• yeni doğan kızıma sadece çekindiğim için ileride başına bir şey gelmesin diye islam yazdırdım. allah inancım yüksektir, kendimce müslümanım ama orada öyle bir hane olması beni rahatsız ediyor. bu açıklama bile rahatsız etti.
  • bugün nüfus ilçe müdürlüğüne gidip boş bıraktırdığımdır. şamanizm yazılsa öyle yazdıracaktım ama olmaz dediler.
  • eğer nüfus cüzdanının beni tanımlaması gerekiyorsa sildirmem gereken hane. ne var ki, yaptırmaya götüm yemiyor. daha para kazanmak için iş arayacağım, devletin kurumlarına işim düşecek vs. kendisi boşken bu evrelerin hiçbirinden sorunsuz geçemeyeceğime göre böyle durması benim için daha "hayırlı" olacak gibi.
  • bu hane için boş bırakılan alan, yani çerçeve bile dikkat ederseniz kusursuz bir biçimde içine "islam" yazılması için tasarlanmıştır. boşluğun ölçüleri tam ortalanmış halde islam yazılırsa sağdan soldan adeta o kutucuğa cuk oturur. gidip oraya hristiyan, musevi falan yazdırırsanız eğreti gözükür. ya da gidip uçan spaghetti canavarı yazdırmak isterseniz yazdıramazsınız. halbuki devletimiz tüm dinlere eşit uzaklıkta olsa normal bir satır bırakırdı mesela tc kimlik hanesi boyutunda. bunu da sayısız nüfus cüzdanı fotokopisi görmüş ve bahsettiğim hristiyan ve musevi yazılmışları da görmüş biri olarak söylüyorum.

işte yapısöküm de böyle bir şeydir...
  • insan hakları bakımından nüfus cüzdanında var olmaması gereken hanedir. din özgürlüğünü engeller. insanların fişlenmesi anlamına gelir. tamamen kaldırılması gereken hanedir.
  • din kişisel bir seçim olmasına rağmen 15 yaşına kadar nüfus cüzdanına fotoğraf bile koymayan bir sistemde yeni doğan bebeğin, hangi dine mensup olmayı seçtiğinin resmen belirtildiği yerdir.
  • din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olmak için orada "islam" yazmaması gerekmektedir.
  • dün italyan bir arkadaşımın ailesiyle yemek yerken ve türkiye'den bahsederken var olduğunu söylememle onları bayağı bir şaşırtan hanedir. türkiye'de böyle bir durumun hala var olmasına çok şaşırmışlar.
    ''ben size daha başka şeyler anlatsam demek şaşkınlıktan bayılacaksınız.'' dedim ben de içimden.
  • olsada olur olmasada
hesabın var mı? giriş yap