• guillermo del toro'nun yeniden çevireceği açıklanan klasik film. 1947'de vizyona girdi. dönemin starlarından tyrone power'ın başrolünü üstlendiği filmi edmund goulding yönetmiş. film bir sirkte çalışmaya başlayıp hızla yükselen bir dolandırıcının dibi buluşunu konu alıyor. elemanımız sirkteki kadın arkadaşından zihin okuma numarasını öğrenince hızla bu alanda yükseliyor, sınıf atlıyor, zenginleşiyor, ünleniyor, ama kendisinden daha dolandırıcı bir psikiyatristle yolu kesişince düşüşü gecikmiyor. başları epey eğlenceli, sonrası da öyle. daha sonraysa drama kırıyor direksiyonu ama kaliteyi hiçbir zaman düşürmüyor yönetmen. epey sevdim şu filmi. bakalım del toro nasıl bir yeniden çevrime imzasını atacak.

  spoiler

  -demek o, muhteşem stan. nasıl oldu da bu hâle gelebildi?
  -çok basit: fazla yüksekten uçuyordu.

  stan'in durumunu özetleyen bir cümleydi bu. hep daha fazlasını istedi, kendisine sınır çizmedi ve düşüşü hızlı oldu. "muhteşem stan"den kafese tıkılıp "bu yaratık, bu insan değil" denilen garabet rolüne düşüşü muhteşemdi. filmin başında stan ziyaret ettiği sirkte garabete tanık olunca epey etkilenmişti, filmin sonunda kendisi garabet oldu. severim böyle sonuçları.

  spoiler
 • kadro konusunda henüz netlik kazanmamış olan uyarlama proje.

  imdb
 • yeniden çevriminde başrol için leonardo dicaprio ile görüşülen film.

  edit: leo yerine bradley cooper ile görüşülüyor.
 • william lindsay gresham'ın bir romanı.
 • holt mccallany, bradley cooper, cate blanchett ve rooney mara projede kadroya eklenen yeni isimlerden.
 • 1947’de edmund goulding tarafından beyazperdeye uyarlanmış romanın yeni bir versiyonuyla buluşturacak guillermo del toro bizleri. biraz enteresan bir manzara var karşımızda. kariyerini doğaüstü yaratıklara adadığı için zihin okuma numarasıyla pek çok insanı kandıran bir dolandırıcının hızlı düşüşünü anlatacağı nightmare alley tarzının çok ama çok dışında çünkü. bir ara leonardo dicaprio’nun oynayacağı söylenen rolün bradley cooper’a teslim edildiği yapımda, carol’ın âşıkları cate blanchett ve rooney mara da buluştuğu için ayrıca heyecanlıyız. zaten kadrosuyla resmen ağız sulandırıyor. koşa koşa orijinal filmi izleyip kimin adaylık alma ihtimali daha yüksek kontrol etmeli.

  nightmare alley’nin ben bu yazıyı yazarken çekimleri devam ettiği için 93. akademi ödülleri’ne yetişememe gibi bir durumu var. ama searchlight’ın eli öyle boş ki del toro’yu bir şekilde zorlayarak yıl sonunda bir vizyon tarihi ayarlarlar diye düşünüyorum. film büyük bir başarı elde ederse kadim dostları cuarón ve ınarritu’dan sonra ikinci en iyi yönetmen ödülüne kavuşması da eğlenceli bir ödül sezonu anlatısı olabilir. bu arada del toro verdiği röpörtajlarda şimdiden orijinal filmin değil, romanın bir uyarlamasını yaptığına dikkat çekmekte. neyse efendim, beklemedeyiz. gözümüz cate blanchett görsün yeter ki.
 • başrollerini bradley cooper, cate blanchett, rooney mara, willem dafoe, richard jenkins ve toni collette’in. paylaştığı filmimizin çekimleri tamamlanmış ve 2021 yaz aylarında gösterime girmesi planlanıyormuş. merakla bekliyorız.
 • psikanalitik başyapıt. film noir'ın en iyi birkaç örneğinden biri.
 • sabırsızlıkla beklediğim yapım. cate blanchett, paul anderson gibi bayıldığım oyuncuların yer aldığı ve pan's labyrinth ile gönlüme taht kurmuş olan yönetmen del toro imzası ile aralıkta abd'de vizyona girecek. şubat 2022'de de türkiye'de sanırım.

  dram/gerilim türündeki yapımın görüntüleri çıkmaya başlamış taze taze. çıksa da izlesek.
hesabın var mı? giriş yap