• iskambil kartlarındaki her papaz (rua), tarihteki bir kralı temsil eder.

maça : david
    kupa : şarlman
    karo : sezar
    sinek : iskender

kupa papazı, bıyıksız olan tek papazdır.
  • osmanlı'da alınan gerdek vergisi.

müslüman bakire kız için: altmış akçe
    dul kadın için: otuz akçe
    gayr-i müslim bakire kız için: 45 akçe
    gayr-i müslim dul kadın için: 20 akçe
  • azeriler fok balığına "su iti" diyorlarmış . ögrendim , ufkum genişlemedi ama çok güldüm . su iti ne yaa fkfjfjjfjfjfj !
  • ben birinci, ikinci, üçüncü dünya ülkeleri kavramlarının ülkeleri ekonomik gelişmişlik ve refaha göre sınıflandırmak için ortaya atıldığını sanıyordum. halbuki bu kavramlar 1952 yılında fransız antropolog ve tarihçi alfred sauvy tarafından ittifak ülkeleri sınıflandırmak için ortaya atılmış. 1. dünya ülkeleri abd ve müttefikleri (batı bloğu), 2. dünya ülkeleri sovyetler, çin ve müttefikleri (doğu bloğu ve 3. dünya ülkeleri de tarafsızlar olarak sınıflandırılmış.
    şuradaki görselde belirtilmişler. bu durumda üçüncü dünya ülkesi olarak kabul ettiğimiz bazı ülkeler birinci dünya ülkesi; birinci dünya ülkesi olarak kabul ettiklerimiz de üçüncü dünya ülkesi oluyor.
  • doğumu başlatan sebep tam olarak bilinmiyor. yani günümü tamamladım, bebek tam olarak gelişti, artık hazırım diye değil. ne oluyor da o sancılar haydi artık başlayalım diyor.
  • (bkz: öğrenilince ufku iki katına çıkaran şeyler)in artık alması gereken ad.
  • coca cola light ışığını yansıt diye bir reklam vardı. light ışık demek burada bir kelime oyunu var çünkü aynı zamanda hafif demek.
  • nan eski türkçe bir kelime ve ekmek demek. hala orta asya'da kullanılmakta. kör ise bildiğimiz kör. günlük dilde kullandığımız nankör kelimesi de buradan geliyor. yediği ekmeği görmez manasında.

bir diğeri ise sekreter. secret kelimesinden geliyor. secreter. sır tutan manasında. bu kadar derin anlamı olan bir kelimenin bu kadar hafiflemesi olayı başka bir kelimede yoktur sanırım.
  • deniz kabuğuna kulağımızı dayadığımızda duyduğumuz ses kulağımızdaki damarlar içerisinde gezen kanın sesiymiş.dünyam yıkıldı lan.
  • - turkiye'de ahmet ismine sahip 16 kadin varmis ve hic biri yogzat'ta oturmuyor *.
    - kutugu* ve adresi ayni sehir olan insanlarin en cok ve en az yasadigi sehirler
    - en cok ve en az goc veren sehirler.
    - en cok ve en az goc alan sehirler
    - turkiye'nin nufus dagilimi
    - turkiye'de en cok ve en az kullanilan adlar, soyadlar, ad soyad kombinasyonlari ve bunlarin cinsiyetlere olan oranlari

(bkz: turkish citizenship database)
hesabın var mı? giriş yap