• baris, kardeslik vs diye sarki yapmak bu kadar yetenekli adamlar icin nispeten kolay.

zor olan, onca baskiya ragmen zor zamanlarda bile "all is one" deyip ulken katliama girismisken cekecegin tepkilere ragmen baris & ateskes isteyebilmekte.

orphaned land, hem filistin tarafindan olenler icin sessiz kalarak, hem bizzat ordu mensuplarina yaptiklari yardimlarla (askerlere humus tasirken resimleri var instagram hesaplarinda), hem "filistinliler icin bir sey demeyecek misiniz" diye soran fanlarina istisnasiz "sen israilliler icin bir sey demeyecek misin" diye sorarak, whataboutism in dibini gorerek testten kalmistir.

ısrail icin bisiler dedik, olm yahudilere kin guden adamin orphaned land dinlemekle isi ne zaten , hamas rezalet, ama nakba 2.0 yasanirken ve bunca insan olmeye devam ederken, konu israil vatandaslarindan daha fazla olarak "su anda olmeye devam edenler".

yanda kapana kisilmis tiplerin uzerine 2 atom bombasi gucunden fazla bomba yagmisken sizi dukkanlarina almayan antisemitist salaklarin (instagramlarinda post etmisler bunu da) hislerinizi incitmesine uzulemeyecegim kusura bakmayin.

guzel sarki yapan, sozde akliselim, sessiz savas cigirtkani goygoycu grup. onca sene ciddiye alip anlamlar yukleyen dinleyiciler icin hayalkirikligi.
  • sözde "savaş karşıtı" bünyelerin suçlamadan önce iyice bir kulak vermesi, anlaması, dinlemesi gereken grup.
    zira adamlar "we're one" diyorlar, "let us now unite" diyorlar, hadi hepsini geçtim adamlar "shall we see the end of war blood brothers? or shall we fill another grave, for ourselves we couldn't save.*" diyor ve belki de gelmiş geçmiş en iyi, en anlamlı savaş tanımlarından birini yapıyorlar. yani diyorlar ki; "hepimiz kardeşiz, ölen de biziz öldüren de be abi, niye savaşır durursunuz ki?"
    yetinmiyorlar, şarkılarımızı dinlemeyenler ya da dinleyip anlayamayanlar* olur belki diye "#10022972****" diyorlar. adamlar taraflarını bayaa belli ediyorlar anlayabilene*. adamlar barışın tarafındalar ve yine barış* gibi bu dünya benim memleket diyerek koca dünyaya kucaklarını açıyorlar.

şimdi sana gelelim benim güzel "savaş karşıtı" kardeşim, bu kadar anlattık bu adamları, cevap olarak sen ne diyorsun? kahrolsun israil diyorsun, bütün yahudileri öldürmediğim için küfredeceksiniz diyen adama "aferin" diyorsun, asıl sana aferin sana.
    şimdi al git o israil nefretini ötede bir yere kus. dokunma kobi'me, dokunma farhi'me, dokunma yetim*ime, yoksa ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, yaşar usta...
  • israil'in incisi..

we're one.
  • ibrahim tatlises coverlarina nasil ula$irim diye attigim maili tum ictenlikleriyle cevaplayan grup.

hello :-)

this cover has not been recorded but if we will come again to turkey we wil do it again i hope :)

the storm still rages...

kobi,
    orphaned land.
  • web sitelerinden türkiye'deki fanlarına aşağıdaki mesajı ulaştırmış grup.

herkese merhaba!

orphaned land sarkilari dosya paylasim programlarinda dolasiyor ve oldukca ragbet goruyor. biz kesinlikle paylasima karsi degiliz. fakat turk hayranlardan bir istegimiz var. eger albumu mp3 olarak dinlediyseniz ve begendiyseniz, lütfen orjinal cd'sini alın. bu sayede, sadece yuksek ses kalitesinde, harika kapak tasarimina sahip orjinal bir albume sahip olmakla kalmayacak, daha da önemlisi orphaned land'in müzik yasantisina devam etmesini saglayacaksiniz.

"mabool" albumunu yedi sene bekledik. grubun bu albumu ne zorluklarda cikardigini tahmin bile edemezsiniz. lutfen duyarlı olalim. herkese sevgiler :)

not: eger albumu bulamiyorsaniz lutfen orphaned-land@lycos.com adresine mesaj atin. size bir sekilde albumu ulastiririz.
  • çıkan üzücü olaylar üzerine facebook fan sayfalarında aşağıdaki metni paylaşan grup. severek dinliyorum.

"my dear brothers, who ever you may be - my heart is breaking into pieces from that tragedy that happend today. it is tearing me apart especially because most of my best friends are from so many cultures and religions. the last thing a musician should do is to get invloved with politics or conflicts, music is a global language and we are embassadors of all nations, cultures and religions. we are here to give hope, peace & light to people. we are here to unite, not to divide. please, leave politic out of this page as this is not the way of orphaned land. lets all work harder for the unification of the forces of light. we will sing our songs lauder for the sake of peace, salam, shalom."
  • resmi facebook sayfasından yayınladığı iletiyle yine büyüklüğünü göstermiş gruptur :

"orphaned land are quite disturbed because of what has been happening in istanbul/turkey, our second home. although we are at the other side of the world now, our minds & hearts are with all the people who are resisting in taksim/gezi. consider our presence with you there and hold on! for freedom&peace. #direngeziparki"
  • oturup raki icilebilecek en iyi metal grubu bence.
  • 25 şubat 2012'de istanbul'da verecekleri konserin tüm gelirlerini van'a bağışlayacaklarını açıklayan grup,canımız ciğerimiz.bazı yazarlar hala türkiye'ye ikinci vatanımız diyen orphaned land'in yahudi olmasına takılmış durumdalar; anla artık at gözlüklü yazar, konser gelirini van'a bağışlıyorlar,röportajlarında türkiye'yi birçok türkten daha çok tanıtıyorlar, burası ikinci evimiz diyorlar anlamanız için daha ne yapmaları gerekiyor?
  • evil is a part of the good and not the opposite.. (bkz: yin yang)

aşmış grup..
hesabın var mı? giriş yap