şükela:  tümü | bugün
 • firefox ve chrome da açık olmasına rağmen gpu tüketimi %0 görünürken hiç bir iş yapmayan ve boş boş duran windows 10 için masaüstü opera internet browser'ın %5 civarı sabit tüketim halinde bulunması durumu.

  caps: https://ibb.co/htdeoy

  üzdün opera... chromium altyapısına geçtiğinde de üzmüştün, bu sefer gol oldu... güzel browserdın :(

  edit: bir yazarın uyarısı (virüs yemiş olabilirsin) nedeniyle farklı bir makinede windows 7 işletim sisteminde test edilmiştir sonuç yine ortalama olarak %5 gpu tüketimi. virüs yiyecek bir durumum da yok, 1 tane bile korsan yazılım yüklü değil daha önce de yüklemedim, makineme yabancı bir flash takmıyorum ve lisanslı anti-virüsüm var. ayrıca girdiğim siteler de standarttır. opera browser'ımda yüklü olan tek bir eklenti mevcut değil, daha önce de yüklemedim.

  edit2:
  https://forums.opera.com/…/gpu-process-uses-100-cpu
  https://forums.opera.com/…igh-cpu-usage-gpu-process
  https://forums.opera.com/…ess-consuming-lots-of-ram
  https://forums.opera.com/…rocess-was-unable-to-boot
  ...
 • muhtemelen miner truvası benzeri bir eklentiyi yemiş(infected) yazar arkadaşımızın beyanı. yıllardır kullanıyorum opera, gpu kullanımı %0.

  not: yazar arkadaş mesaj kabul etmediği için bu entari dikilmiştir, bir süre sonra kendi kendini imha edecektir.
 • son günlerde sık yaşanan durum. bu yüzden geçici olarak vivaldi kullanıyorum. opera bu durumu düzeltmezse tamamen vivaldi'ye geçeceğim.

  edit: gpu kullanımına dikkat etmedim ama kasma sorunu var. eski akıcılığı yok son güncellemeler sonrasında.
 • çok muhtemel bilmeden başkası için mining yapıyordur. hatta daha spesifik olmak gerekirse çok muhtemel ethereum kazıyordur.