• ben bor stokluyordum, nerede hata yaptım bilemedim şimdi dedirten artış olmuş. bence olmamış bu.
  • immortal technique dinleyip gaza gelmemize neden olan.
  • inanılmaz geldiğinden değil ama hangi verileri baz almış merak ettim.

en son tuik'in 2014'e ait istatistiklerini incelediğimde en zengin %20'nin toplam gelirin %45-46'sı gibi bir oranına sahip olduğunu gördüğümü hatırlıyorum. hatta gini katsayısı da 0,40 olarak verilmişti.

şimdi benim gördüğüm yüzdelerden daha büyük bir yüzdenin en zengin %1'e ait olduğunu gördüğümden şaşırmış bulunmaktayım.

ben biraz inceleyeyim. bir şey öğrenirsem burada buluşuruz. ok. kib. bye.

ekleme: yukarıda benim de daha önce gördüğümü söylediğim sonuçların haber bülteni link'ini aşağıda vereceğim. 2014 eylül'ünde tuik'in yayımladığı bülten 2013 değerlerinin hesaplanmasıyla elde edilen sonuçları gösteriyor. tuik'in 2015'te yayımladığı yayını indirmeye çalışıyorum belki en güncel sonuçları görebilirim diye ama kağnıdan daha düşük bir hızla iniyor anlamadığım bir sebepten. umudu kestim açıkçası.

her neyse, en yüksek geliri alan %20'lik nüfus, toplam gelirin %46,6'sını almış, en düşük geliri alan %20'lik kısım ise toplam gelirin %5,9'una sahip olmuş. gini kaysayısı da yukarıda yazdığım gibi 0,40.

tuik haber bülteni

oecd'nin 2014 mart türkiye raporunda yüzdelere göre gelir dağılımı sonucunu göremedim ama gini katsayısı 0,411 olarak görünüyor ki bu da 2013 değerlerinden elde edilen sonuçlar haliyle. tahminen yüzdeliklere göre dağılım da aşağı yukarı aynıdır.

yani her ne kadar gerçekten de gelir dağılımımız yerle bir durumda olsa da ilk entry'de belirtilen rakamlar kuvvetle muhtemel doğru değil. yukarıda yazdıklarım 2013 değerlerinden yola çıkılarak hesaplanmış olsa da değil. hem aynı yüzdelik dilimlerden söz edilmiyor (%1'lik en zengin kısımın %20'lik en zengin kısımdan daha fazla gelir alması imkansız çünkü; %20'lik kısım %1'i de kapsadığı için); hem de 2014 sonuçları bile olsa bir yıl içinde bu kadar büyük bir fark oluşması bana pek ihtimal dahilinde görünmüyor.

şahane durumdayız biz, yalan söylüyorlar propagandası asla yapmıyorum. sadece, açıkçası tuik'in ve oecd'nin ulaştığı yüzdeler de yeterince içler acısı; bunlar kullanılarak verilmek istenen mesaj verilebilirdi bana kalırsa, diyorum.

özetle, hâlâ, hangi verileri baz almış merak etmekteyim. bilen biri iletebilirse çok makbule geçer.
  • hbs'in meshur bgie (business, government and international economy) hocasi rafael di tella'nin inequality uzerine yazilmis cok guzel bir case'i bulunmaktadir. merak edene:

http://www.hbs.edu/…culty/pages/item.aspx?num=29402
  • dünyanın en zengin %1'lik kesimi dünyadaki servetin %82'sine sahipmiş oxfam'ın güncel raporuna göre.

bbc haberi
  • bundan 16 sene önce türkiye'nin %1'i ülkenin toplam servetinin %38'ine sahip iken reis bunu bugün %55'e getirip geçirmiş vaziyette.

aradaki farkı;

bayburt grup,
    zarrab,
    man adası,
    ayakkabı kutuları
    fetö gibi yerlerde arayıp bulabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap