• oh be sanırım artık kurtuluyoruz bu ömer faruk tantanasından. menajerini de alsın nereye gidiyorsa gitsin baydı artık bu saçmalık. koskoca kulüp işi gücü bırakıp bunun kaprisiyle uğraşıyordu. oynatırsın bir varlık gösteremez, kiralık yollayayım oyna bir yerde dersin gitmek istemez. dandik maçlarda bile varlık gösteremeyen çocuğa her maç süre mi verecekti şampiyonluğa oynayan kulüp? bir genç oyuncu sahada fark yaratıyorsa oynatırsın oynar da gelişir diye değil. bu dünyanın her yerinde böyledir, takıma faydası olmayan genç oyuncuyu kimse oynatmaz. messi 17 yaşında barça'da oynarken fark yaratıyor diye oynuyordu sırf genç diye değil. ömer farukçu kesimin mantığına göre messi'yi kundaktayken oynatmaları lazımdı gelişsin diye. neyse hadi güle güle.
  • korkarim ki kendisi icin daha evvel girdigim su entry'de (bkz: ömer faruk beyaz/#112396792) adini listeledigim bazi oyuncularin yolundan gidecek olan fitbolcu...

kendisinin fenerbahce'de yeterince sans bulamadigi ve bu yuzden gitmesinin dogru oldugu yonunde olusturulan algiyi da artik olabilecek en carpici orneklerle curutelim:

omer faruk 29 agustos 2003 dogumlu... bugun itibariyla 17 yil‚ 4 ay‚ 16 gunluk...

bir de 21. yuzyil'in en buyuk iki futbolcusuna bakalim, o yaslarinda ne yapiyorlarmis?

24 haziran 1987 dogumlu lionel messi, 9 kasim 2004 tarihinde omer faruk'un tam bugunku yasindaydi...

5 subat 1985 dogumlu cristiano ronaldo da 21 haziran 2002 tarihinde ayni yastaydi...

peki messi 9 kasim 2004'te, ronaldo da 21 haziran 2002'de a takim seviyesinde kac profesyonel maca cikmislardi sizce? toplam 2! evet sadece 2! (yaziyla iki)

bunlar da messi'nin 16 ekim 2004'te espanyol'a karsi 8 dakika ve 24 ekim 2004'te osasuna'ya karsi 18 dakika oynamasindan ibaret iki mac... ronaldo ise o yasta henuz sporting'in b takiminda oynuyor, a takimla sadece antrenmanlara cikiyordu...

21. yuzyilin en buyuk iki oyuncusu bile omer faruk yasindayken kendilerini yetistiren kuluplerde a takim seviyesinde topa degmemisler neredeyse... messi iki macta 26 dakika sure alabilmis, ronaldo ise hic maca cikmamis!

omer faruk ise fenerbahce'de su ana kadar 5'i super lig'de 3'u de turkiye kupasinda olmak uzere 8 macta toplam 235 dakika forma sansi bulmus... messi'den 9 kat fazla sure almis yani!

ustelik iki lig, iki de kupa macinda ilk 11'de sahaya surulmus... hatta gecen sezon sondan ucuncu hafta kadikoy'de oynanan ve sivasspor'un 2-1'lik galibiyetiyle biten bir mac var mesela bunlarin arasinda... ilk 11 oynayip 64 dakika sahada kaldigi... fenerbahce o maci kazansa belki de ezeli rakibi galatasaray'in yerine avrupa kupalarina katilmis olacakti bu sezon... yani kulup kendisini kullanmak icin gayet risk bile aldi...

yetmedi gecen sezon ligin son macinda takimin kaptani ve mustakbel sportif direktoru olan emre oyundan cikarken, ayni zamanda da 23 yillik profesyonel futbolculuk kariyerine nokta koyarken, kaptanlik pazubandini omer faruk'un koluna takti... o yasta bu kadar onore edilen ikinci bir futbolcu da yok turkiye'de... ustune ustluk kendisinin gelisimi icin, yine daha once ornegi gorulmemis bir sekilde bes yillik bir plan yapip onune koymuslar... daha ne yapilmasi gerekiyordu?

edit: birkac mesaj geldi ozelden, messi ile c.ronaldo'nun oynamaya basladiklari donemin ustunden neredeyse 20 yil gectigine ve gunumuz dinamiklerinin artik cok farkli olduguna dair...

