şükela:  tümü | bugün
  • cekirdek ailemdeyken iki cocuktan buyuguyken hayat ev okul arasindayken anlasilmayan durum.ama simdi yaz tatilinde geldigim anneanne evinde teyzeler arasinda bu boslukta idrak ediyorum sevilmesine seviliyorum ama onlarin gozunde 20 yasinda olan ben sadece okuyan hanim hanimcik torun, yegen, cocuk. daha fazlasi degilim olmak icin bir sey de yapmam gerekmiyor ama stabil bir hayat rabet gormuyor.yani ,acikcasi buyuk teyzem biraz dedikoducu burdaki hayat biraz varos denilebilir, ankaradan cok farkli insanlar ,laflar, yasitlarim ve dun birseye sahit oldum.komsunun kizlarinin birtakim erkeklerle gezdigini onlara istedigini aldirdigini falan anlatiyordu teyzem beni hic baglamaz bagnaz bir insan degilim zaten teyzemin yaptigi bariz dedikodu ama onlara bir saygisi vardi bana karsi gormedigim. ya da karsi dairede oturan eski cocukluk arkadasim eskiden benim anne ve babama ozenirdi kendi babasi sertti benim babam espriliydi anlayisliydi simdi sesleri geliyor kizin anne ve babasiyla konusmalari ve onlar ustundeki hakimiyeti, bu sure zarfinda ne oldu peki kiz birisine kacti sonra eve geldi sonra baska biriyle evlendi simdi hamile falan ve benim o anlayisli babama soyleyemeyecegim soylersem azari isitecegim seyleri babasina soyluyor ne degisti vukuat insana saygi mi kazandiriyor? cocukluktan mi cikariyor ? hanim hanimcik olmak aslinda bir boktan anlamamak mi oluyor
  • * siz konuşurken aniden araya başka bir şey girdi ve lafınız yarım kaldı diyelim...
    işte o araya giren şey, aradan çıktığı anda karşınızdaki kişi veya çevrenizdeki kişilerden biri "evet sen bir şey diyordun??" demiyorsa...

* siz konuşurken aniden araya bir başkası girdi ve bencilce bir şeyler anlatmaya başladı diyelim...
    işte o hikaye hiç bitmiyor ve söz sırası size dönmüyorsa...

* siz konuşurken aniden araya bir başkası girdi ve lafınız yarım kaldı diyelim...
    işte o araya giren kişi susup söz sırası size döndüğünde, "en son ne diyordum?" gibi bir şey söylediğiniz anda "ayy ne bileyim cnm yhaaa" gibi bir cevap alıyorsanız...

* kırk yılın başı siz de birinin lafını kesip araya girmeye yeltendiğinizde konuşan kişi asla buna izin vermiyor, hiç istifini bozmadan yardırmaya devam ediyorsa...

* ortamda uzun süren sessizliği bozup bir şeyler söyleyip sustunuz diyelim...
    sizden sonra kimseden sizin başlattığınız mevzu ile alakalı çıt çıkmıyor, sessizlik kaldığı yerden devam ediyorsa... sonra o sessizliği bir başkası bir başka konu ile böldüğünde bu sefer tam tersi şeyler oluyor, millet o kişiyi adeta ağzına düşerek dinliyor ve konuşmaya katılıyorsa...

önemsenmediğinizi hatta yok sayıldığınızı anlayabilirsiniz. hayırlı olsun.

not: tabii burada sırf konuşmuş olmak için konuşan bülbüllerden olmadığınızı, o an mesela en son satın aldığınız rimelden falan bahsetmediğinizi varsayıyoruz.