında anlatılan yüzlerce anı şiiriyle, dini bilgisiyle, ideolojisiyle, tarih ve edebiyat yelpazesiyle büyük bir şahsiyet olduğunun altını ısrarla çizer.
  • en sevdiğim şair diyebilirim; şiirde mükemmeli aradığı için sürekli oynamıştır şiirleriyle ve çile'de son halleriyle yayınlamıştır şiirlerini... bir de nazım'la kıyaslanır ve karşı karşıya getirilmeye çalışılır sürekli... pek bilinmeyen bir gerçek vardır: necip fazıl, nazım için 'şair kumaşından yapılmış' demiştir (bu bilinir genellikle) ve nazım ''sultanahmet hapishanesi''nde yatarken onu ziyaret etmiştir... aralarında geçen diyalogları hatırlayınca editlerim entryi...

uzuuun zaman sonra gelen edit: buldum en sonunda diyaloğu içeren metni...

necip fazıl: "nâzım, benim rejimim olsa seni asardım. fakat bu hiçlik rejiminde –inönü devri- fikirsiz ve imansız insanların seni süründürmesinden müteessirim. onun için ziyaretine geldim."

nazım hikmet: "benim de rejimim olsa, ben de seni asardım. sonra da darağacının başında ağlardım. seni anlıyorum. bil ki bu soylu tarafının daima takdircisi kalacağım."
  • ideolojik tercihlerin şairlere göre benimsendiği bu topraklarda islamcıların şairi.

(bkz: nazım hikmet)
    (bkz: nazım okuyarak solcu olmak)
    (bkz: necip fazıl okuyarak islamcı olmak)
hesabın var mı? giriş yap