• atla deve değil, korkmayın.
  • normal derken vaginal doğumun kastedildiği doğum şeklidir. oysa doğumun normali anormali yoktur. vaginal doğum ve sezaryenle doğum vardır. sen normal doğurdun da sezaryen olan anormal mi doğurdu? normal doğurmak için götü başı yırttırmak mı gerekiyor illa ki? elbette hayır. sezaryen doğum o kadar da kötü değil. doktorunuzla kuracağınız düzeyli ilişkiye güvenin. merak etmeyin kolanıza hap atmıyorlar.
  • günümüzde artık bir lüks olmuş doğum biçimi. 300-500 lira fazla kazanmak için kadınların karnını yarıyorlar bebekler sağlıksız doğuyor, kadınlar bebeklerine sarılıp emzireceklerine acılar içinde şuursuz kıvranıyor. %80 90 sezaryen kime sorsanız kordon dolandı, bebek ters dönmüştü. her bebek mi ters dönüyor, her bebek mi kordona dolanıyor. şu anda evde doğum ebesi arıyorum. gelsin evimizde doğumu yaptırsın. normal doğum ebesi, kliniği bilen varsa lütfen lütfen yeşillendirsin. çocuğuma adını vermem ama derim ki şöyle bir yazar ağabeyin, ablan vardı onun sayesinde seni normal doğura bildik.
  • hiiç korkulacak bir şey değil. benim en büyük korkum doğum sancısı gelip gelmediğini anlayamayacak olma endişesiydi. ağrı eşiğimin biraz yüksek olmasından dolayı lan evde doğurmasam bari dua ediyordum ki meğer hissedilmeyecek gibi değilmiş. bi de son haftalara girildiğinde yeter artık şu bebek doğsa diye sabırsızlanıyorsunuz ve acaba sezaryen mi yaptırsam diye düşünüyorsunuz ama bekleyin kızlar. o bebek günü geldiğinde doğacak. ben üs limit 40 haftanın bitimi diye biliyordum ama o 42 haftaymış, doktorlar da bazen insanı yanıltabiliyor.
    doğum hikayesi okumaya, hamilelik yogası ya da pilatesi yapmaya kasmayabilirsiniz, çünkü onlar olmadan da doğurabiliyor insan. en büyük aldatmacalardan biri de çok kilo aldım acaba normal doğum yapamam mı? hayır o da tamamen şehir efsanesi.
    anne ve bebek sağlığıyla ilgili bir risk yoksa tavsiye ettiğimdir. epidural süreci biraz uzatabiliyor, tercih edilmese de olur. ama son anda belki tercih edebilirsiniz. sancıdan da korkmayın, diş ağrısı ya da kötü bir adet ağrısı kadar ancak zorluyor.
  • normal olması gerekendir. sezaryen lüks doğum şekli değildir, bir karın ameliyatıdır. tıbbi zorunluk dışında yapılması gereksiz bir maliyettir. hamilelerin eğitimleri yeterli olursa zaten normal doğuma hazır olurlar. yine eğitim şart.
  • evet çok sancı çekiliyor, evet ıkın ıkın bitmiyor saatlerce, evet üstünden 2 hafta geçmesine rağmen her dakikası hala rüyalarıma giriyor ama muazzam bir tecrübe, unutulmaz bir duyguymuş normal doğum. yine olsa yine normal doğururdum. epidural biraz saçma bi hadise ama tavsiye etmem. zira sancılar bebeğin size yaklaşan adımları. epidural, o adımları hissetmenizi azaltıyor ama ıkınmayı da zorlaştırıyor, dolayısı ile doğum süresi lastik gibi uzuyor. üstelik doğum anındaki sancılara hiçbir faydası yok. bonus...doğum sonrası günlerde bi de beliniz ve başınız ağrıyor.

gidin kendinize doğal doğuma aşkla bağlı bir doktor bulun, sonra da mümkün olduğunca katkısız bir şekilde doğanın akışına bırakın kendinizi...
  • hayırlısı be gülüm
  • 3,5 saatte hallettigim olay. ustelik ilk dogumumdu, suni sanci, epidural filan almadim. her sey akisinda gelisti.
    yurtdisinda yasiyorum. baaaagzi doktorlarin dalga gectikleri gibi aynen ebeyle dogurdum. daha dogrusu itme fazinda ebe doktoru da cagirdi ama doktor hic bir mudahelede bulunmadi. cunku doktorluk bir durum olmadi hic, izledi bizi sadece.
    hic dayanilmaz agri aci filan cekmedim. sancilar arasinda gulup egleniyodum. bence isin kilit noktasi dogum oncesinde ve esnasinda surekli hareket etmek. yirtik dikis vs de olmadi.
    korkmayin yani, iyi dusunun, iyi hazirlanin, iyi olsun!
  • hem korktuğum hem sarktığım,çok korkuyorum biri beni durdursun

güncelleme: korkunçtur,hızlı unutulduğu için kolay gibi anlatılanlara inanmayın.ama adı üstünde normal.kan gözyaşı çığlık kan kaka çiş kan,sonu da şükür
  • 3 gün suni sancı aldığım ama açılma olmadığından dolayı yapamadığım hadise.. oysa ne kadar çok istemiş ve hazırlamıştım kendimi. sezaryen oldum ama günlerce normal doğumu yapabilseydim keşke diye hayıflandım. ama uğraştım 3 gün, o beni avutuyor. hem normal doğumun sancısını çektim, hem de sezaryen sonrası ağrıları..
hesabın var mı? giriş yap