• uykusuzluğumun temel sebebi. değirmeni asla durduramıyorum.
  • tr. (bkz: aşırı düşünme)
  • hayat ihtimaller üzerine kuruludur. insanlar olarak yaşadığımız olayları, sonraki adımlarımızı analiz etmek doğamızda vardır. fakat ihtimaller her an değişmektedir. eğer bu ihtimaller üzerine çok fazla düşünürsek o ihtimalin hiç ulaşmayacağı sonuçları kafamızda canlandırabiliriz. bu düşünceler dallanıp budaklanır, basit bir rüzgarı kafamızın içinde kasırgaya çevirir ve kendimizi boşu boşuna huzursuz ederiz.

özellikle insan ilişkilerinde bu konuya dikkat edilmelidir. bir konu üzerine her insanın vereceği farklı bir tepki vardır. kişi derinlemesine düşünmeli ama aşırıya kaçıp bu düşüncelerin hayatını kötü yönde etkilemesine izin vermemelidir.
  • aşırı düşünme hastalığı. her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesap yapma, tüm ihtimalleri ve sonuçları hesaplama, saatlerce olmayacak şeylerin planını/programını yapma, hiçbir sorun yokken sorun yaratma, belirtiler arasındadır.
  • bence aşırı empati yapabilenlerin genelde maruz kaldığı sıkıcı durum.

karşı tarafı kırmaktan o kadar çekiniyoruz ki kendimize zarar veriyoruz bir bakıma. çoğunlukla geçmiş ve gelecek ile ilgili fazla düşündüğümüz için anı yaşamıyoruz.

ne zaman çalışmasam veya kitap okumasam bu sorun ile karşılaşıyorum.
  • bakin bu gercekten cok tehlikeli bir sey. cunku bir sure sonra gercek olmayan zorluklar yaratip kendinizi onlari cozmeye calisirken bulabilirsiniz. halbuki yok oyle bir ha. anladin mi burayi bak? hani sorun yok zaten sen kurdun kafanda. sonra da olmayan sorunu yani hani. cok dikkatli olun, bir tur entel hastaligi kari kiz da dusurmez bosuna kasmayin bu mevkiide. bu aralar “kabullendim ben” furyasi var. cunku bedavadan rahatlik veriyor birkac saatligine bunyeye. o sirada yavruyu “dogru diyorsun ya” dedirttirilebilirseniz, pesinden de boyle rahatlik ferahlik gelirse kizin ustune, “ne olacaksa olsun ya amaan” diyip belki kiz, oradan hani belki.

siktirin gidin az calisin ya, bir isin ucundan tutun ya, isiniz gucunuz vizik vizik vizikdayip, hassasim duygusalim vs ayagina onu siker miyim bu dusurur muyum.

sinirlendim ya bir anda. gotunuze bez de baglatin bari. anasi gelir ayagina meyve soyup, bu da “bon moyvo mo ostodom yoooaoauuu” diye anirir. sonra turk kizi mi avrupali kiz mi. avrupali kiz n’apsin seni amk sigiri gotunde 4 gundur giydigin ayni donla oturmus yok turk kizi zart avrupali kizi soyle boyle. bi kere bu kaltaklarin hepsi ayni olm milleti irki yok bu isin. almis laptopi kucagina yatmis davar gibi yataga bir elinde anasinin getirdigi elma, yok alman kizi gotten verir, isvecli agzina bile almaz. turk kizi bitli, oteki der en iyi luksemburglu kizlar. manyak manyak fantaziler. sorsan gittin mi, yook. nerden biliyosun peki? benim arkadasimin cok yakin bir arkadasi erasmusla transilvanyaya gitti de iste ehe vs. gecen bir kizla konusuyorum, 27 yasina gelmis, artik yaslaniyormus o yuzden ciddi iliskiye girmesi lazimmis. kiz yabanci bu arada, konusmada trde gecmiyor, neyse, dedim ben de ciddi iliski nasil oluyormus? ya iste dedi, bir kere dedi, hayata karsi dedicated olmali dedi, bir isi bitirebilen vs filan olmali. kim yani ya havaya konusma dedim. ya iste dedi doktor olabilir mesela dedi. dis hekimi de olur dedi. mesela phd yapmis biri de olabilir onlar da caliskan filan dedi. lan dedim birak caliskani filan, sen artik hayatinin tantanali kismini atlatmis para kazanan gelecegi acik adam istiyorsun. nasil guluyor orospu ahshajjxksksjdk. ben de guldum yani.

bir baska ulkeden bir baska kiz, bu da gelmis porsche nasil bir araba diye soruyor. neyi soruyosun, sanzimani filan nasil diye mi soruyosun motoru mu soruyosun alican ki ne bok yicen neyi soruyosun dedim. yok dedi nasil bir araba pahali mi filan dedi. dedim daha iyisi pek yok. cok iyi dedim. bunu niye soruyor, onceki aksam bir cocuk varmis da porschem var demismis. kiz da guzel baya bu arada. neyse, bu ornekler cogaltilir daha. kizlara bir sey demiyorum, isterler porsche de ister doktor da ister, ha sor bana buldu mu doktor o kiz? hayir. oteki porscheliyle bir halt yiyor mu? o da hayir. ben avrupali kizlari tanimam, amerikalilari bilirim bir de ingilizleri bilirim. ıngiliz kizi bu dunyaya bela olarak gonderilmis kizdir haberiniz olsun. amerikalilar da cok dengesizler. ha japon tanidim, erkek arkadasina muthis saygiliydi. kiz da oyle sunepe vs degil ha. ucla’da okumus filan. dolu kiz baya. acayip kufur ediyordu ama. neyse, bu kiz ile erkek arkadasi arasindaki iliski muthisti he cok olgun bir iliskiydi beni kesmez oyle, baya kari koca gibilerdi. cocuk da japon degildi bu arada avrupaliydi, macardi galiba.

baya guzel ve bilgilendirici bir entry oldu ha? degil mi? overthinking icin he? baya iyi ya, acayip bilgi akittim overthinkingle alakali.
  • bu hastalıklarını/yeteneklerini üretkenliğe ve projelere kanalize ederlerse büyük başarı yakalamaları muhtemel.
  • düşünmeye engel olamamaktır. mutsuzlaştırır. çözümü nedir bilmiyorum. artık o kadar çok düşünüyorum ki bazı ufak şeyleri, sürekli başım ağrıyor, uyuyamıyorum. kısacası bok gibi bir şeydir.
  • ne kadar kafaya takarsan o kadar eziyet çekersin.
hesabın var mı? giriş yap