• son dönemde ekran kartlarının fiyatlarında ki artıştan nasibini almış fiyat performans özelliğini yakalayamadan cep yakar hale gelmiştir. ancak düşünen arkadaşlar için 6gb yerine 3gb yeterli olacağını rahatça söyleyebilirim. gtx1000 serisi esas büyük değişimi bence dizüstülerde yapmıştır. 1050 bile yeni oyunları orta grafiklerde yeterli fpslerle oynamayı mümkün kılmakta.
  • 6 gb modeli ile 3 gb modeli arasında sadece ram miktarı farklı olmayan kart. cuda sayısı, 6 gb modelde 1.280 adet iken 3 gb modelde 1.152 adettir.
  • 6gb olan versiyonunun, hemen hemen tüm oyunlarda size yeterli tatmini sağlayacağı ekran kartı.

eskiden olsa f/p ürünü diyebilirdim, şu an dilim varmıyor. orta halli bir oyun bilgisayarı toplamak bile başlı başına bir servet.

geçen sene bu zamanlar, hepsiburada.com'da yapılan indirimde aynı paraya msi'ın armor serisi gtx 1080'i alınabiliyordu.

almak isteyen arkadaşlara armor serisini öneririm; gtx 1080 kullanıcısıyım, gtx 1060 kullanan arkadaşlarım da var. ısınma problemi gtx 1080ti versiyonunda sıkıntı yaratıyor. onun dışındaki armor'larda herhangi bir sorun yok. elbet daha stabil ve iyi çalışan seriler vardır ama; kartların kendi aralarındaki serilerin fiyatlarına bakarsak, bu şartlarda armor serisi iyi seçeneklerden biri gibi görünüyor
  • nvidia'nın benim için gelmiş geçmiş en büyük gavatlığı bu kartta sli desteği bulundurmamasıdır.

haksız sayılmazlar, kart başlı başına gayet güçlüyken 2 tanesi bir araya gelse insanların 1080'e ihtiyacı kalmazdı. ya da 1-2 sene sonra gider yanına bir adet daha gtx 1060 yapıştırırdık tertemiz keyfimize bakardık. ama maalesef ömrü dolduğu gibi atıl hale gelecek bu kart.

ps: sli uyumluluk sorunlarından tabii ki haberdarım yine de maliyeti düşününce gözardı edilebilir bu durum.
  • ikinci eli(3gb) bin liraya rahat bulanabiliyor.bundan 2 tane alıp cinema 4d + octane ile
    güzel render performansı elde edilebiliyor.1080ti a yakın performans alınabiliyor.sli desteği olmasına gerek yok.
  • msi gaming x 6gb modelini yaklaşık 1,5 yıl önce edindiğim kart. genelde haftasonları oyun oynamak için kurduğum sisteme almıştım; ancak ne yalan söyleyeyim beni tatmin etmeyen karttır kendileri. kullanıcıların geneli tatmin olduğunu söylese de benim için genel bir tatminsizlik söz konusu. evet bir çok oyunu high ayarlarda 1080p oynarken ortalama 50-60 fps alıyorum ama bu fiyatlarla beklentim ortalama değil minimum 60 seviyesi idi, ki duman, ateş vb zorlayıcı grafiklerde 40'lara düşüyor ve akıcılık tamamiyle kayboluyor. hatta mesela rise of the tomb raider oynarken ayarları medium'a çekmeme rağmen bu düşüşler yaşanıyor.

biraz eski kafayla düşünüyor olabilirim ancak bu ekran kartı piyasasının geldiği durumdan çok şikayetçiyim. 1500 lira verip aldığınız bir ekran kartından çok daha yüksek verim alınabilmesi gerektiğini düşünüyorum. ben bu kartı aldığımda dolar kuru 3.30 civarlarındaydı, dolayısıyla bu kart da 400-450 dolar bandında alınabiliyordu. ister istemez bi 10-15 yıl öncesiyle kıyaslıyorum ve şöyle bir hafızamı yokladığımda o zamanlar bu kartın muadili modeller -güncel oyunları en azından medium ya da high ayarlarda akıcı oynatabilen kartlardan bahsediyorum çünkü 1060'ın kapasitesi de bu - en fazla 100 dolar seviyesinde idi. hergün oem kataloglarını incelerdik ki dönemin en pahalı kartları dahi 300-350 dolar civarındaydı. misal 2003 yılında aldığım ati radeon 9200 ekran kartının fiyatı da 69 $+kdv şeklindeydi ve gayet performanslı bir karttı. ondan önceki yıl da tv-out'suz geforce mx 440'ı 30 $+kdv'ye aldığımı dün gibi hatırlarım. tabi ki mx440 daha alt segment bir cihazdı ancak 30 dolara her oyunu en az medium seviyede rahatlıkla oynayabilme lüksünü bize sunuyordu. şu anki piyasada bu lüksü bize sunabilecek kartların fiyatı 200 dolardan başlıyor malesef.

ben bu kartı aldığım dönemde nvidia'nın güncel ürettiği en iyi 4. kart olmasına rağmen 2014-2015 oyunlarında dahi high ayarlarda zaman zaman 50 fps'nin altına düşmesi benim için hayal kırıklığı. ancak daha kötüsü, daha ucuz bir alternatif yok piyasada, yani kafanız rahat oyun oynayabilmek için günümüzde cebinizden 1000 doları şak diye çıkartmanız gerekli.

bu arada kullandığım sistem de gayet güncel ve güçlü, darboğaz vs gibi sıkıntılarım yok. bana ortalama 50-60 fps zaten yeter diyenlerdenseniz bir sözüm yok; fakat şimdiki aklım olsa üstüne biraz daha koyup en az gtx 1070 seviyesine çıkardım ki o bile şu an beni tatmin etmeyecektir. allah belanı versin kapitalizm.
  • zamanında 1500 tl ye (6gb) aldığım ve şimdi 2500 tl civarında olduğunu gördüğümde iyiki çok beklemeden almışım dediğim, performansı yüz güldüren ekran kartı.
  • linus denen hayvanın allahın çininde mining için yapılmış olup oyunlara yönelik modifiye edilmiş bir versiyonunu bulduğu taşşaklı ekran kartı.

380 liraya. aklımı kaçırıcam.

https://item.taobao.com/…x_object_id":554770906053}

https://www.youtube.com/watch?v=ty4s35uulg4
  • eğer amacınız en az önümüzdeki 4-5 yıl en yüksek ayarlarda (4k değil) yüksek grafik seçeneklerinde akıcı ve adamakıllı oyun oynamak ise kesinlikle almayınız.

hatta gtx 1050 hele hele mx150 denen kartımsı şeye bulaşmayınız. şu anda piyasanın bu grafik kartlarının yer aldığı dizüstülerle ablukada olması ise korkunç. hele ki bu kartlarla sunulan dizustuler 6000 tl civarında seyrediyor şu anda.

en az nvidia geforce gtx 1060 6 gb olanı tercih ediniz.
  • 6gb'lik sürümleri 425.31 sürücüsüyle dxr ray tracing desteğine kavuşmuştur.
hesabın var mı? giriş yap