• bir çe$it antibiyotik.
  • menenjit tedavisinde de kullanılır.
  • bir arkadaş söyledi, kendisi hakkında şöyle bir deyiş varmış: "ateşin kaynağını bulamıyorsan bırak, novosef bulur." zamanla bu, "ateşin kaynağını bulmaya kasmak istemiyorsan..."a dönüşüyor. tabii bu mottoya biat eden bir kısım doktor gelene basıyor novosef'i, gidene basıyor. roketle sinek öldürme geyiği hasıl oluyor tabiatıyla. sonra da vay efendim, bakteriler direnç kazanmış. işte bu bir kısım doktor ortamların poison ivy'si ise mulder de robin'idir. ben de batman'im. şaka lan, batman mulder'dir. ben reha yeprem'im. (bkz: kıssadan hisse)
  • etken maddesi ''ceftriaxone sodyum'' olan antibiyotik.
  • yakan iğne. eli en hafif hemşirelerden bile korkma sebebi. alternatif beddua.
  • henüz 3 tane vurundum bundan. sırada 3 tane daha var.

yakma kısmı göreceli aslında. gerçekten iğneyi yapana göre değişiyor yakışı. ilk 2 iğnem çok yakmıştı. hatta 1 gün sonra bile acısı geçmemişti ancak 3. iğneyi farklı bir yerde oldum ve bu o kadar yakmadı. hemşireye sordum, taktiğin nedir diye. bana dedi ki, iğne yavaş zerk edilirse o kadar acı vermezmiş. çok ağır ağır zerk etmek gerekirmiş.

aklınızda bulunsun işte. bu iğneden vurunmak zorunda kalırsanız bir an evvel acısı bitsin diye panik yaptırmayın hemşireyi. yavaşça vursun, uzun sürsün ama az can yaksın.
  • intravenöz yani damar içine yapılırsa çok yakmaz. hemde kaseyi korumuş olursunuz.
  • 1 gr olanının üstünde "yalnız intramusküler uygulanır" yazdığı için damar içine yapılması uygun olmaz sanırım. biz de kaseyi deldirmeye meraklı değiliz nihayetinde. :))
  • etkili olduğu kadar acı verici de olan antibiyotik iğne.

ayrıca ilacın isminin başındaki "no"nun aslında, "hayır canım ben almayayım!", ya da "allah'ınız kitabınız yok mu len!" gibi anlamlar içeriyor olabileceğine dair bir iddiam var;* zira feci can yakıyor ve yapıldıktan sonraki ilk birkaç saat, afedersiniz topal eşekler gibi yürümenize neden oluyor!
  • 3. kuşak bir sefalosporin olan seftriaksonun ticari ismidir. 1 gram olan formu da i.v. yapılabilir. ama ille de ben kaseyi deldircem derseniz o sizin ya da reçeteyi yazanın tercihi derim.
hesabın var mı? giriş yap