şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
 • atlantis'in m.o.10 500'lerde batmis olmasi. (bkz: #238604)
  misir piramitlerinin sanildigi gibi 5000 degil; 10 000 yil once yapilmis oldugu. (bkz: #1815992)
  9 000 yil oncesine ait bir arkeolojik buluntuda acik beyin ameliyati izlerine rastlanmasi. first known brain surgery

  ve tum bu bilgileri birlestirince uygarligin bundan 13 bin yil once doruk noktasina ulastigi, birkac nesil aktarildiktan sonra ise bicak gibi kesildigi ve insanligin sil bastan yaptigi.

  "inka yazıtlarında küreksiz tekneler ile denizden gelen, soluk benizli ve sakallı tanrılardan bahsediliyor."
 • mario'nun yaraticisi arkadasin cok tembel olmasi, o kadar tembel olmasi ki calilik ve bulutlarin modellerini ayni tutup sadece renklerini degistirmesi ve mario amca icin agiz ve sac yapmaya usenip biyik ile agiz sorununu sapka ile de sac sorununu ortadan kaldirmasi. hatta ve hatta eleman o kadar tembelmis ki mario'nun komple kendisini kirayi almak icin kapiya gelen ev sahibinden yaratmis.
 • ingilizcede belli kelime gruplarını sınıf farklılıklarının belirlemesi.

  ortaçağ ingilteresinde alt sınıf olan saksonlar daha bir dramatik tonda konuşurken üst sınıf olan normanlar daha bir fransızcaya ve latinceye yakın bir dil ile konuşurlarmış. bugün bildiğimiz ingilizce bu farklılıklardan meydana gelmiş bir sürü kelime barındırmakta.

  alt sınıflar genelde hayvanlarla çalıştıkları için ingilizcedeki bazı hayvan isimleri * * * * * bu kişiler tarafından ilk kullanılmaya başlanmış. üst sınıflar ise genelde alt sınıfların avladığı hayvanları yiyen kesim olduğu için et isimleri * * * * * ilk bu kişiler tarafından kullanılmaya başlanmış.

  bu fark argo kelime oluşumunu da etkilemiş. örneğin şu aynı anlamdaki iki kelimeden de anlaşılabilir: defecation latin kökenli bir kelime ancak shit alman kökenli bir kelime.
 • pass a port.
 • "bedava" kelimesinin kökeni ve aslında ne anlama geldiği:

  http://yanineymis.tumblr.com/
 • pokemon'dan örnekler vermek gerekirse

  hitmonchan-> jackie chan (kollarını kullanıyor)
  hitmonlee->bruce lee (tekmeleri kullanıyor)
  ekans->snake (tersten oku)
  arbok->kobra (tersten oku)

  bunları öğrendiğimde hayatım değişti amk.

  bilgiler için sağolasın. (bkz: istanbul beyefendisi)
 • ayakta işeyen erkekler için geçerli olmakla beraber, çişini yapmadan önce de elini yıkamanın gerekli olmasıdır. genel olarak, haftada bir yıkanan bir erkek değilseniz, bir saat içerisinde elinizdeki bakteri miktarı penisinizdeki bakteri miktarını geçiyormuş. dolayısıyla ayakta işeyip de elinizle tuttuğunuz zaman, penisinizi bakteri miktarını arttırarak kirletmiş oluyormuşsunuz.

  tabii bir de üşenmeyip bunu araştıran insanların olması da ufuk açıcıdır.

  ayrıca bunu paylaştığım temizlik takıntılı arkadaşımın bunu da takıntı hale getirmesi, temizlik takıntısının ne olduğu konusunda da ufkumu iki katına çıkarmıştır.
 • ingiltere kelimesinin dilimize kokeni latince olan "inglaterra" dan gecmis olmasi.
  inglaterra'nin turkce karsiliginin "ingiliz topraklari" ya da "ingiliz ulkesi" olmasi.
 • erkek peygamber devesi dişisinin kokusunu 11 kilometre öteden alabiliyormuş.

  bir de bizim türk erkeklerine abazan diyorlar amk.
 • soda ayran karışımının baş ağrısını geçirdiğini öğrenince ve uygulayıp işe yaradığına şahit olunca ufkum big bang patlaması yaşadı kendi içinde. daha önce niye söylemediniz lan ilaç yutmayayım diye baş ağrısına boyun eğiyordum.