• fda onayı alan yeni ms ilacı.
  • sgk'nın bugün itibarıyla geri ödeme listesine aldığı ilaçtır. ihtiyacı olanlara şifa olması ümit ederim.

(bkz: http://www.resmigazete.gov.tr/…r/20180510m1-1-1.pdf) 71. sayfa
  • bugün ilk ocrevus uygulamam tıp fakültesinde yapıldı. öncesinde prednol serum, mide koruyucu ve avil uygulandı damar yolundan. yarim saat kadar sonra serum içinde octevus bi makine yardımıyla verilmeye başlandı. 15 dakika kadar sonra boğazda ve kulaklarımda hafif bir yanma ama saçlarımın altıdaki deride müthiş bir kaşıntı başladı başka yerde değil sadece saç derimde. bi miktar avil verilip 1 saat sonra octevus devam etti kaşinma ve yanma geçti. 2 saat kadar sonra serum bitince 1 saat daha kontrol amaclı kaldım ama bir sıkıntı olmadi çıktım hastaneden. korkulacak bi durum yok yani, en azından bende bu şekilde oldu sevgili ms kardeşlerim olursa (umarım olmaz ) editlerim
  • ikinci dozu ocak ayında alan kardeşim üzerinde hiçbir etki göstermemiş ppms düzeyi hastalara uygulanan ilaç . umarım diğerlerinize olumlu etkileri olur.
  • 2. 300mg lık dzu aldıktan kısa süre sonra güzel şeyler olacağına inandırmıştır.
  • bende bu kervana dün itibari ile katıldım. ilk doz sırasında mideyi yaksada bende daha serum bitmeden yanma hissi gecti.
  • ben de bu ilacı kullanmaya başlayacağım. umarım işe yarar.
  • 2x300mg dozu kullandım. serum verilirken sadece kafa derimde karıncalanma oldu. ayrıca çok halsiz hissettim. ilacın etkisi var mı bilemem ama ruh halimi ve duygu durumumu çok etkilemişti. ayrıca ilacı alabilmek için gereken test ve prosedürler kendisinden daha çok yoruyor. birinci ay tetkikleri haftaya başlayacak. şimdiden tedirgen etmeye başladı.
    altı ay bir seneden sonra esas etkisini gösterecekmiş zamanla editlerim.
  • kullananların deneyimlerini çok merak ettiğim serum. findel kullanıp artık günlük ilacın getirdiği yorgunluktan yıldım.
  • kullananlar kervanına benim de katıldım ilaçtır.

ben burada okuduklarımın hatırına ileriki dönemde kullanacakların belki kafalarındaki soru işaretlerine bir cevap olur diye yazayım isterim.

kullandırmadan önce birkaç test yaptırdılar. bu testlerin sonuçlarını toparlamak 1 ay civarı sürdü. doktorum önce fingya isimli bir ilaçla tedaviye başlamayı uygun görmüştü ancak son dakika, tam ilacı verecekken vazgeçti ve ocrevus ile devam etme kararı aldı. sebebi de benim her testten sorunsuz geçmeme rağmen tansiyonumun düşük olmasıymış. kalıcı bir hasar verebilir dedi ve ocrevus için 15 gün sonrasına randevu verdi.

başlıktaki bu entry'deki olaylara benzer şeyler yaşandı.

*önce bir ufak şişe serum verdiler. (içeriğini bilmiyorum)
    *sonra bir cihaz yardımıyla ocrevus vermeye başladılar.
    * 1,5 saat sonra bir kaşıntı başladı bende.
    * önce göğüs bölgesinde kızarıklık/kaşıntı ve sonra ise saç diplerinde kaşıntı.
    * hemen ilacı kesip küçük bir serum ile hemşire avil vereceğini iletti.
    * alerjik belirtilermiş ve zaten bekleniyormuş. o yüzden doktor endişe edecek bir şey yok dedi.
    * 1 saat sonra tüm bu belirtiler geçti ve tekrar ocrevus vermeye devam ettiler.
    * düşük dozda başlayıp sonuna doğru dozajı artırdılar ve ilaç bitti.
    * zaten pandemi dönemi olduğundan evde kal dediler, bağışıklığın baskılandı, kimseyle 2-7 gün boyunca görüşme dediler. ateşin çıkabilir diye de eklediler.
    * ayrıca yine bu dönem boyunca şeker, tuz, çilek, domates, gazlı içecek gibi ürünleri tüketmememi istediler.
    * 15 gün sonrasına tekrar randevu verdiler, ilacın devamı verilecekmiş.

şimdi ilaçtan sonra ne değişti bende?
    neredeyse hiç bir şey. olduysa da ben fark edemedim. herhalde ileriki dönemlerde etkisi olacak.

bana, ms tanısı tam da covid-19 pandemi dönemi başlaması ile birlikte konmuştu. 6 ay civarı oldu ve sadece sağ elimin serçe parmağında hafif bir uyuşukluk sürekli olarak kaldı. doktorum bunun muhtemelen kalıcı olarak kalacağını söyledi. bakalım bu ilaçları kullandıktan sonra bir değişikli olacak mı?

benzer durumda olanlara fikir vermesi açısından bir gelişme olursa buraya yazmaya devam ederim.

sağlıcakla kalın.
hesabın var mı? giriş yap