şükela:  tümü | bugün
 • akp : 30
  chp : 21
  iyi parti : 17
  hdp : 11
  m.ince'nin partisi : 7
  mhp : 6
  diğer : 8
 • iyi parti'nin halkın içinden ayrılmamasına rağmen yüzde 20'nin altında oy oranına ulaşırsa üzüleceğim sonuçlardır. meral anne sayesinde yok sayılan, görülmeyen ve gerçekten tutunma çabası veren vatandaşların feryadını duyuyoruz. hem meral akşener şu anda çok doğru bir politika ile siyasi polemiklerden uzaklaşıp, halk ile dertleşiyor, dükkanında ziyaret ediyor, derdine ortak oluyor. bir siyasetçi napsın, illa seçim zamanı gelip, oyunuzu bize verin size gökdelen yapacağım mı desin?
 • akp kazanır.

  tencerenin deviremeyeceği iktidar yok diyorsunuz da ben ''alternatif yok'' diyen dilenci bile gördüm, rte bırakana kadar akp kazanır, isterse mhp, chp, ip, hdp ve diğerleri komple birleşsin akp en kötü %50.01 ile kazanır.
 • yüzdeleri bilmem ama akp %40'ın altını görecektir. c.başkanlığı seçiminde ise iş biraz oynak. geçmişte yapılan referandum ve c.başkanlığı seçimleri bize bir şey söylüyor aslında, bu ülkede tüm kavga %2-3'lük kısmı kimin alacağı meselesidir. erdoğan şimdiye kadar bu kısmı her zaman almayı bildi ve hep % 51-52-53 gibi oylarla kazanmış oldu. fakat bu sefer iş biraz zor görünüyor. hem ekonomik kriz hem de kendisinden kopan partilere geçecek muhtemel oylar erdoğan'ı zor durumda bırakmış durumda. neyse şimdilik bu kadar yeter. bu pilav daha çok su kaldırır sonuçta.
 • akp 38
  chp 27
  iyi 8
  stepne 7
  hdp 10
  diğer 10

  hayal kurmayın amk.
 • öncelikle 2021’de seçim olması mümkün.

  hdp’yi kapatarak bağımsız girmeye zorlayabilirler, batı’daki hdp seçmeninin bir kısmı oy vermez bir kısmı da tkp gibi barajı geçemeyecek partilere atar. buradan %2 kazansa yine kar cumhur ittifakı için.

  deva ve gelecek partisini seçime sokmama şansları varsa (teşkilatlanmadır, olağan kongredir vs) sokmayacaklardır. bu iki partinin %5-6 oy çalma potansiyeli var cumhur ittifakından.

  ekrem imamoğlu ve mansur yavaş henüz tam anlamıyla halka kendilerini gösteremediler + hangisi cumhurbaşkanlığına aday olursa o şehir otomatikman akp’ye geçmiş olur. bu da belediye başkanları ve millet ittifakı için büyük risk, biri aday olur da kaybederse daha yeni kazandıkları psikolojik üstünlüğü 10 sene daha cumhur ittifakına vermiş olurlar.

  en önemlisi de nisan gibi twitter kapatılacak. hatta sosyal medya yasasına göre şu anda facebook ve ınstagram da kapatılacak gibi gözüküyor. böylece internetten haber akışını bir noktaya kadar durduracaklardır.

  fakat bunları dikkate almadan, partilerin halihazırdaki durumuna göre oy tahmini yapacak olursak:

  akp - %35-36
  mhp - %7-8
  cumhur - %42-44 oy alır. erdoğan da tahminen %45 oy alır ilk turda.

  chp - %23-24
  iyi - %12-13
  deva+gelecek+saadet - %6-7

  hdp - %10-11
  diğer - %2 civarı olur.

  erdoğan cumhurbaşkanlığı için ilk turu hiçbir şekilde kazanamaz artık. fakat hdp’nin kapatılması, deva-gelecek hamlesi gibi şeyler yaşanırsa ikinci turda cumhurbaşkanlığını erdoğan kazanacaktır.

  sosyal medya kapatılırsa zaten ne sonuç çıkar allah bilir. anadolu ajansı çakar %55’i biz de avel avel ekrana bakarız.

  bu sebeple 2021’de erken seçim tuzağına millet ittifakının düşmemesi gerekiyor + şu sosyal medya yasasına daha fazla ses çıkartılması lazım. ekşide bile birçok kişi “aaa facebook da vergisini versin o zaman” gibi aptal saptal yorumlar yapıyor. halkın ivedilikle bu konuda bilgilendirilmesi gerekiyor.
 • cumhur=43, millet=38, hdp=11, deva=4, gelecek=2, saadet=1, diğer=1
 • türkiye'de seçim basit bir durumdur. milyonlarca kişi bir gün boyunca oy kullanır ve sonunda hep akp kazanır.
  lary gineker
 • akp%38
  chp %24
  mhp%15
  iyi%13
  hdp %8
  diğer %2
 • 3 büyük şehri de kaybetmiş bir iktidarın seçim kazanma şansı yoktur.

  hele ki ekonomik krizin bu kadar derinleştiği, sebebi ne olursa olsun esnafın kan ağladığı, gençlerin işsiz kaldığı bir dönemde iktidarın yapacağı en akıllıca hareket kontrollü bir şekilde ilk seçimde hükumeti devredip sessiz sedasız çekilmek olacaktır (ki bununla ilgili pazarlıkların da başladığı konuşuluyor)

  maalesef anadolunun eğitimsiz kesiminin oyları artık kurtarmamakta, sosyal medyayı üçüncü gözü gibi kullanıp dünyaya entegre olan gençlik muasır medeniyetlerle aradaki uçurumu net bir şekilde görüyor ve kutuplaştırma ve hamaset edebiyatını artık yemiyor.