• 2014 kış sezonunun eğlenceli aksiyon serilerinden birisi. bu seri sayesinde tekrar tanrıya inanmaya başladım. yatogami birdir ve ondan başka ilah yok diyip onun ilk havarilerinden olmaya adayım sözlük.

edit: ayrıca baş rol karakterimizi zetsubou sensei'yi seslendiren abi seslendiriyor ki evlere şenlik. gelde aşık olma adama şimdi ehe.

edit2: zetsubou sensei demişken animesi stil olarak zaten zetsubou sensei andırıyor. ayrıca sadece ben miyim bilemedim ama hiyori neden bu kadar çok, göz rengi ve görünüş olsun bana hyoukadaki meşhur karakter chitanda eru'yu hatırlatıyor? bir de üstüne "ki ni narimasu!" dese bildiğin tam chitanda. http://www.youtube.com/watch?v=gpndqaf03v8
  • soundtrackleri pek bir şahane olan anime serisi. özellikle bu serinin sountracklerini dinledikten sonra aklıma air gear serisinin o şahane soundtrackleri geldi skankfunk tarafından bestelenen. bu serinin de soundtrackleri bir an önce çıksa da hemen arşive atsak dediğim seridir.
  • su ana kadar gozlemledigim kadariyla, animesi meydanlarda bir "yato'nun gozleri (^ ^)" furyasina sebep olmustur. shingeki no kyojin'den eren ve levi'nin seiyuulari ile yato ve yukine'nin seiyuulari aynilarmis bu arada. trivia olsun, gonuller phantomlarla dolsun.

uggvari bot ise hiyori'ye pek yakisiyor. ilk defa birine yakistiracagim tuttu, o da anime karakteri oldu arkadas.. kisfmet.
  • 2014 kış sezonunun bence en sürpriz serisi, şimdilik nisekoi'yle beraber favori serim. bu sezondan bir de space dandy var baktığım, ama azılı bir cowboy bebop ve samurai champloo hayranı olmama rağmen space dandy'den henüz beklediğim keyfi alamadım. tabii onun da ilerde güzelleşeceğinden hiç kuşkum yok o yüzden izlemeye devam edeceğim. neyse, noragami diyorduk.

izlemeye başlamadan önce bu denli eğlenceli bir seri beklemiyordum, mesela bir fikir vermesi için şöyle bir sahne göstereyim, serideki en komik sahnelerden biriydi, şimdi de açıp izledim ve yine güldüm. ancak sanmayın ki tüm seri böyle geyik şamata geçiyor. yok alakası yok istediği zaman seri birden karanlıklaşıp, insanı gerebiliyor.

--- spoiler ---

ayrıca geçmişte inanan kazanabilmek için hiç tereddüte etmeden adam öldürmesi (bu yönüyle izleyene kenshin'i hatırlatması belki de kasten yapılmış bir göndermedir, çünkü yato'dan bahsederken o bir "hitokiri"ydi ifadesi kullanılmıştı.) ya da bir sebepten öldürdüğü shinki'nin sahibinin onun peşine düşmesi gibi ciddi sayılabilecek mevzular da var.

--- spoiler ---

ayrıca açılış parçasını çok beğendim. dinlemek isteyenler için buraya, sırf şu şarkı hatrına bile izlenebilir. kısacası şu an için iyi başlayan ve iyi giden bir seri, umarım daha sonra saçmalamaz. gerçi konu olarak saçmalasa bile serideki espiri anlayışı kaybolmadığı sürece her türlü gideri olur, değil 12, 112 bölüm sürse gene oturur izlerim.
  • "nora" kavramini aciklayarak daha da ilgi cekici kivama gelmistir animesi. bu gidisle mangasina baslattiracak.

--- spoiler ---

nora'nin yanindaki tipi gozum tutmadi. kofuku da tam bi yandere cikti yabasimiza iyi mi.

