şükela:  tümü | bugün
  • maaşı alabildik de zammı kusur kaldı.

maaş kesiyor adamlar. çalıştığımıza şükreder durumdayız.

t: düşünemediğimiz zamdır.
  • dolar bu seviyeye gerilemişken (7.37 vs 5.8) bir senede dolar bazında değer kaybı 27%. değerlendirmenizi ona göre yapın ve gerekiyorsa çıkın. yoksa "gel beni sömür" çağrısı olarak algılıyor türkiye'deki her yer. buna yabancı devler de dahil.
  • ocak ayına girilmesi ile birlikte beklenen oranlardır.

2019'da %28, 2020'de %13 alan birisi olarak ekstra bir durum (terfi vs.) oluşmadığı sürece %16 beklentim var.

bu yılı iyi geçirdiğim için aslında hem prim hem terfi durumları var ama birşey söylenmedi. bekliyoruz.
  • işim gereği farklı firmalarla iç içe çalışabiliyorum - her ne kadar 1 yıl doğum izninde olsam da- aldığım tüyolara ve danışmanlık şirketlerinin verilerine göre zaten herkesin de tahmin ettiği gibi %12 ile %17 arasında verilmesi düşünülüyor.
  • en az %30 olmalı ama %15 seviyesinde olacak ve kimse sesini çıkartmadan yaşamaya devam edecek.
  • 30% altında zam demek istifa et anlamına gelir.
  • aynen abi, %30-%40 yapsın her yer.
    asgari ücret %21, arttıktan sonra onun dışında herkes de %40 fazla alsın. ekonomi tam olarak böyle düzelir.

edit: bu arada yanlış anlaşılmasın, özel sektör çalışanlarına laf etmiyorum.
    çay getiren teyzeye %21 zam yap, 20 sene okul okumuş, 1 yıl tecrübeli 3500 lira maaş alan adama "olması gereken" %10 zammı verince adam haliyle "niye amk?" diye düşünüyor. ve %100 de haklı. burada problem, vasıfsız işlerle vasıflı işler arasındaki makası kısan ancak bir yandan da enflasyonu fişeklemeyi sürdüren ekonomi bilmez cahillerde.

türkiye almanya gibi olsa, kabulum. asgari ücret 1700-1800 olsun, müdür de 4.500tl maaş alsın.
    ama mevcut düzende böyle bir şey yok. ve arada sürekli vasıfsız çalışanlarla, vasıflılar arasındaki makası "herkesi dibe sabitleyecek" şekilde kapatan saçma salak bir düzen var. bu ülkede kimsenin katma değer üretmeye motivasyonu kalmıyor.

yakında pakistana döner bu ülke.
  • %25-30 altı istifa demektir diyorsunuz da kolay değil o işler, zibilyon kadar işsiz var. özel sektör ve kamu maaşlarının birbirinden farkı yok. ikisi de gittikçe asgari ücrete yakın hale geldi. tek tip maaş sistemine geçildi resmen. sovyetler birliği'nin siyasal islamla harmanlanmış versiyonunu yaşıyoruz adeta.
  • %30'dan aşağısına oynamam diyenlerin % 15 aldıktan sonra yazdıkları istifa dilekçelerini de paylaşmalarını dilerim.

kuru sıkı atmak kolay.
  • bu kadar işsizin olduğu bir ülkede "zammı beğenmedim, istifa ediyorum" demek için ya çok ama çok sağlam bir mesleğinizin olması gerekir, ya da birikimlerinize güveniyor olmanız gerekir. başka da mantıklı bir açıklama getiremiyorum...