şükela:  tümü | bugün
 • oyunda bir şeyler eksikti. belki nora'nın o kadar fevri davranması beni hayal kırıklığına uğrattı. belki de christine ile krogstad'ın sonunun ne olduğunu bilememek rahatsız etti. bilemiyorum.

  kostümler ve dekor şahane idi.
 • muhsin ertuğrul sahnesi'nde istanbul şehir tiyatroları'nca sergilenen oyun için;

  ibsen'in harikülade metni, gayet başarılı şekilde sahneye taşınmış. uzun süren ve tempodan çok mesaj kaygısı güden 100 küsür yıllık bu oyunu sahneye hakkıyla taşımak için; dekor, kostüm ve özellikle ışık oyunları çok önemli. izlenebilirliği destekleyecek şekilde gayet tadında ve başarılı kullanılmış. oyundaki ışık kullanımına ayrı parantez açmak lazım, özellikle tarantella kısmındaki ambiyans geçişi için.

  hiçbir şey için değilse 100 küsür senedir yaşayan bir metin olduğu için, insanın aslında hep "kusurlu insan" kaldığını gösterdiği için izlenmeli.
 • istanbul büyük şehir belediyesi şehir tiyatrolarının 24 ocak 2018 tarihinde kadıköy haldun taner sahnesinde prömiyer yapacak olan henrik ibsen oyunu. ali gökmen altuğ rejisiyle izleyeceğimiz oyunun, oyuncu kadrosunda, berna adıgüzel, canan kübra birinci, cengiz tangör, hakan arlı, mert tanık, nurdan gür ve yeşim koçak yer alıyor. yıllardır ibsen izlemek isteyen bünyelere ilaç niyetine geleceğini düşündüğümüz oyunun diğer gösterim tarihleri, 25-26-27-31 ocak ve 1-2-3 şubat 2018 kadıköy haldun taner sahnesi olarak belirlenmiş.
 • ibsen oyunu için (bkz: et dukkehjem)
 • erkeğin ve toplumun kadın üzerindeki psikolojik baskısını konu alan şehir tiyatroları oyunu. --- spoiler ---

  oyun 1800'lerde yazılmış ancak biz hala bu oyunu -konu itibariyle-
  garipsemiyoruz, hala nora karakterinde kendimizden bir şeyler görüp, onun kabuğunu kırmasıyla umutlanabiliyoruz koca bir toplum olarak ve bu çok acı. krogstad karakterinin ben mutlu değilsem kimse olmasın minvalinde düşünüp şantaj yapması, lakin sonradan kristine'yi bulup tamamen değişmesi, insanın iki yüzlülüğünü, bencilliğini, kendi kuyruk acısıyla yapabileceklerini gösteriyor.
  --- spoiler ---
  eğer yanlış yorumlamıyorsam, nora'nın kocası eve geldiğinde evin içindeki ışıkların sıcak sarıya dönmesi, krogstad ile görüşmelerde ise soğuk renklere dönmesi hisleri anlatmak için kullanılmış hoş bir ayrıntı olmuş. oyuncuların performansları, müzik, dekor ve kostümler iyiydi. izleyiniz.
 • uzun sürmesine rağmen hiç sıkmadan izlenen güzel bir şehir tiyatroları oyunu.

  --- spoiler ---
  nora'nın tarantella dansı'nı çalışırken gitgide dansın şiddetini arttırması, bir anlığına nora'nın içindeki karanlığa dalmamız, o küçük andaki ışıklar, o anın, o evin, o evliliğin ikiyüzlülüğünü gözümüze çarpan çok güzel bir ayrıntıydı.
  oyun boyunca bir köşede duran bebek evinin, oyuna adını veren bebek evi olmadığını gösteren o son sahne ise muhteşemdi. metafor kullanımında çok başarılıydı.
  --- spoiler ---

  izlerken aklıma gelen, bizzat tanıdığım noraların sayısı öyle çok ki, sırf bu yüzden bile izlemek gerek.
 • inanılmaz sıkıcı bir oyun. iki perde olması bir kere çok gereksiz uzatmış. bir iki tane mesaj içermesi dışında ilgimi çeken birşey görmedim.

  konusuna bakın, gerçekten ilginizi çekerse gidin. hayatımda izlediğim en bayık oyunlardan biriydi, uyku getirici.

  başroldeki ablanın sesi beren saate çok benziyordu.
 • muhsin ertuğrul sahnesinde izlediğim şehir tiyatroları oyunu. insanı sıkmadan, nereye gideceğini merak ederek uzun saatler izliyorsunuz oyunu. 7 puanı hak ediyor.
 • giden var mı? yorum alabilir miyim?