şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: neuro marketing)

  tüketicilerin beynini okuyarak, hangi markayı neden tercih ettiğini tespit etme olayı.
  temel olarak nöro pazarlama insan beyninin belirli kısımlarına hitap etmeye çalışarak yapılan pazarlama çalışmaları demektir.
  kişinin algısına yönelik reklamlar yapıp hedefe kesin ulaşmakta bu yöntemin faydalarından bir tanesi.

  fmri ve benzeri yöntemlerle ispatlanmış bir kaç örnek )

  * sigara paketindeki resimlerin sigara içmeyi daha çok teşvik etmesi
  * nokia'nın batmasındaki en büyük etkenin nokia melodisinden insanların artık tiksinmiş olması
  * apple'ın kendini bir din, steve jobs'u ise bu dinin peygamberiymiş gibi çaktırmadan insanlara zerk etmesi

  vs... onlarca kitap var konuyla ilgili, merak edenler buy.ology ile başlasınlar.
 • türkiye'de de gelişmekte olan bir alandır. nöro pazarlama'nın ne olup ne olmadığı hakkında şöyle ve nöro pazarlama'nın nereden çıktığına dair böyle güzel yazılar mevcuttur.
 • tüketicilerin bir ürün ya da markayla karşılaştığında neler düşündüğünü açığa kavuşturmaya yarayacak bir araçtır. her yeni teknolojide olduğu gibi nöropazarlamanın da kötüye kullanılma olasılığı vardır. şirketlerin beyin taramayı kullanarak tüketicilerin zihnini kontrol ettiğini veya onları robotlaştırdığını düşünün. insanin zihnini görüntüleyebilen bir bilim fikri insanın tüylerini diken diken ediyor. umarız ki bu teknoloji etik kurallar çerçevesinde geliştirmeler yapacak doğru kişilerin ellerindedir.
 • türkçeye çevrilmiş güzel bir örneğiniz m.a.r.k.a. yayınlarından buy-ology adlı kitaptır.sebep sonuç ilişkisinde güzel ama biraz eski örnekler ile mevcut.
  kitabın yazarı martin lindstrom'dur.
 • pazarlama uzmanı olarak bu konuda eksiğim ve çeşitli kaynaklara ihtiyacım var. bana önerilecek olan tüm seçeneklere açığım. yeşillendirin beni ki, yeşillendikçe çevreme de faydam dokunsun.
 • başıma bir iş gelmeyecekse biraz önce şunu okudum.

  yeni doğan bir bebeğin nöron sayısı bir yetişkininkiyle aynı. ama bebekte nöronlar birbirinden oldukça farklı ve bağlantısız. bir bebeğin beyninde saniyede yaklaşık iki milyon yeni bağlantı (sinaps) oluşuyor. ilk iki yılın sonunda bu sayı yüz trilyonu aşarak yetişkinlerin bağlantı sayısının iki katına ulaşıyor. yaş ilerledikçe bağlantıların yarısı ortadan kalkıyor. buna nöral budama adı veriliyor. başarılı bağlantılar güçlenirken yararı olmayanlar budanıyor. öğrenmeyen, yeni deneyimlerle zorlanmayan beyinlerde hücreler arası bağlantılar zayıflayıp kopuyor. beyin ne kadar çok yeni şey öğrenir, zihinsel olarak zorlanırsa bağlantılar o kadar güçleniyor, nöronlar arası yeni bağlantıların oluşması yoğunlaşıyor, nöral ağlar artıyor.
  yeni beceriler/uğraşılar edinme, yeni sorumluluklar alma, sosyal etkinliklere katılma, fiziksel egzersizler, vicdanlılık, bir yaşam amacının olması, bulmaca çözme, kitap okuma, araba kullanma bilişsel rezervi koruyucu etki yapıyor. başarının esas sırrı, sinir hücreleri arasındaki ağ yapısının kapasitesini yükseltmek.
  buna karşılık yalnızlık, kaygı, depresyon, acı, üzüntüye yatkınlık gibi olumsuz faktörler ise bilişsel gerilemeyi hızlandırıyor.
  sağlıklı bir yetişkinin beyninde 80 milyar civarında nöron var. her birine ait ortalama on bin bağlantı olduğu göz önüne alınırsa, bağlantı sayısının bir katrilyonu geçtiği tahmin ediliyor.

  beyin dalgalarının ölçümlenmesi, beynin görüntülenmesi tekniği ile tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen kriterlerin tespit edildiği çalışmalara nöropazarlama deniyor. bu teknik ile bilinç seviyesindeki değil, bilinç dışındaki tepkiler ölçülüyor.
  tüketici bir reklamı izlerken neresinden hoşlandı, reklamın neresi dikkatini çekti, neresini anlamakta zorlandı vb. hususlar tespit edilebiliyor.
  satın alma sürecinde hangi kriterlerin (ambalaj rengi, koku vs) etkili olduğu da bu yöntemle belirlenerek ürün satışlarında artış sağlanabiliyor.