şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: neuro marketing)

  tüketicilerin beynini okuyarak, hangi markayı neden tercih ettiğini tespit etme olayı.
  temel olarak nöro pazarlama insan beyninin belirli kısımlarına hitap etmeye çalışarak yapılan pazarlama çalışmaları demektir.
  kişinin algısına yönelik reklamlar yapıp hedefe kesin ulaşmakta bu yöntemin faydalarından bir tanesi.

  fmri ve benzeri yöntemlerle ispatlanmış bir kaç örnek )

  * sigara paketindeki resimlerin sigara içmeyi daha çok teşvik etmesi
  * nokia'nın batmasındaki en büyük etkenin nokia melodisinden insanların artık tiksinmiş olması
  * apple'ın kendini bir din, steve jobs'u ise bu dinin peygamberiymiş gibi çaktırmadan insanlara zerk etmesi

  vs... onlarca kitap var konuyla ilgili, merak edenler buy.ology ile başlasınlar.
 • türkiye'de de gelişmekte olan bir alandır. nöro pazarlama'nın ne olup ne olmadığı hakkında şöyle ve nöro pazarlama'nın nereden çıktığına dair böyle güzel yazılar mevcuttur.
 • biraz bilim biraz şarlatanlık.

  işin bilim kısmını uzun uzun anlatmaya gerek yok. nöro bilim zaten üzerinde bir çok bilim insanının çalıştığı, kayda değer buluşlara imza atmış bir dal.

  bunun pazarlama metotlarına uygulanmasını da normal buluyorum. lakin ortada ciddi bir sıkıntı var. o da verilerin yorumlanması.

  işin şarlatanlık kısmı da burada başlıyor.

  çünkü iş verilerin yorumlanmasına gelince subjektif bir hal alıyor. şöyle,

  nöro pazarlama testi için size bir tane video izletiyorlar ve bu videoyu izlerken kafanıza fmrı adı verilen bir cihaz takıyorlar. bu cihaz beynin ödül, zevk, endişe gibi belirli duygulardan sorumlu kısımlarını inceliyor ve kan akışının en fazla nerede olduğuna bağlı olarak reklamın hangi duyguyu harekete geçirdiğini ölçebiliyor.

  buraya kadar sıkıntı yok.

  fakat insan beyni çok komplike bir yapıya sahip. beynin herhangi bir bölümü sadece bir uyarıcıya tepki vermiyor. yani o anda reklamdaki bir ses, renk, hareket vs. beynin o bölümünü aktive etmiş olabilir.

  benzer sıkıntılar fmrı dışındaki diğer nöro pazarlama metotlarında ve hatta hepsi birlikte kullanılsa bile ortaya çıkabiliyor.

  iş bu noktada yine subjektif yoruma kalıyor.

  nöro pazarlama destekleyici bir araç olarak oldukça işlevsel olabilir. özellikle para derdi olmayan büyük markalar mutlaka kullanacaklardır ve kullanmaya devam edecektir fakat kesinlikle anlatıldığı gibi hedefi on ikiden vurmanızı sağlayacak bir şey değil.

  şarlatanlık dememin sebebi de budur. adete insanın düşüncelerini duygularını anlayan, beynini okuyan bir yöntem gibi sunulmakta. öyle bir durum kesinlikle yok.