• (bkz: neuro marketing)

tüketicilerin beynini okuyarak, hangi markayı neden tercih ettiğini tespit etme olayı.
    temel olarak nöro pazarlama insan beyninin belirli kısımlarına hitap etmeye çalışarak yapılan pazarlama çalışmaları demektir.
    kişinin algısına yönelik reklamlar yapıp hedefe kesin ulaşmakta bu yöntemin faydalarından bir tanesi.

fmri ve benzeri yöntemlerle ispatlanmış bir kaç örnek )

* sigara paketindeki resimlerin sigara içmeyi daha çok teşvik etmesi
    * nokia'nın batmasındaki en büyük etkenin nokia melodisinden insanların artık tiksinmiş olması
    * apple'ın kendini bir din, steve jobs'u ise bu dinin peygamberiymiş gibi çaktırmadan insanlara zerk etmesi

vs... onlarca kitap var konuyla ilgili, merak edenler buy.ology ile başlasınlar.
  • türkiye'de de gelişmekte olan bir alandır. nöro pazarlama'nın ne olup ne olmadığı hakkında şöyle ve nöro pazarlama'nın nereden çıktığına dair böyle güzel yazılar mevcuttur.
  • türkiye' de ilk olarak 2014 yılında üsküdar üniversitesi tarafından eğitimi başlatılan yüksek lisans programıdır. tüketici ihtiyaçlarının ve seçimlerinin belirlenmesi konusunda destek bir araç olmaktan ziyade tüketici profiline ait sosyal davranışların biyolojik temellerini de gerçek yaşamda test eden bir araştırma alanıdır.
  • tüketicilerin bir ürün ya da markayla karşılaştığında neler düşündüğünü açığa kavuşturmaya yarayacak bir araçtır. her yeni teknolojide olduğu gibi nöropazarlamanın da kötüye kullanılma olasılığı vardır. şirketlerin beyin taramayı kullanarak tüketicilerin zihnini kontrol ettiğini veya onları robotlaştırdığını düşünün. insanin zihnini görüntüleyebilen bir bilim fikri insanın tüylerini diken diken ediyor. umarız ki bu teknoloji etik kurallar çerçevesinde geliştirmeler yapacak doğru kişilerin ellerindedir.
  • türkçeye çevrilmiş güzel bir örneğiniz m.a.r.k.a. yayınlarından buy-ology adlı kitaptır.sebep sonuç ilişkisinde güzel ama biraz eski örnekler ile mevcut.
    kitabın yazarı martin lindstrom'dur.
  • pazarlama uzmanı olarak bu konuda eksiğim ve çeşitli kaynaklara ihtiyacım var. bana önerilecek olan tüm seçeneklere açığım. yeşillendirin beni ki, yeşillendikçe çevreme de faydam dokunsun.
  • insanların beyanına dayanmayan, direkt olarak insan vücudunun tepkileri (beyin sinyal dalgaları, göz hareketleri, kan değerleri vb.) ile iç görü bulmaya yarayan yeni nesil pazar araştırma alanı.

sosyal ve pozitif bilimleri bir araya getirdiğim yüksek lisans bitirme projemde, nöro pazarlama çıktıları ile yapay sinir ağlarını eğiterek, eti tutku ürünü üzerinde test ettim. "tüketiciler ürünün ilk hangi bölgesine bakıyor?", "ürünün en çok hangi unsuruna odaklanılıyor?", "tüketiciler ilgili unsurlara ortalama kaç saniye odakta kalabiliyor?", "ilgili tasarımın potansiyel nöro pazarlama metrik çıktıları hangi düzeyde?", "tasarımdaki parametrelerin (bağımsız değişkenlerin) sonuca olan etkisi ne kadar?" gibi sorulara cevap aradığım projenin linkini aşağıya bırakıyorum.

bitirme projem

linkedin üyeliği olan beyaz, mavi, sarı, kırmızı bütün renk yakalı arkadaşlarımı okumaya ve projenin yayılması için paylaşmaya davet ediyorum. destek verirseniz beni çok mutlu edersiniz.
hesabın var mı? giriş yap