• 3 kardeş arasında ortada olan, ne büyük ne küçük olan
  • kardesler arasinda genelde an az simartilan kisi
  • mor ve mavi renkler için toprağa çivit, kırmızı tonları için bir avuç çivi atılması önerilen çiçek, gölge ve su sever.
  • karaktersiz bir kardessel konumdur. the ortanca, dengelerin yurumesi konusunda yerinin bi sekilde onemli oldugunu hisseder ama bu konuma uygun isim/sifat ilistirmek guctur.
  • anneannemin çok sevdiğini öğrendiğim çiçek.görüntüsü de güzel ayrıca.
  • gölgede yetişen, güneşi sevmeyen bir güzel arsız bitki.. yazın çiçek açar "arsızca".
  • kokusuz ancak görüntüsü hoş, geniş alan sever bitki... bazıları bunların dibine mürekkep döker, mavi veya mor açsın çiçekleri diye...
  • mavi veya kırmızı tonlarını toprağının asit-baz ayarıyla oynanması neticesinde elde eden bitki. asit oranı fazla olunca maviye mi çalıyodu kırmızıya mı tam hatırlayamadım ama var böyle bişey.
    seralarda özenle üretilen ve şahane mor, pembe tonlara sahip olan bu ortancaları saksılarda alırsınız, bir hevesle evinize götürür dikersiniz. aman allahım ne de güzel renkli çiçekleri vardır değil mi? vardır evet. ama seneye açan çiçeklerin arasında bir adet beyaz renkli nah çıkar. işte maalesef siz o çiçeğin rengini sürdürmesi için gerekli naneleri toprağa katıştırmadığınız veya ayarını tutturamadığınız için o renkler kaybolmuş, solmuş yerine böyle sikindirik açık sarı-beyaz kıvamında solgun bir renk çıkmıştır. takdir-i ilahi.
    biz satıyoruz mesela bunları, ama söylüyorum ben seneye bunlar açmaz böyle bakın iyi düşünün diye. iflas edicez galiba yakında.
  • bir istatistik terimidir, tepe değer ve ortalama ile birlikte yorumlanarak verilerin dagılımının nasıl olduğu belirlenir.
hesabın var mı? giriş yap