--- spoiler ---
  • önceden de bahsetmiştim ama yine tekrardan kendimi yenilemek zorunda kalsam da arka plan müziklerinin hastası olduğum animedir. ost'si de malum ortamlara düşünce son bir haftadır kendimi sık sık bu güzel animenin arka plan müziklerini dinlerken buluyorum hem neşelemek hem de ruhumu az da olsa aydınlatmak için, gayet iyi geliyor. özellikle "delivery" adlı ost'yi yirmi bin yüz kez dinlemişimdir. onların dışında da şu ostler de ayrıca gaz ve dinlenisi parçalardır:

delivery - https://www.youtube.com/watch?v=b0eemlg0tti
    noratan - https://www.youtube.com/watch?v=md7olvs_pri özellikle bu pek bir epik tema. dövüş ve aksiyon sahnelerinde çaldığı için insanı acayip gaza getirme potansiyeli var.
    peanut - https://www.youtube.com/watch?v=rlqb36rosoc bunu da pek bir severim.
    lurk in the dark - https://www.youtube.com/watch?v=ve3eakposmq drum and bass tarzı şahane bir parça
    misogi - https://www.youtube.com/watch?v=3yjaiylnv4k diğer favori gaz parçam. noragami'yi sevme nedenlerimden birisi.
    shadow dancing - https://www.youtube.com/watch?v=lopcppw2b2w tam seks yaparken dinlenecek bir parçsklghjdfş.
    back alley - https://www.youtube.com/watch?v=ftjxo7nkmf0 yorumda da zaten abi belirtmiş bize bir şey söylemeyi bırakmamış: "this troll music".

neyse efenim bu parçalar pek bir hoşuma gittiği için öncellikli olarak bunları paylaştım. ama soundtrack albumünün geri kalanı da gayet güzel ve dinlenesi.

edit: unuttum söylemeyi ama serinin müziklerini gurren lagann, kenshin, persona, soul eater, kuroshitsuji, jojo ve katanagatari gibi serilerin de müziklerini yapmış ünlü besteci taku iwasaki yapıyor. ee tabii epik olacak müzikleri eğer animeye bu abi el atmışsa. libera me from hell gibi bir müziğin bestekarı sonuçta abimiz. row row fight the powah!

edit2: ayrıca yato'nun hiyori'nin bedenini ele geçirerek, kızın okulunda muzipliğe muziplik demediği oad bölümü pek bir eğlenceliydi. kofuku'nun da hastasıyım bu arada. çok tatlı valla. sadece donum ile kalcağımı bilsem bile onunla bir kez olsun vakit geçirmeye neler vermezdim ehe.
  • biraz bleach, biraz soul eater, biraz blood lad, biraz gintama mizahı, biraz da berserk ilhamı içeriyor. gayet keyifli olmuş, dördüncü bölümdeki çatıdan düşme sahnesiyle beni kendine bağladı.
  • animesi bu haliyle bittiği için yani hikaye bazında ve eğer japonya'da da dvd ve bluray satışları güzel olursa mutlaka ikinci sezonu gelecek olan anime. mangasını okumuyorum lakin nora ile ilgili bir çok soru hava da kaldı.

--- spoiler ---

zaten babasının yanına felan gidiyormuş, babası ne ayak, biter ayak insanın akılını kurcaladı kız.

--- spoiler ---

kısacası eğer sekki'ye fazla yoğunlaşmadan devam etseydi hikaye çok daha güzel olabilirdi seri. sekki'nin liseli hareketleri sonlara doğru beni çığrından çıkarmıştı çünkü. yine de animasyonlarıyla, özellikle aksiyon ve müzikleriyle beni benden alan izlenesi animelerden birisi.
  • o kadar aksiyondan sonra final bolumuyle beni tatmin etmemistir, uzulerek soyluyorum. gokten kafama kocaman bir deus ex machina indi. korku radyosu. bzzbzbztt. ayrica nerede bir sir perdesi var, arkasindan nora cikiyor arkadas.

