şükela:  tümü | bugün
 • bu albümün 70'lerde türkiye'de çıkmış baskısının kapağında freddie mercury resmi vardır.!*
 • film müziği olarak yazılmıştır. daha da enteresanı, filmin olacak kitabı okuma faslında, roger waters haricindeki tüm grup ilk 5 - 10 sayfadan sonra daralmış ve okumayı boşvermiş, "tamam abi yaparız bişeyler olur biter" demişlerse de, waters kitabın çoğunu ( toplam 3 cilt idi yanlış hatırlamıyorsam) okumuştur.
 • kimse bilmez ama roger waters'in yönetmenlik denemesi yaptığı rare bir müzik videoya sahiptir.
 • pink floyd'un sadece 1 haftada bu albümü kaydettiğini göz önüne alınca, grubun ne kadar yaratıcı olduğu bir dönemde olduğunu anlayabilirsiniz. çünkü bir haftada kaydedilmiş bir albüm için çok fazla derecede iyidir. ardından gelen dark side of the moon ile tabii ki başedebilecek bir albüm değildir, zaten pek fazla üzerinde de çalışılmamıştır. ancak kendinden 1 sene önceki yapılan meddle'a gayet rakip olabilecek cinstendir. hatta echeos'u kenara koyarsak, meddle albümünün gerisinden daha bile iyidir diyebilirim. büyük ihtimalle bir soundtrack albümü olması yüzünden, otomatik olarak kendisine duyulan ilgi azalmıştır.

  albümün genelinde müzikal derinlik yakalamak yerine, david gilmour'un güzel sololarının yaptığı süslemelere teslim edilmiştir. tabii bu albümün bir başyapıt olmasına belki engel olmuştur, ancak diğer yandan david gilmour'a oldukça serbest bir çalışma alanı bırakmıştır. böylece gilmour'un en basit pink floyd parçalarını, gitarıyla nasıl standartın üzerine çıkabileceğini kanıtlamıştır. bana göre albümün en güzel şarkıları, david gilmour tarafından bestelenen childhood's end ve roger waters tarafından bestelenen free four'dur. ancak üzücü bir şekilde, ikisi de bu parçalara kariyerlerinin gerisinde hakkettikleri değeri vermemişlerdir.

  ayrıca, bu albüm roger waters'ın pink floyd macerasında vokal ağırlığı olarak rick wright'ın gerisinde kaldığı son albüm olmuştur. albümün genelindeki beste ağırlığı gilmour ve waters arasında aşağı yukarı eşit dağılmasına rağmen, waters vokallerde o zamanlar herhalde kendisine çok fazla güveni olmadığı için geri planda kalmıştır. sanırım vokal konusundaki özgüvenini kazanması, gruptaki tartışılmaz liderliğini ortaya koyduğu animals ile ortaya çıkmıştır. ya da obscured by clouds döneminde waters diktatörlüğünün henüz başlamamış olması nedeniyle, kendisinin vokalistliğini her zaman eleştiren wright ve gilmour yüzünden pek öne çıkamamıştır da olabilir. sonuçta o zamanlar demoktratik alınan grup kararlarında, waters'ın azınlıkta kalması nedeniyle kendisinin mikrofonun başına geçme şansını pek fazla erişememesine neden olmuş olabilir. neyse, david gilmour'un albümdeki vokal performansına zaten diyecek bir şey yok. ondan bu konuyu deşmeğe çok da gerek yok.
 • kesinlikle underrated değildir, dinleyeni çok sever. gölgede kalmış olduğu tartışılmaz tabii. obscured by the dark side of the moon da denebilir.
 • pink floyd üyelerinin "pek sallamadik yaparken" dedikleri ama tum sarkilarinin da guzel oldugu bir album bu. dark side of the moon albumunun habercisiymis bu, dinlerken farkediyor insan.
 • albumun tamami diskolarda rahatlikla calinabilirdir kanimca hatta nick mason da albumun o zamanlar ozellikle fransa'da disko klasikleri arasina girdigini soylemis.

  kaynak : http://pinkfloyd-co.com/disco/obc/obc_trivia.html
 • pink floyd'un nedense pek bilinmeyen, harika albümü. the gold it's in the, mudmen, wot's... uh the deal gibi birbirinden güzel parçalar barındırır. pink floyd'un saklı kalmış cevherlerinden. tıpkı a momentary lapse of reason gibi.
 • obscured by clouds mu?! yürürken fark edemedim tabi, sonra bir de baktım durağı çoktan geçmişim, nolacak canım 2 durak daha yürüyüveririm dedim, nasıl olsa saat daha sabahın altısı. sonra ben neksteyşın diyemeden parça bitiverdi. hiç istifimi bozmadım, cebimden elimi çıkarmadım, ipod'un dokunmatiğini el yordamıyla buldum, bir durak önce nerdeysem oraya aldım parçayı, childhood's end.
 • pek açıkara olmasa da en iyi pink floyd albümü olabilir bu albüm kanımca.. ayırca la valee* soundtracki hakkında bilgi için : (bkz: more).. schroeder'in iki filmi için yapılan soundtracklerde neyin nerede olduğu pek de net değil sanırım.. neticede bu album de la valee'de kullanılmış hatta albüm gayriresmi olarak "the valley obscured by clouds" olarak da bilinmekteymiş..