• old fashioned bir barmenden öğrendiğim tarifi şu;

* 2 ounces (60 ml) good quality bourbon (yani jack daniels's kullanmayın)
    * splash of simple syrup or 1 cube sugar and just enough water to dissolve the sugar
    * 2 dashes angostura bitters
    * pith-free, thin-sliced orange rind (içine portakal falan koyulmuyor, sadece bir parça portakal kabuğu!)

1. place sugar (or syrup), bitters, and water in old-fashioned (or rocks) glass
    2. crush sugar if needed and coat glass
    3. add 2 - 3 cubes ice and whiskey
    4. garnish with orange twist (şerit halinde kestiğiniz portakal kabuğunu bardağın içine atmadan önce dışa doğru burup sonra da turuncu kısmını bardağın ağzında şööyle bi gezdirirseniz adabıyla halletmiş olursunuz.)

bu kokteylin ilk tarifi 6 mayıs 1806'da the balance and columbia repository adlı new york gazetesinde yayınlanmış.
  • old fashioned whisky cocktail. klasik bir viski kokteylidir. malzemeleri cesitli ve yapimi biraz zahmetli oldugundan cogu yerde duzgun yapilmaz.

icindekiler:
    -yarim dilim portakal
    -bir kup seker (esdeger toz seker ve ya surup olabilir)
    -iki dash angostura bitters
    -1 shot (2 ounce) rye whisky ve ya bourbon
    -marachino kirazi (sus icin)

portakal, seker ve angosturayi bir rocks bardagi koyup hafifce ezerek karistirin. bardagi buzla doldurun. uzerine viskiyi dokun. sus olarak marachino kirazini tepesine koyun.

daha ayrintili bilgi icin: http://www.drinkboy.com/…/recipes/oldfashioned.html
  • açık ara en çok tükettiğim ve evde hazırlaması çok kolay olan bir kokteyl. sadece (bkz: angostura bitters) bulmak biraz zor olabiliyor zaman zaman. evde mesainin son saatlerinde kendinize bir happy hour yaşatmak isterseniz buyurun:

1 çay kaşığı esmer şeker
    1 tatlı kaşığı su
    5-6 dash angostura bitters (dar delikli kolonya şişesi ağızı gibi düşünün, her dash bir atım :))
    7cl bourbon (ben (bkz: woodford reserve) ya da (bkz: maker's mark) kullanıyorum)

bir karıştırma sürahisinin içine 1 çay kaşığı esmer şeker ilave edin. esmer şekerin üzerine 5-6 dash angostura bitters ekleyin ve şeker eriyene kadar karıştırın. 1 tatlı kaşığı su burada devreye girecek, şekerin erimesine yardımcı olmak için bir miktar (maks 1 tatlı kaşığı yeterli) su kullanabilirsiniz.

şeker tamamen eridiğinde sürahinize 8-10 küp buz koyun ve üzerine 7cl bourbon ekleyin. bu aşamada karıştırıcınızla yaklaşık 10 - 15 tur döndürmeniz aromanın dışarı çıkmasına yeterli oluyor. ancak biraz daha az seyrelmiş olmasını isterseniz kokteylinizin 5-10 tur daha döndürebilirsiniz.

sonrasında kokteylinizi bir (bkz: old fashioned) bardağa koyduğunuz büyük bir küp ya da 2-3 normal büyüklükteki buzun üzerine dökün.

süsleme ve biraz daha aroma katmak için portakalın kabuğunu, içindeki beyaz kısmı mümkün mertebe almadan ayırın ve kabuktaki yağı kokteylinize sıkın. bardak kenarlarına da kabuğun tersini sürerseniz daha güzel oluyor. son olarak kabuğu spiral hale getirip kokteylinize ekleyin.

haydi afiyet olsun. :)
  • don draper'in, viskiden vazgeçmediği düşünülürse, restoranlarda aperatif olarak tercih ettiği kokteyl. acilan tadılması gereken...
  • muhtelif nba maçlarında spikerlerin basket+faul olayını anlatmak için kullandıklarına şahit olunan kalıp.
    sebebi de nba'ye 3 sayılık atışın sonradan gelmesiymiş. spikerler "old fashioned way" dediklerinde 3 sayı kuralı gelmeden önceki 3 sayılık tek pozisyon olan basket+faulü kast ediyorlarmış.
  • don draper etkisi olsa gerek... içkiyi bırakalı uzun zaman olmasına rağmen bazen ortamlarda içmem gerektiğinde bunu tercih ediyorum.

tabiki bunu isterken "oğulld feşhınd" demek icap eder. askerden yeni gelmiş tıfıl gibi " ol fişin" istiyorum derseniz ciddiye alınmazsınız, çavdar viskimiz yok ya da bu kokteyli yapmıyoruz cevabı alırsınız.
  • orjinal reçetesi bourbon ile yapılmış olsa da iskoç single maltları ile harika olan kokteyl.
    özellikle smoky aromaları seviyorsanız ardbeg, talisker, lagavulin gibi viskiler ile hazırlamanızı tavsiye ederim.

küp şeker ile hazırlayan da kalmadı bu arada sene olmuş 2020, bir bar kaşığı(0.5cl) şeker şurubu koymanız yeterli. angostura bitteri de genelde 2-3 dash yazmasına rağmen 7-8 dashe kadar yolu vardır, çok da güzel olur. afiyet olsun
  • viski bazlı veya burbon bazlı, angosturayla da peychaud's bitterle de yapılabilen müthiş kokteyl. içinde esmer şeker de olduğundan çaktırmadan kafanızı iyi yapar, lezzetlidir, yemekle güzel gitmez ancak güneydoğu asya veya bir çeşit orta amerika restoranındaysanız yemekle içebilirsiniz.

bunun dışında; (bkz: demode).
  • burada hazırlaması zor, zahmetli falan yazılmış yukarıda. hayretle okudum. fanteziye kaçmayacaksan hazırlaması en kolay kokteyldir. esmer küp şeker, beş sallama angostura bitters, bir tatlı kaşığı soda, ez karıştır, 50-60 cl burbon viski, buz, portakal kabuğunu içine bir sıkım sık acı aroması ve kokusu geçsin, kabuğu bardak kenarlarına sürt acı aroması ve kokusu bardağın kenarına da geçsin, kabuğu içine at. hazır.
  • çok iyi bir viski kokteyli.

ben bunu 20'li yaşlarımda keşfetseymişim keşke. içimi çok keyifli, kafası çok keyifli, şekli çok keyifli.

ingilizler bu işi biliyor.
hesabın var mı? giriş yap