--- spoiler'a gecelim ---

yukine ile nora'nin park gibi yerde karsilastigi bolumden sonra momentini kaybetmisti gonlumde. final bolumunu oturdum da yeni izledim bugun, oradan anla. hayal kirikligi yasadim. neymis efendim yato'nun kokusu hafizalari geri getirirmis. haci kolonyasindan hallice demek yato'nun kokusu. neblem, o kadar kasti yukine ile yato kizin hafizasini geri getirmek icin. boyle mi olacakti?

--- spoiler'a gecelim ---
  • eğlenceli bir yeni sezon animesi idi. çok çok övmüşlerdi biraz shingeki no kyojin heyecanı bekliyordum ama öyle heycanlandığım kadar da değilmiş. yine de kesinlikle güzel. izlerken her duyguyu yaşatıyor. biraz hüzünlenme ağır olsa da.
    animenin başında herkes "yato diye tanrı mı varmış, hiç duymadım diyor" ki arkadaşım siz buna emin misiniz diye bir tepki verdi beynim. çok eminim yato tanrısına dua edilen bir kaç anime izledim. ama hatırlamıyorum hangileriydi.
    uzun süredir iki hiyori gibi bir anime kızı izlememiştim, kişiliği çok hoşuma gitti. aynı şekilde yato da gariplikleri ile ilgi çekici idi.
    anime absürdlüklerini adeta normalmiş gibi sunuyor izleyiciye. misallerine baktığımızda daha abartılı "bu da olmaz canım" dedirten bir yapıları vardır. ama noragami yi izlerken "tabii ki böyle olacak, mantıklı bu" tadında izletiyorlar ki bana "çikolatayı uzaylılar bulmuş" deseler inanıcak kıvama geldim.
    güzel olan ve komikleştirilmeden gayet tadında sunulmuş bir diğer öğesi ile bir insan ile bir tanrı arasındaki aşkın/sevginin anlatılışıdır.
    çizimleri alıştığımız anime çizimleri. müzikleri güzel. shounen diye geçiyor ama bence shoujo yanı daha bir ağırdı.
    ayrıca natsume yuujinchou izledikten sonra bu animeyi izlemek ayakashi lere karşı fikir değişimine sebep oluyor*.

--- spoiler ---

animenin çok çok gülünecek yerleri vardır. misal yato felaket tanrısı olduğu için kullarından beklentisi ve istekleri azdır. 5 yen e çalışır sadece. diğer tanrılar milyon yenlerden bahsederken garibim 5 yene çalışır ve hayali bir tapınağının olması, etrafını hatunların sarmasıdır. hayalini görünce "yerim seni" moduna giriyor insan ama unutmamalı ki kendisi felaket tanrısı.
    yato nun yaşayabilmek için her yere telefonunu yazması çok komiktir. bana garip gelen eşofmanlarla geziyor oluşu değil de bana yato-sama diyeceksiniz diye çırpınması olmuştur ki yıllar önceki arkadaşı yatogami diyerekten bence kendisini göklere çıkardı.
    animenin sonundaki "ve sonsuza kadar mutlu yaşadılar" kısmını çok sevdim. tipik masal bitişidir ama yato dileği dileyen hiyori den o 5 yen i aldığına göre sonsuza kadar birlikte olacaklar demektir.
    anime de tek saçma bulduğum kısım hiyori nin hafızanın geri geliş kısmıdır. yani kabul ediyorum anime başlı başına mantıksızlıklarla dolu ama bunu yamamışlar gibi olmuş. ben beğenmedim.
    ayrıca yato nun kutsal silahı da liseli ergenliğinde çığırlar açtı. daha beterini izlediğimi hatırlamıyorum. arındırdıktan sonra 5 posta dayak atmamış olmalarına hala anlam veremiyorum. görüntün havalı olsa kaç yazar yukine?

--- spoiler ---

bundan sonra yatogami ye ara ara dua edip 5 yen göndermeyi düşünüyorum, sevinsin gariban. gerçi paraları bile hayırlı bir yerde saklamıyor*.
hesabın var mı? giriş yap