bir kere istisnai ornekler aranacaksa illa gunumuze bakmaya gerek yok... 63 sene evvel 17 yil 8 aylik olan bir cocuk dunya kupasi yari finalinde hat-trick yapmis, finalde de iki gol atmisti... (bkz: pele)

43 sene evvel de arjantin'de 17 yil 7 aylik bir cocugun dunya kupasi kadrosuna alinmamasi buyuk tartisma konusu olmustu zira o cocuk arjantin liginin en dikkat ceken genc yetenegiydi ve forvet oynamamasina ragmen ligde o sezonu gol krali olarak da tamamlayacakti... (bkz: diego maradona)

28 sene evvel de brezilya'da 17 yasinda bir cocuk yine tozu dumana katmis, 17 yil 9 aylikken milli takimla dunya kupasi'na gitmis, orada mac oynamasa da turnuvanin ardindan psv eindhoven'a transfer olmus ve burada da gelir gelmez buyuk bir etki gostermeye baslamisti... (bkz: fenomen ronaldo)

mevzu eger bu yasta oynayabilmek ise pele, maradona ve ronaldo gibi ornekler var iste... ama bu yildizlar cocuk haldeyken oynamaya basladiklarinda da top ayaklarina deger degmez catir catir sonuc almaya baslamislar... oyle hayalet gibi sahada gezinirken kendilerine 50 mac boyunca "bu cocuk olur, sabretmek lazim, dur bakalim" denmemis... babalari yasindaki adamlarin yaninda sahaya adim attiklari andan itibaren herkesin aklini alacak isler yapmislar...

gunumuze gelelim...

messi ve ronaldo ornekleri eskimis ya hani...

gunumuzun en onemli genc yasta superstar statusune yukselen isimlerinden kylian mbappe'ye bakalim... omer faruk yasindayken (yani 17 yil, 4.5 ay) monaco ile a takim seviyesinde 14 maca cikip 496 dakika sure almis ve 1 gol atmis...

dortmund'dan jadon sancho, giovanni reyna, jude bellingham, youssoufa moukoko ornekleri veriliyor genelde gelen mesajlarda...

sancho 25 mart 2000 dogumlu... omer faruk yasinda oldugu tarih 10 agustos 2017... o tarihte kendisi manchester city altyapisinda henuz ve dortmund ile profesyonel sozlesme imzalamasina da uc hafta var... dortmund ile ilk sezonu olan 2017-2018 sezonunda da ligde 12 maca cikip 1 gol atacak daha sonra...

reyna 13 kasim 2002 dogumlu... omer faruk yasinda oldugu tarih 29 mart 2020... kendisinin dortmund ile ilk profesyonel macina ciktigi tarih de zaten 18 ocak 2020... mart 2020 sonu itibariyla da dortmund ile 10 profesyonel maca cikmis, bu maclarda 160 dakika toplam sure almis ve 1 gol atmis...

buraya kadar da mbappe bi tek omer faruk'tan biraz daha fazla sans bulmus durumda... reyna daha az sure almis, sancho henuz oynamaya baslamamis...

geriye jude bellingham ile youssoufa moukoko kaliyor... hadi bunlarin yanina ansu fati ve eduardo camavinga'yi ekleyelim...

evet, bellingham, moukoko, fati ve camavinga'ya baktigimizda omer faruk'un yasinda ondan daha fazla sans bulduklari gorulmekte...

peki farklari ne?

29 haziran 2003 dogumlu olan bellingham, 2019-2020 sezonunda birmingham'da duzenli olarak oynadi... bunda birmingham'in championship'te dar bir kadroyla kume dusmeme mucadelesi vermesinin de etkisi vardi elbette... ama daha da onemlisi bellingham'in o yasta 1.86 boyunda, gayet diri bir fizige ulasmis olmasiydi...

