• super marioda yeşil mario yani namı değer luigi isminin aslında japoncada rui-ji (??) kelimesinden geldiğini (japoncada l sesi r olarak okunur çünkü karşılığı yoktur) ve rui-ji nin "resemblance,similarity" yani türkçede "aynısı" anlamına gelmesi ve yıllarca japonca bir kelimenin bize bir italyan ismi olarak yutturulması. trollemenin bu kadarı..
  • brazzersin harflerinin klavyede sol ele denk gelmesi.
  • anladığım kadarıyla sözlüğün bedava reklam alanı olarak kullanılmasında başlıca rolü oynayan şeylerdir.
  • --- spoiler ---

ıf you want to make an annoying task more efficient, pay the laziest person you can find to do it.

--- spoiler ---

hikayesi:

a company realized for some reason they were losing a lot of money on shipping out empty boxes. they hired a system analysis and design guy to take a look to see what he could do.
    he comes back a bit later and offers a robot that would weigh the boxes and could tell if a box was empty. ıt would ring a buzzer if the box was empty and the workers would have to go and fill the box and shut off the buzzer.
    this was working well for a few months, getting a couple boxes a day.
    after a few months, the guy in charge was noticing that the stat sheet showed no boxes were turning up empty. he thought something was wrong with the machine.
    he goes down to the warehouse to see the workers had set up a fan blowing on the conveyor belt before it got to the machine to test if the box was empty. he asked one of the workers about it.
    "well..we got tired of getting up every time the buzzer went off, so we set up fans. ıf the box was empty, it'd get blown of the conveyor belt."
    lots of money spent on a job that could be done using fans.
  • pek çoğu uzayla ilgili olan bilgilerdir. fotoğraftaki boyut karşılaştırmasından yola çıkarsak, evrendeki mikro varlığımız hakkında fikir edinebiliriz. fotoğrafın sonunda hubble'ın çektiği bir kare var ki inanılmaz, binlerce galaksi içeriyor.

neyse uzatmadan fotoğrafımıza geçelim;

http://i.imgur.com/0phu4qd.jpg

burada yer almayan ama keşfedilen en büyük yıldız olan uy scuti eşşeği için;

http://i.imgur.com/7aybwwy.png

american museum of natural history tarafından yapılmış nefis bir dünya-evren yolculuğu için;

https://www.youtube.com/watch?v=17jymdn0w6u

sorunlarınızdan bunaldığınızda aklınıza bunları getirin, işe yaradığını göreceksiniz.
  • (bkz: #51182399)
  • öğrendiğim zaman ufkum iki katına çıktı mı bilmiyorum ama ilginç bir bilgi olduğu için paylaşma ihtiyacı duydum:

rusya'ya ihraç edilen bütün ürünlerde -ürünler eğer alkollü içki statüsünde değilse- etil alkolün yasak oluşu. sebebi ise ürün içinde bulunan etil alkolün destilasyonla saf olarak elde edilip içki sektöründe kullanılabileceği ve bu piyasaya haksız rekabet getireceğiymiş. bu sebepten dünyanın bütün her yerinde solvent olarak etil alkol kullanılan mürekkepler ve boyalarda rusya'ya ihraç edilirken farklı solventler kullanılıyor. bu sadece bir örnek, aklıma gelmeyen, bu şekilde olan diğer ürünler de böyleymiş. yalnız yer yer sudan bile ucuz içki olan rusya'da kim mürekkepteki ya da boyadaki alkolü damıtıp da içmeye kalkışır bu da ayrı bir konu*
  • (bkz: ticaret)
  • bazen ileri görüşlülükte çığır açmış (!) abilerimizin sözleridir:

- radyonun geleceği yok. lord kevin /iskoçyalı bilim adamı

- artık yeni hiçbir şey yok. icat edilebilecek her şey icat edildi. charles h. duell /amerikan patent başkanı (yıl 1899 hahaha)

- denizaltıların savaşta ne işe yarayabileceğini anlayamadım. en fazla, mürettabatın boğularak ölmesine sebep olabilir. h. g. wells

- atlar her zaman kullanılacaktır. otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir. henry ford'un kredi talebi üzerine otomotiv sektörünün geleceği konusunda ekspertiz veren bir banka müdürü , 1903 (bu en azından yarısını tutturmuş.)

- uçaklar hoş oyuncaklar ama askeri bir değerleri yok. mareşal ferdinand foch /1. dünya savaşı'nda fransız orduları başkomutanlığı yapmış bu abimiz ya hahaha, 1911

- artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki? henry m. warner /film endüstrisi yöneticisi. bahsettiği konu, o sıralarda yeni icat edilen sesli film üzerine, 1927

- televizyon en geç altı ay içinde piyasadan silinecektir. insanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemezler. daryik f. zanuck /twenty century fox'un başkanı, 1944 en çok bu abimizin haklı çıkmasını isterdim valla:(

- bilgisayarlar gelecekte belki sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar. popular mechanics dergisi, 1949 (yani, baya yaklaşmışız hedefe bence.)

- sound'larını beğenmedim, ayrıca gitar gruplarının modası geçti. decca record plak firmasının yöneticisi,1962. söz ettiği grup beatles hahahaha.

- insanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir sebep göremiyorum. kenneth olsen /digital equipment corp.' un (bir bilgisayar firması) başkanı, 1977. (lan en çok buna güldüm he. abi insan kendi mesleği açısından biraz umutlu olur en azından lan hahahaha.)

kaynak: hayata yön veren sözler, akın alıcı.

peder naumoski de bir ekleme yaptı sağolsun:
    bill gates de "hiçkimsenin hiçbir zaman 256 kb'tan daha fazla bilgisayar hafızasına ihtiyaç duyacağını sanmıyorum" demiş.
  • hava soguk oldugu zaman glomerulusunuz daraldigi icin cisimiz gelir.
hesabın var mı? giriş yap