• poşetle soba yakmak; denilen olayi dun ogrendigimde harbi harbi ufkum iki katina cikti. daha once solda bu konu basligini gorunce "nasil bir bilgi ufku iki katina cikartabilir ki?" diyordum ama posetle soba yakildigini ogrenince bunu hissettim. hani öyle ergen tipte degilim 30 lu yaslarimi suruyorum ben cocukken her ev sobaliydi ama sobada poset yakilmamasina ozen gosterilirdi cunku baca dolardi bir de o baca temizligi olayindan dolayi poset yakmaktan kacinilirdi. simdilerde ise baca temizligi olayi ortalikta donmuyor. sobali evler nadir gecenin korunce tutusturucu jel cira turevi seyiniz yoksa posedi yakin ve sobaya atin sonra ne yapmak istiyorsaniz onu yapin
  • protestan ahlakinin ne kadar kapitalizme uygun oldugu. protestan ahlakında bir kisinin dogdugunda cennete ya da cehenneme gidecegi yani seçilmis olup olmadıgı bellidir ve bu mezhepten kisiler eger secilmislerse bir isaretle tanrının bu durumu onlara gösterecegine inanırlar. max webere göre eger bu kisiler ne ünlü ne de özel bir yetenege sahip degillerse baska bir isaret olan zenginlige yönelirler ve bu amac ugruna sürekli calısırlar ve bu devinim kapitalizmi dogurur.
  • walter white'in sadece gaz maskesi takmadığını öğrenmek.

walter white mask

walter white mask
  • edit: böyle upuzun cevap yazdığım entry silinmiş. sarı renkli ve beyaz renkli idrarlar konusunda değişik yorumlar yapılmıştı üstte. neyse artık dursun burada bu.

sarı renk idrarın; "vücudundaki su miktarı normal!" mesajı verdiği. idrarın normal renginin zaten bu olduğu.

beyaz renk idrarın; "böbreklerinde veya beslenmende bir sıkıntı var," mesajı verdiği. beyaz rengin hiperkalsiüri, fosfatüri gibi durumların göstergesi olabileceği.

tamamen renksiz idrarın; "ihtiyacından çok su tüketiyorsun, biraz azalt," mesajı verdiği.

açık sarı ve sarı idrarın; "su alımın normal, aynen devam :)" mesajı verdiği.

koyu sarı idrarın; "az su alıyorsun, yakın zamanda su tüket," mesajı verdiği.

bunun dışındaki renklerin de başka sağlık problemlerinin göstergesi olabilecekleri (yazmaya üşendim), o durumlarda sözlük köşelerinde gezmektense bir doktora danışılması gerektiği. sözlükte normal idrar rengine bile problemli denebileceği. bu gibi şeyler.
  • bazı insanların nazar değmesin diye tahtaya vurma alışkanlığı; eski türklerin ağaçların da bir ruhu olduğuna inanmaları ve gece ormandan geçerken onları haberdar etmek için ağaca vurmalarının bir devamı imiş.

kaynak:#tarih
  • klasik fizik ile kuantum fiziği arasında ki farklar.
  • caylaklarin verdigi linklere tiklanmiyormus. askolsun !
  • bugun bir hikaye anlatacagim, ismi clarabella olan bir inek hakkinda ..
    evet dogru okudunuz bir inek hakkinda bu hikaye ..
    hamile olarak geldigi hayvan barinaginda ,dogurdugu buzagini otlarin arasina saklayan clarabella hakkinda ..
    yillarca sut ciftliginde calistiktan sonra, yillarca dogurdugu butun yavrularindan zorla ayrilmak zorunda kalan bir inek..

kurtarildigi ciftlikte bebegini gizlice dogurup, yavrusunu korumak icin uzun caliliklarin arasinda gizleyen bir inek ..

dogurdugu diger yavrulari hatirlayan, onlari ozleyen ve kendisine bu kotulukleri yapanin insanlar oldugunu bilen bir inek ...

yeni sahibi kendisine yaklasinca huzursuzlanan, yavrusunu yine alacakalar diye panikleyen bir inek ...

hayati boyunca ilk defa bir yavrusunu doya doya emziren onunla koklasan, sut endustrisinin, kapitalizmin kurbani dilsiz bir inek ...

sut ciftliginden kurtulan inegin yeni yavrusu

-sut endustrisi hakkindaki bazi gercekler ..

bugun bunu ogrendim
    +18.....
    sut endustrisinin pisligi..

et endustrisi hakkindaki cirkin gercekler.

hani bazen diyorumki hepimiz toptan yok olsak, dunyada sadece insan irki olarak yok olsak, biz bu isi beceremiyoruz, insan gibi yasamak diyecegim ama hayvan gibi yasamayi bile beceremiyoruz ...

derisi icin canli canli derileri yuzulen tilkiler, cinsel guc icin katledilen balinalar, ayakkabi canta icin derisi yuzulen yilanlar, lezzetli olsun diye ozel mekanizmali masaya getirilip, kafatasi kirilarak yenilen maymunlar....
    kafatasi parcalanarak beyni yenilen maymun..
    petrol icin katledilen milyonlar, evinden goc etmek zorunda kalan yuzbinlerce multeci ..
  • bir ülkede kütüphaneden çok tekke, türbe, cami var ise, o ülke halkının ufkunun her saçma sapan bilgiyle on iki katına çıktığını öğrenmek.
  • bir ülkede meyhane ve tekkeler kütüphanelerden çok çok fazla ise, o ülke halkının kafasını yarak kürek meselelere takıp suçu birbirine attığını öğrenmek.
hesabın var mı? giriş yap