• kisaca ve hemen (bkz: miktar)
  • sayilabilen, olculebilen, birimlendirilebilen ozellik.
  • (bkz: adet)
  • nicelik değil nitelik sözünden anlaşılacağı üzere dönem dönem niteliğe göre daha az önemsenen özellik.
  • “bir şeyin sayılabilen, ölçülebilen veya azalıp çoğalabilen durumu, kemiyet, miktar, kantite” olarak tanımlamaktadır.
  • bizim kadar, nişanyan sözlük'e göre arapça kdr kökünden gelen kadar sözcüğünden (nicelik, ölçü, değer) geliyor. arapça kadar aynı anlama gelen kadr sözcüğü ile eşkökenliymiş (bkz: kadar/@ibisile). oradan da kadir, iktidar, kader, kudret, takdir, miktar ilintileri sıralanıyor.

(bkz: çokluk)
  • kantite, kemiyet, miktar olarak da karşılık sunabileceğimiz sözcük.
  • bölünebilir olandır.
  • matematikten önce müzik vardı.
    modern zamanlarda mıyız? yeterince modern miyiz? o halde sağ baştan say. 1,2,3,4,5,6...
    her şeyi say! her şey sayılmalı. var olmanın koşulu artık sayılabiliyor olmak. var olmanın dayanılmaz hafifliği mi dedi biri... palavra! var olmak için sayılabilir olmak lazım. ne kadar da nicel yaklaşıyoruz artık birbirimize. böyle iyi...
    geçenlerde doktora gittim.
    kendimi iyi hissetmiyorum,doktor. yürürken, bu mevsim zamanlı sonbahar yapraklarındaki sarı, gözümü alıyor. bu kadar güzel olabilir mi, bir sarı? şaşırıyorum. dakikalarca yapraklara bakıyorum doktor. bu renkler beni benden alıyor. kımıldamadan gökyüzüne çeviriyorum yüzümü. yüzüme değiyor rüzgar. şakacı. boynumu gıdıklıyor. gülüyorum...
    sonra sebebini bilmediğim bir hüzün doluyor içime. oysa, içimi gezintiye çıkarmıştım ben doktor. ferahlasın diye içim.
    içim içime sığmıyor bu aralar doktor. her yer kalabalık. bir taksiye binip, gitmek istiyorum. uzaklaşmak... soran olursa "o taşındı buradan!" densin istiyorum. kendimi uğurlamak...
    neyim var benim doktor?
    ciddi bir büst gibi konuşuyor doktor "size bir kan tahlili yapıp, kan sayımı yapalım!"
    olur, doktor. sayalım. kanımı da sayalım! 1,2,3,4,5,6... yaşasın ne güzel de sayıyoruz.
    modern insan her şeyi sayıyor artık. instagramda kaç takipçisi olduğunu, kaç beğeni aldığını sayıyor. kaç kez arandığını, kaç kez mesaj aldığını sayıyor.
    kaç kez sevdiğini ama en çok kaç kez sevilip kaç kez seviştiğini... aynı anda kaç kişiyi idare ettiğini sayıyor.
    kan bile sayılıyor artık! hangi vitamin, mineral eksikse onlar da sayılıp tamamlanıyor.
    reçete yazılıyor.
    eksikler tamamlanıyor. bravo! şimdi tam oldunuz, diyerek uğurlanıyor.
    kimse kimseye "mutlu musun?" diye sormuyor.
    "nasılsın, nasıl hissediyorsun?" demiyor kimse.
    ruhun nasıl olduğunun bir önemi yok. önemli olan tam olman.
    bedenin iyiyse, her şey iyi...
    vitamin takviyeni al. spor yap. on bin adım yürü...
    benim ruhum acıyor doktor! parça iyi olmadan bütün iyi olur mu doktor?
    hipokrat diye bir hekim demişti bunu. onu da mı tanımıyorsunuz doktor?
    peki. kalın sağlıcakla...
    ben kaçırdığım keçileri sayacağım. 1,2,3,4,5,6...
  • miktar bildiren, sayılabilen, ölçülebilen, tartılabilen.
hesabın var mı? giriş yap