31 ekim 2002 dogumlu ansu fati, hakeza 10 kasim 2002 dogumlu eduardo camavinga da 2019-2020 sezonu basindan itibaren barcelona ve rennes'de forma giyiyorlar... 20 kasim 2004 dogumlu moukoko da 16 yasini doldurur doldurmaz dortmund ile maclara cikmaya basladi... fati, camavinga ve moukoko'nun da ilk bakista goze carpan en onemli ozellikleri, yaslarinin cok otesinde bir fizige ve atletizme sahip olmalari...

bakin, omer faruk hakkinda bu sozlukte ilk entry kendisi 11.5 yasindayken girilmis... (bkz: #49511179)

13.5 yasina geldiginde de entryler ve ovguler artmaya baslamis... bunlardan en cok favorilenen de surda... (bkz: #68411276)

daha o kadar kucuk yastayken muthis beklentiler beslenen bu cocuk, tekniginin ve yeteneginin yaninda fiziksel olarak da kendisini gelistirmek icin ozel bir calisma programi uygulasaydi bugun cok daha iyi ve iddiali bir durumda olmaz miydi peki? buna bagli olarak da o bekledigi sanslari daha fazla bulmaz miydi?

soruyu tersten soralim: moukoko ve fati gibi oyuncular, azicik sert bir ruzgarda savrulup gidecek bir fizikte olsalardi dortmund ve barcelona bu cocuklari "ya oynatalim, oynattikca piserler" diye sahaya surer miydi?

kissadan hisse... henuz 17.5 yasina bile gelmemisken a takim duzeyinde bol bol maclara cikmak istiyorsan ya pele, maradona ve fenomen ronaldo gibi daha sahaya ciktigin ilk anda yeteneginle herkesin basini dondurecek isler yapacaksin... ya da fati, bellingham, moukoko ve camavinga'da oldugu gibi tas gibi bir fizikle, amcan yasindaki adamlara karsi kafa tutabileceksin...

sen bunlardan ikisini de yapamamissan, yine de kulubun halen daha senle anlasmak isteyip onune bes yillik bir plan-proje koymussa, buna ragmen sen illa ki gitmeyi kafaya koymussan...

eee, nasil deniyordu sozluk jargonunda?

hah!

yolun açık olsun paşam!
  • kendisine az forma verilmiş olabilir ama yalnızca bu istatistik üzerinden üzerinden fenerbahce'yi eleştirmek saçma. örneğin fenerbahce'yi eleştirmek için abdülkadir ömür ve yusuf yazıcı örnek verilmiş.

ömer faruk 6254 günlük. a takımla resmi maçlarda toplam 145 dk oynamış.
    abdulkadir 6254 günlükken a takımla resmi maçlarda toplam 40 dakika oynamış
    yusuf, 6254 günlükken a takımla hiç resmi maça çıkmamış.

ömer faruk tam 1 sene sonra 6619 günlük olacak.
    abdulkadir 6619 günlükken a takımla resmi maçlarda toplam 229 dakika oynamış.
    yusuf 6619 günlükken a takımla hiç resmi maça çıkmamış.

diğer takımlar oynatıyor fenerbahce niye oynatmıyor muhabbeti yapanlar ömer faruk'un 17 yaşında olduğunun farkında değil sanırım. çünkü süper ligde şu anda ömer faruk yaşında olup ömer faruk kadar oynayabilmis yalnızca emin bayram ve emre demir var.

tekrar yazıyorum ömer faruk hak ettiği formayı alamamış olabilir. ancak diğer takımlar o yaştaki oyunculari oynatıyor, bir tek fenerbahce oynatmıyor demek komik.
  • belki gençler okur da faydalanır diye söylüyorum.
    eğer yurtdışında değer görmek istiyorsanız buradan bonservis ile gideceksiniz. size yatırım yapmaları lazım ki oynatsınlar. sizi beğenmeseler bile değerinizi korumanız için ellerinden geleni yaparlar. bak ozan kabak’a. schalke beğenmiyor ama 15 milyon euro yatırım yaptığı için oynasın diye sürekli sağa sola kiralıyor. sizce 1 yıl önce galatasaray altyapısından ücretsiz koparıp alsalardı 2. maçtan sonra forma görebilir miydi ozan? ulan liverpool gördü adam. keza cengiz, roma’ya 15 milyona gitmese roma bu kadar uğraşır mıydı? adamların zaten parası değerli. sana verdiği 300k euro aklına bile gelmez siktir eder seni. bak mustafa kapı döndü forma yüzü görmeden. ömer faruk da bu örneklerden biri işte. bartuğ elmaz’ı gördük alır almaz 5. lig takımına gönderdiler. ali akman’ı aldılar saniyesinde hollanda’ya şutladılar. giderken frankfurt şöyle iyi proje böyle iyi proje diyordu. inşallah bu sene oynar. hayır ben anlamadım türkiye liginde 1 maç oynamadan gidip bundesliga’da ligue 1’de falan sizi her maç oynatacaklarını mı düşünüyorsunuz? altyapıdan/ptt’den çıktınız gittiniz ve altyapı kalitemiz belli. adam sana çok bayılıyor olsa oynatacak olsa para verir alır zaten. alırken beleşsin diye loto oynuyorlar. tutarsa ne ala. henüz tutan olmadı ama. belki merih biraz sayılabilir ama o da portekiz ikinci ligine gitti oynamak için, oradan türkiye’ye geri döndü parladı avrupa’ya gitti tam 8 milyona.

