• otisabi felsefesiyle isim benzerliği dışında hiç bir alakası yoktur.
  • rain man filmindeki gibi olaganustu islem yetenegine sahip olanlari sanilanin aksine cok nadir olmakla beraber tumunun %75 kadarinda zeka geridir. dönen nesnelere ( mesela camasir makinesi ) saatlerce sikilmadan bakabilirler. özel egitim merkezlerinde egitim gormeli ve tedavi edilmelidirler.
  • %151040 ının geri zekalı olmadığı otizm hastası kişiler. genelde çoğu zeki olur. kişisel olarak gördüğüm 50 otistik kişiden 10 u süper zeka, 30 u normal zeka, 5 i normal-eksi seviye ve 5 i geri zekalı çıkmıştı *. kendi oluşturdukları iç dünyalarında yaşarlar ve genellikle dış dünya ile bağlantıları birkaç cümle ile olur. bir diğer bariz görünen belirti ise takıntılılardır. misal, küçük bir ağaç yaprağını aralıksız 3 saat inceleyebilirler.
  • yillar önce bir tur esnasinda rehberimiz otistiklerle ilgili bir sey nakletmisti (bkz: ben onun yalancisiyim) "otis" kelime olarak atlantisten gelen manasındaymış. ve ne kadar enterasandır ki otistik insanlar normal insanlardan daha fazla suyun altinda kalip suyu seyredebiliyorlarmış. ayni rehber, otistiklerin aslinda bizden farkli ve üstün olduklarını da savunmuştu , hani atlantisli oldukları için.
  • itiraf com dan bir alinti yapayim:
    camurgibi; cinsiyet: erkek; yaş: 28; ülke: abd
    kardesim otistik.
    1) bazen uzun zaman kimseyle konusmuyor. bu, aylar boyunca bile surebiliyor.
    2) muthis bir hafizasi var. cok da zeki.
    3) ona dokunulmasini sevmiyor.
    4) bazen uzun sure bir sey yiyip icmiyor.
    5) insanlarin kizgin oldugu anlari anlayamiyor.
    6) onun dis fircasini bir baskasi ellerse bir daha kullanmiyor.
    7) tabagin icindeki yemekler birbirleriyle temas etmisse yemiyor.
    8) kizdigi zaman cok saldirgan olabiliyor.
    9) gulmuyor ve ona gulunmesinden hoslanmiyor.
    10) evdeki esyalarin yeri degistirildiginde sinirlenip bu yuzden kusabiliyor.
    11) kahverengiyi sevmiyor. kahverengi herhangi bir seye dokunmuyor. kahverengi herhangi bir seyi yemiyor.
  • (bkz: idiot savant)
  • duyuları çok güçlü insanlardır. özellikle seslere falan. bir alanda çok yetenekleri olur genelde. resim yapmak, bir müzik aleti çalmak bunlara örnek verilebilir. zaman zaman kriz geçirebilirler bu hayatlarını çok kötü etkiler.
  • bu tür insanlarda beyin:hesap makinesidir.
hesabın var mı? giriş yap