o yüzden sizi yetiştiren kulübünüzü bırakıp gitmeyin. beni oynatmıyorlar diyorsanız kiralık gitmek isteyin kendinizi gösterin kimse sizi engellemez. burada oynatmıyorlarsa gittiğiniz yerde hiç oynatmazlar. illa 15 milyon euro olsun demiyorum ama az da olsa bonservis ödetmek lazım. çağlar freiburg’a 2,5 milyona gitmiş mesela.
  • hiçbir yeteneği olmayan, maç içinde yaptığı hareketleri ailesiyle birlikte editleyip sosyal medyada kendi pr'ını yapıp, kendi yaptığı pr'a kanıp, kendisini yeni messi sanıp havalara girip, "şans bulunca büyük futbolcu olacağım" hayalleriyle transfer olduğu stuttgart'ta da hiçbir varlık göstereyen eleman.

arda güler ile karşılaştırılması, hem arda'ya, hem de arda'yı alex yapabilmek için uğraşan babasına hakarettir.

https://www.transfermarkt.com.tr/…en/spieler/588020

transfermarkt'a gir bak, adam kariyeri boyunca profesyonel bir ligde ne gol atabilmiş, ne asist yapabilmiş. kariyerinde 2 golü var, o da u19 altyapı liginde.

fenerbahçe 5 maç a takım lig maçında oynatmış 151 dakikada 0 gol 0 asist. stuttgart 4 maç oynatmış 68 dakika 0 gol 0 asist. fenerbahçe türkiye kupasında 3 maç daha oynatmış 0 gol 0 asist. stuttgart alman kupasında 11 dakika oynatmış 0 gol 0 asist.

ne yapmış kardeşim, messi olmuş? "fenerbahçe'den kaç kurtar kendini" diyen hırt rakip taraftarları şimdilerde "fenerbahçe'den kaç kurtar kendini arda güler" diye arkasını yırtacak.

lan ne yapmış bu eleman da messi olmuş? ali koç'un klasik saçmalığıyla değer verildi. kaptanlık bandı verildi. fenerbahçe için utançtır. ki, ali koç döneminde bu utançlara alıştık.

bu eleman sahada bir çalım attı diye messi ilan edildi. futboldan anlayan kişiler zaten bu elemandan cacık olmayacağını görüyordu.

arda güler ise bambaşka bir şey. babası çocuğa alex'i ezberletmiş, çalımından, şutundan, gol sevincine kadar çok güzel ezbere oynuyor. yeteneğini belli ediyor. sakatlanmazsa, istikrarla kendini geliştirirse, özel hayatına dikkat edip yaşına göre hareket ederse, arda güler avrupa'nın en büyük takımlarında oynayacaktır.

sonuç olarak, arda ile bu elemanın karşılaştırılması. "fenerbahçe'den giderken hata yaptın" denmesi saçmalık. iyi ki gitti, herhangi bir yeteneği olmayan adama şans vereceğimize arda'ya şans verip onu kazandık.
  • görsel
    görselde de görüldügü üzere peze.... pardon menajerinin elinden alinip kurtarilmasi gereken genc topcu. menejerinin (bkz: mehmet eser) yüzüne 2 dk bakinca kendimi pavyona düsmüs gibi hissediyorum ama vizyonsuz ailesi haftalarca caba gösteren ali koc-emre belözoglu gibi güclü figürleri reddedip, bu ne idügü belirsiz, tek özelligi almanya'da yasamak ve stuttgart'la arasinin iyi olmasi olan (evet stuttgart'ta bir kac futbolcusu var, gerisi tirt takimlarda) bu adamin vaatlerine kanmistir. allah bilir ömer'in vizyonsuz ailesini de dönercide is bulma vaadiyle kandirmistir.
  • fenerbahçe'ye dönmek için nabız yokladığına dair dedikodular dönüyor.

bazıları diyecektir: menajerini değiştirsin, ailesi tamamen çekilsin, bir şans daha verelim çocuğun bir suçu yok diye.

size şu kadarını söyleyeyim: ben onun yaşındayken aylardır yattığım hastaneden (doktor çıkmama izin vermediği için) kaçarak öss'ye girmiştim. çift görüyordum. şıkları okuyamıyordum. o kadar hastaydım. babam bir sene daha bekleyip işletme okumamı istiyordu. o seneyi çoktan gözden çıkarmıştı. bense güzel sanatlar okumayı kafaya koymuştum. hastanede diğer hastaların kara kalem resimlerini çizerek hazırlandım sınava. milletin senelerce hazırlanıp özel yetenek sınavını kazanamadığı, kapısında yıllarını heba ettiği mimar sinan'ı 6.'lıkla kazandım. ben de küçüktüm, ben de çocuktum ama bir karakterim, bir duruşum, yeteneğime güvenim ve azmim vardı. babam öyle söyledi, doktorum yataktan çıkmayacaksın dedi diye yeteneğimi heba etmedim. hayatımı ilgilendiren o önemli anda düşünüp taşınıp, riskleri göze alıp, sorumluluğu üstlenip, kendi kararımı kendim verdim.

ömer faruk çubuklu formayı sırtına geçirdiği ilk gün oyundan emre belözoğlu çıkarıldı ve kaptanlık pazubandını emre, kendi elleriyle faruk'a devretti. bu çocuğa asırlık kulübün tarihinde görülmemiş bir jest yapıldı. oyuncu abileri, hocaları, yöneticileri, başkanı, taraftarı hepsi üzerine titredi. bu mal oğlu mal dönüp de babasına, menajerine diyemedi mi "benim burada gözümün içine bakıyorlar. bana çok büyük değer veriyorlar. daha kariyerimin en başında kulübümü bu şekilde satamam" diye?

kulübün içindesin, topu oynayan sensin, parayı kazanacak olan sensin, göremedin mi evladım? diyemedin mi embesil menajerine bi dur diye. e kusura bakma büyük yıldız olmak, milyon dolarlık futbolcu olmak sadece o yaşta çok iyi çalım atmakla olmuyor. 35 yaşında babam da görür doğruyu. o yaşta akıl edeceksin. o yaşta doğru karar vereceksin ki bir farkın olsun öyle değil mi?

bundan sonra dünyanın en iyi futbolcusu bile olsa fenerbahçe için ömer faruk defteri kapanmıştır. aklı olan gençler çok ibret alır bu hikayeden.
  • düşme artık tamam içimiz soğudu amk
  • bu arkadas kendi kendini son derece antipatik bir noktaya getirdi. surekli bir isteksiz tavirlar, sirke satan bir surat ile sanki zorla tutuyorlarmis gibi bir havalarda.

kimse merih'in durumu ile karistirmasin. merih farkedilmedi, goz ardi edildi, sans bulamayacagini anlayip ayrildi. bu cocugun ise butun camia uzerine titriyor, gecen sene cesitli maclarda firsat buldu, hatta sirf aidiyet hissetsin diye takim kaptani, pazubandini kendi eli ile goturup ona takti. butun bunlara ragmen, futbolu ile henuz bir fark yaratamamis bu arkadas, surekli kaprisleri ile gundemde. muhtemelen gsli olan babasi bu cocugun aklini celiyor.

her neyse istedigi yere gidebilir. yukarida bir arkadasinda belirttigi gibi bu sene camianin var olma savasi verecegi bir sene. degil omer faruk, kral faruk gelse nazi cekilmez. oyle fener'den her giden de yeni bir melih demirag olacagini zannetmesin. isin ucunda recep niyaz olmakta var.
  • türk futbolcuların erken yaşta avrupa'ya gidip kendini geliştirmesi gerek.
    en iyisini yapmştır. türk futbol bataklığından kaçan kurtulur. türk milli takımının güncel kadrosundan bu anlaşılmaktadır.

stuttgart'ta yolu açık olsun.
hesabın var mı? giriş yap